Nič nás nezastaví – výstava Laca Terena v SNG


3719   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Výstava Laca Terena, Nič Nás Nezastaví

V Esterházyho paláci v Bratislave sa na výstave s názvom Nič nás nezastaví môžu návštevníci zoznámiť s tvorbou výrazného slovenského maliara – Laca Terena (nar. 1960, Bratislava). Výstava Laca Terena v Slovenskej národnej galérii predstavuje kľúčové body jeho umeleckého programu. Pokúsi sa komplexne priblížiť jeho jedinečnú výtvarnú a vskutku „polymúzickú” osobnosť. Zdôrazňuje Katarína Bajcurová, kurátorka výstavy.

Výstava Laca Terena, Roztočme Kolesá

Laco Teren patril k vedúcim osobnostiam postmodernej generácie, ktorá okolo polovice osemdesiatych rokov 20. storočia vystúpila s programom neoexpresívnej maľby. Inšpirovanej talianskou transavantgardou a nemeckým hnutím Neue Wilde. Výbušným temperamentom, razantnou a odvážnou metaforou ironizoval ikonografické symboly končiacej éry socializmu.

Neprehliadnite: Bohatý program letných premietaní filmov v SNG

Od začiatku deväťdesiatych rokov sa paralelne venoval navrhovaniu a tvorbe priestorových objektov, pričom vychádza z ikonografického a štýlového repertoáru svojho maliarstva. Hoci hlavnou sférou jeho záujmu je maľba, v jeho prípade však môžeme hovoriť presahu médií – kresby, maliarstva a sochárstva.

Výstava Laca Terena, Žatva

Na súčasných rozmerných maliarskych plátnach „barokovo-secesného” a pop-artového strihu založených na veľkoryso plošnom farebnom a kresbovom rozvrhu sa krížia rozmanité aktuálne a historické podnety. V Terenovej tvorbe našli svoje miesto postmoderná iracionalita, humor, absurdná metafora, alegorický inotaj a najmä hry so symbolmi. Je majstrom vytvárania hybridných znakov a pop-kultúrnych rébusov rozmanitého značenia.

Výstava Laca Terena, Víťazná Vlajka

Laco Teren študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1979 – 1985), Absolvoval štipendijný pobyt na BINZ 39 v Zürichu (1990 – 1991) a bol hosťujúcim profesorom na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe (2004). V rokoch 2003 až 2013 pracoval pre Nadáciu TRANZIT, ktorá sa zameriava na podporu súčasného umenia.

Zdroj foto: sng.sk
www.sng.sk