Bratislavské mestské dni pozývajú za kultúrou do múzeí a gelérií i zábavou do ulíc hlavného mesta!

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Bratislavské mestské dni, vyhlad, stare mesto, hrad, kostol, panorama

Bratislavské mestské dni – každoročné podujatie obľúbené nielen u obyvateľov hlavného mesta je tu! Pestrý program a aktuálne výstavy budú prístupné po oba nasledujúce víkendové dni. Pozývame všetkých domácich obyvateľov i návštevníkov Bratislavy precítiť a zažiť výnimočnú atmosféru umenia v uliciach mesta i v kultúrnych inštitúciách. Nahliadnuť budete môcť napríklad do zákulisia Mirbachovho paláca a Pálffyho paláca.

Už počas tohto víkendu je v Galérii Mesta Bratislavy (GMB) pripravený zaujímavý program, kurátorské sprievody, prednášky, premietanie filmu, grafický ateliér, hry pre malých aj veľkých. Pripravené je aj interaktívne dielo v rozšírenej realite či významné diela z depozitárov a zbierok GMB.

SOBOTA 22. 4. 2023

Reštaurátorská prednáška

Začne sa o 11. hodine v koncertnej sále. Návštevníci sa oboznámia s poznatkami o reštaurovaní diel zo zbierky GMB. Týmito tajmi umenia vás prevedie reštaurátorka Anna Gregová z odborného tímu. Odkryje objavy z procesu reštaurovania malieb na kovových podložkách, ktoré reštauruje počas svojho pôsobenia v Galérii. Takýchto malieb je v zbierkach málo, nakoľko kovové podložky na maľovanie sa nepoužívali často. Ide o malé formáty z obdobia 18. a 19. storočia.

Bratislavské mestské dni,, užiť si zimu v Bratislave, lexikon.sk

Pozri, Prešporok!

Zaujímavosti od grafickej veduty k fotografickým pohľadom sa dozviete o 14. hodine na 2. poschodí GMB.
Kurátorka GMB Patrícia Ballx priblíži za 30 minút najnovšiu výstavu Pozri, Prešporok! Od grafickej veduty k fotografickým pohľadom. Uvidíte, ako sa menili prešporské zákutia od roku 1540 až do roku 1918 a aké techniky autori používali na ich zobrazenie.

Kaplnka sv. Jána Evanjelistu, Františkánsky kostol

Sprístupnenie významného diela Panna Mária ako Kráľovná anjelov v Kaplnke sv. Jána Evanjelistu, Františkánsky kostol od 11.hod. do 18.hod. Počas dňa bude sprístupnená Kaplnka sv. Jána Evanjelistu vo Františkánskom kostole, kde je umiestnené mimoriadne dielo zo zbierky GMB. Ide o unikátnu maľbu Panna Mária ako Kráľovná anjelov. Celé desaťročia bola uložená v depozitári GMB. Jej stav sa postupne zhoršoval. V rokoch 2011 – 2017 prebehlo reštaurovanie v troch etapách. Návštevnícu majú jedinečnú príležitosť poznať príbeh tohto diela a jeho reštaurovania.
Vstup do kaplnky je zadarmo v uvedenom čase z Františkánskej ulice oproti Hotelu Arcadia.
 
Neprehliadnite:
Okamih Dzurek Danubiana

NEDEĽA 23. 4. 2023

Stredoeurópske barokové maliarstvo a sochárstvo

Bratislavské mestské dni pokračujú krátkym polhodinovým sprievodom stálou expozíciou Stredoeurópskeho barokového maliarstva a sochárstva .S kurátorkou Dominikou Zbončákovou poodhalíte dejiny a počiny o významnej mecenášskej činnosti ostrihomského arcibiskupa a uhorského prímasa Imricha Esterházyho v Prešporku. Zaujímavá prechádzka sa začne popoludní o 14. hod. na 1. poschodí v GMB.

Bratislavské mestské dni 2023

Ako kráča hudba? Akej farby je zvuk?

Koncert pre najmenších má zaujímavé podtituly. Napríklad aj – či sa dá vidieť ušami a hrať nohami? Odpovedia bicie nástroje hudobníkov Slovenskej filharmónie Kirila Stoyanova a Petra Kosorína a metodik hudobno-edukačného programu Superar Tomáš Boroš. Príďte, bude z nás úžasný orchester!
Kapacita koncertu v podkroví Mirbachovho paláca o 15. hodine je počas podujatia Bratislavské mestské dni limitovaná pre max. 80 osôb.

Z kapacitných dôvodov je potrebné si rezervovať miesto TU .

Vstup na programy a výstavy všetkých zapojených mestských inštitúcií je počas Bratislavských mestských dní zadarmo.

Text: GMB
Foto: GMB a archív redakcie

Viac informácií nájdete TU.