Jánske ohne pri Vinianskom jazere


4349   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Jánske ohne

Oslava letného slnovratu láka v sobotu 22. júna k Vinianskemu jazeru tisíce návštevníkov. Podujatie Jánske ohne nad Šíravou ponúkne bohatý program. Jeho súčasťou bude tradičný výstup na Viniansky hrad i možnosť vyskúšať si stredoveký stavebný žeriav.

Oslavy letného slnovratu sa každoročne spájajú so svätojánskymi zvykmi a mágiou. Už naši dávni predkovia verili, že najkratšia noc v roku má špeciálne čaro a moc. Symbolické pálenie vatry na Jána a niekdajšie zvyky uchováva jedno z najlepších podujatí v Košickom kraji. Už túto sobotu sa pri Vinianskom jazere uskutoční 6. ročník obľúbeného podujatia – Jánske ohne.

Výstup na hrad

Viniansky hrad

Jánske ohne

Program odštartuje výstup na Viniansky hrad, ktorý tradične návštevníkom spestria šermiari v dobových kostýmoch. Na hrade na nich budú čakať viaceré atrakcie a to platí aj o celom popoludňajšom programe na brehu Vinianskeho jazera. Návštevníci sa tak môžu tešiť na ukážky tradičných remesiel, súťaže pre deti a bohatú hudobnú ponuku, ktorej hlavným ťahákom je Marián Čekovský. Vynechať nesmieme ani varenie obľúbeného svätojánskeho nápoja lásky,“ hovorí starosta obce Vinné Marián Makeľ a zdôrazňuje: „Po zotmení sa rozhoria plamene svätojánskej vatry.“ Zraz záujemcov o výstup na Viniansky hrad, ktorý je obľúbeným bodom Jánskych ohňov je o 15. hodine pri hlavnom pódiu.

Lákadlom stredoveký žeriav

V tomto roku dodá svätojánskej akcii punc výnimočnosti slávnostné predstavenie repliky stredovekého šliapacieho žeriavu, ktorý sa používal pri stavbe hradu. Projekt realizovali miestni nadšenci zo združenia Zemplínsko-užská hradná cesta. Zrealizovali ho aj vďaka podpore Košického samosprávneho kraja (KSK) Terra Incognita. „Toto občianske združenie sa dlhodobo venuje záchranným prácam na Vinianskom hrade. Rekonštrukcia stredovekého šliapaceho žeriavu je ďalším dôkazom ich výnimočnej práce. Vďaka tomuto unikátnemu historickému stroju si návštevníci budú môcť vyskúšať dobové remeslá a verím, že budú mať o dôvod viac sa na toto miesto znovu vrátiť,“ vyzdvihuje prínosy projektu predseda KSK Rastislav Trnka.

Stredoveký žeriav

Neprehliadnite: Jasovský kláštor otvorený turistom

Úspešná spolupráca KST s miestnymi iste bude pokračovať aj v tomto roku. „V zatraktívnení tejto lokality a rozhýbaní cestovného ruchu chceme pokračovať. Ďalším zámerom je vybudovanie informačného bodu a zakúpenie sčítača pohybu návštevníkov, vďaka ktorému budeme poznať presný počet návštevníkov, ktorí na Viniansky hrad počas roka prídu. Okrem toho chceme opraviť výtlky na prístupovej ceste a zahustiť turistické značenie v lese,“ prisľúbil predseda Košického samosprávneho kraja.

Jánske ohne

Usporiadatelia mysleli aj na dopravu návštevníkov na akciu: Tým, ktorí prídu autami, odporúčajú zdarma zaparkovať na záchytnom parkovisku, ktoré je zriadené na ploche pri ceste na hlavnom ťahu Michalovce – Zemplínska šírava. Od neho bude každú polhodinu od obeda až do polnoci premávať kyvadlová autobusová doprava. Parkovanie v samotnom areáli je síce možné, ale len do naplnenia kapacity a bude stáť 5 €.

www.kosiceregion.com