Kročajová izolácia vás zbaví sťažností susedov na vaše dupotanie. Vedeli ste o tomto riešení?


267   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Kročajová izolácia

Kročajová izolácia. Viete, čo to je? Ak bývate v bytovom dome a nie ste na najvyššom poschodí, určite viete, že dupot, posúvanie stoličiek po podlahe a iný hluk, ktorý vzniká pri priamom kontakte s podlahou (a šíri sa k vám z poschodia nad vami), vôbec nie je príjemný. Takýto hluk sa súhrnne nazýva kročajový.

Zvuková izolácia stropu nestačí

Poďme to však otočiť. Ak nebývate v bytovom dome na prízemí, tak si treba uvedomiť, že aj vy spôsobujete kročajový hluk. Je to o to nepríjemnejšie, ak máte malé deti. Detské izby malých detí slúžia na hranie a to sa často bez dupotu veru nezaobíde.
O kročajovom hluku je tiež dobré vedieť aj to, že prípadnou zvukovou izoláciou stropu sa dá izolovať len čiastočne. Tá je totiž účinná skôr na bežný hluk ako krik, či nahlas pustený televízor. Špecifikum kročajového hluku je to, že sa prenáša najmä stenami. Špecifický hluk tým pádom vyžaduje špecifické riešenie.

Riešenie, ktoré je naozaj efektívne

Týmto špecifickým riešením, vďaka ktorému si zachováte dobré susedské vzťahy aj so susedmi v byte pod vami, je účinná kročajová izolácia. Na ňu treba určite myslieť, ak sa chystáte rekonštruovať svoju podlahu. Bežné izolácie (najmä tepelné) totiž nedokážu dostatočne izolovať kročajový hluk. Obzvlášť nie zvuky na nízkych frekvenciách, ktoré v rámci kročajového hluku tvoria väčšinu.

Neprehliadnite:

plávajúca podlaha

Plávajúca podlaha. Praktické riešenie v našich interiéroch.
Čo všetko by mala spĺňať kvalitná podlaha? 


Otázka ostáva… 

Otázkou okolo problému kročajová izolácia tak ostáva, aké parametre by mala mať dobrá kročajová izolácia? Tých najdôležitejších je 6. Sú nimi malá hrúbka (aby izolácia zbytočne nezvyšovala podlahu), vysoký akustický útlm, nízka dynamická tuhosť, nízka hmotnosť (pre jednoduchú manipuláciu a pokládku), schopnosť kopírovať podlahu (v prípade rozvodov, či elektroinštalácie na podlahe) a nízka deformácia v čase (aby si izolácia zachovávala svoje vlastnosti aj časom). Ak skĺbite tieto vlastnosti s našimi odporúčaniami, našli ste ideálnu kročajovú izoláciu. (FU)

Foto: Srdjan Randjelovic / Shutterstock.com