Bratislavské letisko vybavuje v súvislosti s pandémiou koronavírusu repatriačné lety Slovákov a nákladné lety so zdravotníckymi pomôckami


4941   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Letisko BTS vybavuje v súvislosti s pandémiou koronavírusu repatriačné lety Slovákov

Letisko M. R. Štefánika vybavuje v týchto dňoch repatriačné prílety Slovákov zo zahraničia. Po zákaze civilných letov, ktorý nariadil Ústredný krízový štáb SR od 13. marca, sa prvý prílet Slovákov z Veľkej Británie, z Londýna-Stanstedu, uskutočnil v piatok 20. marca a ďalší prílet z Londýna večer 24. marca. V pláne sú tento týždeň aj prílety z Washingtonu či Štokholmu.

Prvý prílet Slovákov z Veľkej Británie zorganizovala v koordinácii s Ministerstvom zahraničných vecí SR a Ministerstvom vnútra SR spoločnosť charter advisory s.r.o.. Let zabezpečil letecký dopravca Go2Sky s príletom na bratislavské letisko v piatok 20. marca 2020 približne o 21.15 hodine. Počas celého letu museli mať všetci cestujúci tvárové rúška. Po prílete boli v koordinácii s Ministerstvom vnútra SR prepravení do povinnej karantény, kde každý z cestujúcich podstúpil testovanie na ochorenie COVID-19. Na základe negatívnych výsledkov, po pár dňoch, môžu byť prepustení zdraví cestujúci do domácej karantény. Keďže ide o súkromné lety bez financovania tretích strán, náklady si hradil každý cestujúci sám formou letenky.

Neprehliadnite:
10 odporúčaní správania sa pri COVID-19

Spoločnosť charter advisory s.r.o. zorganizovala v spolupráci s rezortami vnútra a zahraničia aj repatriačný odlet z Bratislavy do Londýna-Stanstedu v utorok 24. marca a následný prílet Slovákov z Londýna do Bratislavy v ten istý deň o 20. hodine. Let zabezpečil dopravca Go2Sky svojím Boeingom 737-800. Spoločnosť zároveň pripravuje v koordinácii s MZVaEZ SR, ako aj so slovenskou, českou, maďarskou a slovinskou ambasádou prepravu občanov týchto krajín z USA. Lietadlo s takmer 300 pasažiermi z Washingtonu podla spolumajiteľa a generálneho riaditeľa spoločnosti charter advisory s. r. o. Martina Feča pristane na letisku v Bratislave v piatok 27. marca o 2, 45 hodine.

Letisko BTS vybavuje v súvislosti s pandémiou koronavírusu repatriačné lety Slovákov

„V spolupráci s Ministerstvom vnútra SR a ambasádami participujúcich krajín pôjdu slovenskí občania rovno do karantény. Občania ostatných krajín budú okamžite po prílete prevezení do vlastnej krajiny, kde sa budú riadiť bezpečnostnými opatreniami a pokynmi danej krajiny,“ doplnil Feč.

V prípade organizovaných skupín a repatriačných letov organizovaných Slovenskou republikou je vracajúcim sa občanom SR podľa opatrenia vedúceho hygienika nariadená izolácia v  zariadeniach určených MV SR na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-19  a následne po zistení negatívneho výsledku testov tieto osoby musia podstúpiť domácu izoláciu v celkovej dobe 14 dní od návratu. Z toho dôvodu sa cestujúcim po prílete nemeria na letisku telesná teplota a nevypĺňajú na palubách lietadiel dotazníky.

Registrácia Slovákov na evakuačné lety domov sa nachádza TU.

K dispozícii je aj nonstop špeciálny mail: flyhome@charteradvisory.cz

Okrem toho pristávajú na Letisku M. R. Štefánika v týchto dňoch aj lety so zdravotníckymi pomôckami (rúškami, respirátormi či testermi), ktoré priváža na Slovensko flotila Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR. Plánované sú aj prílety nákladných lietadiel An124 Ruslan či ďalšie humanitárne cargo lety. Zároveň je letisko i naďalej otvorené pre súkromné lety, záchranárske lety či technické lety. Civilné lety sú zakázané aktuálne s platnosťou do 27. marca, o prípadnom ďalšom predĺžení zákazu letov rozhodnú štátne orgány.

www.bts.aero