Jar naberá na farebnosti a my ponúkame 6 užitočných tipov – ako správne vybrať farby aj do interiéru

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
farebná jar, maľovanie, interiéru, farby

Zatúžili ste po farebnejšej domácnosti? Chceli by ste, aby vaše izby rozjasnili príjemné odtiene farieb? Zmena nikdy nie je zlá, práve naopak. Vyhrňte si rukávy a pustite sa do skrášľovania svojho príbytku. Ešte pred tým si však prečítajte tento manuál, v ktorom vám poradíme, ako si správne vybrať farby do interiéru a na čo si dať pri maľovaní interiéru pozor.  

Po rokoch si každý interiér žiada zmodernizovať. Aj vy sami sa chcete cítiť príjemnejšie a krajšie vo svojej domácnosti? Ak viete, že vám dnes v izbách chýbajú farby, viete to veľmi jednoducho zmeniť. Pri maľovaní zažijete kopec zábavy, budete môcť prejaviť svoje tvorivé “ja” a zároveň budete mať radosť z toho, ako vám práca ide od ruky. A ak sa inšpirujete našimi užitočnými tipmi, na konci sa dostaví aj skvelý pocit spokojnosti s hotovým dielom.

1. Dôkladne preskúmajte vzorkovník farieb

Farby, ktoré by ste chceli použiť v interiéri, nevyberajte bezhlavo. Možno sa vám páči nejaká odvážna farba, skúste si však predstaviť, ako bude vyzerať u vás doma a v kombinácii so súčasnými podlahami a nábytkom. Výber farby neunáhlite, radšej sa na finálne rozhodnutie aj dvakrát vyspite. Vyhnete sa nepríjemnému opravovaniu a premaľovávaniu stien.

2. Farbu prispôsobte veľkosti izby

Pri výbere farby na stenu by ste mali brať do úvahy aj veľkosti izby. Veľká, priestranná izba znesie aj tmavšie odtiene farieb. Tie ju opticky trochu zmenšia, pri jej veľkosti to však nebude problém.Ak by ste ale použili tmavú farbu do malej izby, ešte viac by ste ju zmenšili a dosiahli by ste neželaného pocitu stiesnenosti. Preto platí, že ak máte doma menšie izby, voľte si svetlé, rozjasňujúce farby. Pri veľkých izbách si môžete dovoliť experimentovať aj s výraznejšími či tmavšími odtieňmi.

vybrať farby, farbu prispôsobte veľkosti izby

3. Farbu prispôsobte aj podlahe a nábytku

Ak v rámci modernizovania domácnosti plánujete ponechať súčasný nábytok, podlahy a dvere, musíte pri výbere farieb myslieť aj na tieto prvky. Bude s nimi nová farba stien ladiť? Nestane sa, že budú spolu pôsobiť pôsobiť mdlo? Ak máte podlahu v svetlých farbách, môžete si dovoliť tmavšie odtiene na stenách. V prípade tmavých podláh však jednoznačne odporúčame na steny svetlé farby – tak vaša podlaha vynikne. Farebné kontrasty v domácnosti vyzerajú skvelo, sviežo a moderne. A ak by vám predsa len v miestnosti chýbal nejaký farebne výrazný prvok, stavte na zaujímavú dekoráciu či doplnok vo výraznom odtieni.

4. Pri výbere farieb stavte na originalitu

Klasické farby sú fajn, ale skutočne originálne bude vaša domácnosti vyzerať vtedy,  ak si dáte farbu namiešať. Miešanie farieb je bežne dostupná služba, ktorú môžete využiť. Získate tak špeciálny farebný odtieň, ktorý len tak v inej domácnosti nenájdete a zároveň budete mať istotu, že namiešaný odtieň skvele zapasuje do vašej miestnosti a bude ladiť s nábytkom, podlahami či dverami.

Neprehliadnite:
Jar sa hlási a čaká nás úprava okolia domu.
Čo musíte urobiť v záhrade v marci?

5. Viacero farieb v jednej miestnosti? Pozor na chyby ako správne vybrať farby

Chceli by ste v jednej miestnosti natrieť steny viacerými farbami? Je to odvážny nápad, pri ktorom však treba dodržať isté pravidlá. Platí totiž, že ak chcete rôznofarebné steny v rámci jednej izby, odporúča sa, aby si boli tieto farby trochu podobné alebo boli rovnaké, len v iných odtieňoch. Ako teda vybrať farby? Na stenách by mala byť jedna farba, ktorá má miestnosti dominovať. Druhá farba môže byť použitá napríklad na výčnelkoch stien či na dotvorenie detailov či ozdôb. Takto dosiahnete, že izba nebude pôsobiť ako “päsť na oko”.

Jar plná farieb a 6 užitočných tipov ako správne vybrať farby aj do interiéru, Viacero farieb v jednej miestnosti, Pozor na chyby ako správne vybrať farby

6. Najlepšia práca je vaša práca

Možno zvažujete, že si najmete majstrov, ktorí maľovanie stien urobia za vás. Čo ak by ste si ale doma vymaľovali sami? Vy predsa najlepšie viete, ako chcete, aby to u vás doma vyzeralo. Keďže pôjde o váš domov, budete k maľovaniu pristupovať inak ako niekto, pre koho je to len spôsob zárobku. A ak v čase pandémie pracujete z domu, akákoľvek aktivita pre vás bude zaujímavým spestrením. Navyše do maľovania môžete zapojiť aj deti, ktoré si tak môžu samé vymaľovať svoju izbičku. Prečítajte si dobré rady ako vybrať farby a ďalšie užitočné triky, ako na maľovanie stien svojpomocne.

Zdroj foto: pixabay.com