Jednoducho krása, šperky

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Jednoducho krása

 

Poľský inštitút v Bratislave pripravil pre návštevníkov exkluzívnu výstavu autorských šperkov z jantáru a striebra od poľských umelcov. Výstava nazvaná Jednoducho krása (Simply beautiful) potrvá do 29. marca.

Expozícia predstavuje podoby súčasného poľského šperku. Z prírodného jantáru, aj rôznofarebne upraveného a vylešteného, vytvorilo viac ako 40 popredných poľských umeleckých zlatníkov a dizajnérov rôznych generácií šperkové diela – brošne, náušnice, náramky, náhrdelníky – ktoré sú po tieto dní ozdobou galérie Poľského inštitútu. Sú v aktuálnych trendoch, od klasických geometrických foriem, cez abstraktné diela až po práce konceptuálneho, etnického, naturalistického, popartového a inovatívneho moderného umenia.

Jednoducho krása, šperky, šperky z jantáru

Jednoducho krása, šperky, šperky z jantáru

Základný materiál týchto šperkov je jantár a striebro. Sú to dve najcharakteristickejšie zlatnícke suroviny v Poľsku. V ostatných rokoch sa poľský jantár teší čoraz väčšej popularite medzi odberateľmi umeleckej bižutérie a zlatníckeho umenia z celej Európy i medzi zahraničnými umelcami, ktorí ho čoraz častejšie využívajú vo svojich dielach,” povedala na vernisáži (20.2.) kurátorka výstavy Monika Szpatowicz.

Jednoducho krása, šperky, šperky z jantáru

Výstavu šperkov dopĺňajú na stenách galérie umelecké fotografie zo súťaže Jantár inšpiruje.

Zdroj: www.polinst.sk