Ako si vynoviť exteriér domu? Zaujímavé detaily a nápady vám urobia radosť a očaria aj hostí


1728   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
vynoviť exteriér

Uvažujete ako si vynoviť exteriér domu a plánujete využiť tieto jarné dni na úpravu jeho okolia? Už len zopár maličkostí dokáže tento dôležitý priestor zmeniť na nepoznanie a priniesť veľa radosti. Skúste dodať exteriéru svojej domácnosti nezabudnuteľné čaro, ktoré bude odrážať váš vlastný štýl a vkus. Ponúkame zaujímavé inšpirácie ako na to a ako skrášliť exteriér domu…

Začnite novou fasádou

Už prvý pohľad na fasádu domu dokáže o jeho majiteľovi veľa prezradiť. Na fasádu si vyberajte takú farbu, ktorá sa vám v prvom rade páči. Odporúčame zohľadniť pri jej výbere aj svoje bezprostredné okolie a napríklad aj farbu domov susedov. Ide o dom v zástavbe alebo niekde v horách? Myslite tiež na to, že na veľkých plochách vyzerajú farby inak ako vo vzorkovníku. Vplyvom slnka môžu tiež časom vyblednúť, preto radšej zvoľte o stupeň tmavší odtieň.
Vedeli ste, že farebná fasáda má iný vzhľad ráno, na obed a večer, resp. keď na ňu dopadá priame slnečné svetlo? Na tento detail nezabudnite. Moderné sú rôzne obklady (kamenné, drevené). Stále viac obľúbeným materiálom je rhombus. Rhombusový obklad sa vyrába z odolných severských drevín, ktoré majú jedinečný vzhľad. Ich použitím naisto nič nepokazíte.

exteriér domu

Nasledujú dlažby a chodníky

S výberom dlažby a spevnených plôch okolo domu sa netreba unáhliť. Ide o rozhodnutie, ktoré robíte na niekoľko rokov dopredu. Hlavným cieľom je, aby dlažba slúžila a zároveň ladila s fasádou domu. Na výber máte pritom množstvo materiálov a možností, ktoré tiež závisia od ich využitia a prostredia domu. Inú dlažbu vyberiete na príjazdovú cestu alebo parkovisko, a inú do záhrady a okolia domu. V takom prípade by dlažba mala mať protikĺzavý povrch, zvyčajne však už ide o štandard. Zaujímavé sú aj rôzne farebné kombinácie alebo odlišné vzory a tvary. Cena takej dlažby sa môže výrazne líšiť, nezabúdajte však, že ide o investíciu, ktorá sa oplatí.

Neprehliadnite:


Voda v bazéne musí byť hlavne čistá.
Poznáte tipy a triky, ako zostane voda v letnom bazéne dlhšie čistá?

… potom pergola a terasa

Okrem spestrenia vzhľadu celého interiéru ide aj o prakticky využiteľný priestor. Obzvlášť v slnečnej oblasti vám vytvorí príjemný priestor na oddych a pomôže aj ochladiť interiér domu. Ide o takzvané bioklimatické pergoly, ktoré majú otočnú lamelovú strechu. Tá efektívne reguluje tienenie a odvetrávanie prehriateho vzduchu.
Terasa k rodinnému domu jednoducho patrí. Ide o priestor a súčasť záhrady, ktorý dokážete prispôsobiť svojim požiadavkám. Skvelá je aj jej kombinácia s grilom a príjemným posedením, či rôznymi záhradnými rastlinami. Tie vám poskytnú prirodzené útočisko pred slnkom a prinesú do vašej záhrady trochu života.

exteriér domu

… a nakoniec posledné detaily ako vynoviť exteriér

Aj exteriérové steny sa dajú obohatiť o rôzne dekoračné prvky ako napríklad zrkadlo a obrazy. Obohaťte stenu v okolí svojej terasy alebo v jej blízkosti použite zaujímavé osvetlenie. Použitie zrkadla na vonkajšej stene je podľa niektorých dizajnérov kontroverzné, vo viacerých prípadoch však vytvára zaujímavý vzhľad. A to obzvlášť v kombinácii so zeleňou. 
Vhodným doplnkom sú aj lampy, ktoré osvetľujú chodník a priestor okolo domu. Fungujú na solárnu energiu, a tak ich môžete umiestniť prakticky kamkoľvek. Dobre vyzerajú aj v kombinácii s rôznymi malými a nenápadnými sochami. Ak vás baví starať sa o rastliny, porozmýšľajte aj nad zavesením kvetináčov s popínavkami alebo farebnými kvetmi. (RE)

Foto: pixabay a archív redakcie