Na streche Hotela FIS na Štrbskom plese je najvyššie položená včelnica u nás


3988   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Najvyššie položená včelnica u nás, včelnica na hoteli FIS

Strecha Hotela FIS*** na Štrbskom Plese v nadmorskej výške 1 380 m má najvyššie položenú včelnicu. Od minulého leta sa stala domovom pre včely. Spolu tu stojí päť včelstiev s približne 150 000 včelami.

Hotel FIS sa nachádza v tatranskej prírode. Keďže sa čoraz viac hovorí o vymieraní včiel a ich dôležitosti pre ľudstvo, rozhodli sme urobiť niečo pre prírodu a inšpirovali sme sa umiestneniami včiel na mestských strechách v Prahe a v Bratislave. Včely v našich úľoch sú situované na roštoch na streche našej telocvične v zadnej časti hotela. Smerom k parkovisku tak, aby mali výlet priamo do lesa. Projekt realizujeme v spolupráci s Občianskym združením Apis Carpatica, informovala pri otvorení včelnice Erika Fočarová, riaditeľka Hotela FIS na Štrbskom Plese.

Najvyššie položená včelnica u nás, včelnica na hoteli FIS

Nadmorská výška včelám určite neublíži. Predpokladáme, že by sa tu včelám mohlo dariť. V letných mesiacoch sú na streche dobré slnečné podmienky a úle majú letáčiky smerované na východ. Je tu veľa medodajných rastlín, čo je pre včely veľmi podnetné,“ doplnila Jana Znášiková z OZ Apis Carpatica.

Ak uhynie posledná včela, ľuďom zostávajú štyri roky života“ (Albert Einstein, 1921)

O včely sa raz za týždeň stará a kontroluje ich profesionálny včelár. Zimu včely prečkajú v zateplených úľoch a v prípade extrémneho počasia sa ešte oteplia ďalšími doskami.

Prvú znášku už majú tatranské včely za sebou a hostia hotela si môžu v rámci wellness služieb dopriať napríklad relaxačnú medovú masáž, kúpiť si kozmetické prípravky s medom alebo si pochutnať na výbornom domácom medovom dezerte a, samozrejme, aj na kvalitnom tatranskom mede pri raňajkách a pri čaji.

Prečítajte si: PRVÝ VČELÍ HOTEL v Bratislave

Včelnicou na streche chcú pracovníci hotela dať včelám možnosť lietať priamo v lone tatranskej prírody, na ktorú určite budú mať priaznivý vplyv. V rámci projektu „Včely v horách“ pripravuje Hotel FIS aj náučný chodník s informačný panelmi o včelách a ich význame, drevené lavičky, sochu s motívom včiel, detskú preliezačku a oddychovo náučnú zónu. Hotel bude organizovať tzv. včelárske víkendy, ktoré budú zamerané nielen na tých, ktorí sa túžia stať včelármi, ale budú určené aj deťom. Bude pre ne pripravený tréningový úľ a možnosť vytvoriť si napríklad vlastnú sviečku zo včelieho vosku.

Najvyššie položená včelnica u nás, včelnica na hoteli FIS

www.hotelfis.sk