Máte svoj bazén a k tomuto splnenému snu vám chýba už len záhradná oddychová zóna?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
bazén

Letné nedeľné ráno v záhrade? A k tomu bazén? Predstava o dokonalej idyle. K tomu, aby ste si svoje raňajky mohli dať v tomto prostredí komfortne, mali by ste mať aj oddychovú zónu v okolí svojho domu. Poradíme vám, ako ju vytvoriť. Predtým, než sa pustíte do vytvorenia oddychovej zóny, dajte do poriadku priame okolie bazéna. Môžete postaviť aj tú najluxusnejšiu terasu, ak však pár metrov od vášho hojdacieho kresla sa vám ponúkne pohľad na blato alebo špinavý betón, pokazí to celkový dojem.

Dlažba okolo bazéna by mala byť úplnou samozrejmosťou. Jej primárnou vlastnosťou by mala byť, logicky, protišmykovosť. Asi najpopulárnejšou voľbou je gresová kvôli dobrému pomeru kvality, praktických vlastností a vizuálu. No dnes už naozaj nie je problém nájsť dlažbu v rôznych prevedeniach, imitáciu prírodných materiálov, s luxusným dizajnom alebo kreatívnymi prvkami za dostupné ceny. Ak navštívite internetový obchod Kachlickovo.sk, uvidíte bohatú ponuku s praktickými informáciami ku každému produktu. Navyše, ide o kvalitný tovar od overeného predajcu.

bazén

Oddychová zóna okolo bazéna. Ale kde presne?

Oddychová zóna, či už s prístreškom alebo iba ako plocha so záhradným nábytkom, by sa mala nachádzať na starostlivo vybranom mieste. Áno, v kontexte tohto článku pri bazéne, ale vôbec nie je jedno, kde presne. V ideálnom prípade by mali byť splnené všetky nasledovné podmienky:

  • miesto izolované od hluku „zo sveta za bránou“,
  • miesto chránené pred pohľadmi susedov,
  • miesto ponúkajúce aj tieň, ale nie priamo pod veľkými ovocnými stromami,
  • miesto čo najďalej od smetných košov,
  • miesto umožňujúce pokládku obkladov alebo inej formy stabilizácie povrchu, resp. rovná plocha príjemná na dotyk aj s bosými nohami.

bazén

Niečo pod nohy

Ak sa rozhodnete pre oddychovú zónu „v štýle terasy“, asi budete chcieť vymedziť priestor pevnou plochou. Dlhodobé a trvácne riešenie ponúka exteriérová dlažba, ktorá je mrazuvzdorná odolá aj vysokým teplotám. Odporúčame však obrátiť sa na odborníka ohľadom pokládky, resp. vypýtať si odborné rady od predajcu. Svojpomocným riešením, no menej trvácnym, sú europalety. Existujú však i exteriérové palety vyrábané presne na tento účel. Tento krok môžete aj vynechať, samozrejme, pokiaľ preferujete čo najbližší kontakt s prírodou. Alebo ak dlažba okolo bazéna zakrýva širšiu plochu ponúkajúcu dosť miesta aj pre oddychovú zónu. Bazén a jeho zóna budú dokonalé.

Neprehliadnite:

Vyhlásenie Zväzu cestovného ruchu SR ku kritickej situácii v odvetví
Niečo pre náročných turistov: Veľkofatranská magistrála – Malý Šturec. Počasie je istota, ideme…

Niečo nad hlavu

V teplých mesiacoch je obzvlášť dôležité správne zatieniť vonkajší priestor, čo sa dá jednoducho a štýlovo vyriešiť slnečníkom. Pred kúpou si zmerajte veľkosť plochy oddychovej zóny a podľa toho potom vyberte ten správny model. Najväčším benefitom slnečníka je to, že umožňuje rýchlo meniť uhol sklonu, a tým vás pred slnečnými lúčmi chráni celý deň, pri akejkoľvek polohe slnka. Plachty z kvalitnejšieho impregnovaného materiálu odolávajú dažďu a filtrujú UV-A a UV-B lúče. Na druhej strane, stabilnejšie a trvácnejšie riešenie je pergola na terasu. Taktiež umožňuje zmenu tieniacej polohy, čiže funguje ako pohyblivá strešná konštrukcia. Využiť ju viete ako samostatný prístrešok, ale aj ako bočný prístrešok pripojený k vonkajšej stene domu. Spája estetické vlastnosti modernej záhradnej architektúry, jednoduchú montáž a kvalitu. Vonkajšie tienenie ponúka ešte oveľa viac možností. Internetový portál Bezhmyzu.sk ponúka aj tieniace plachty, ktoré dokážu zútulniť každú oddychovú zónu. Potešia vás aj rýchlou montážou a ochranou pred slnečným žiarením. Bazéna a jeho zóna bude dokonalá.

Oddychová zóna

Bazén hniezdo oddychu a centrum zábavy

Okolie vášho domu by mal vyhovovať predovšetkým vašim vlastným očakávaniam ohľadom komfortu. Pokiaľ ste ale spoločenskou bytosťou, je pravdepodobné, že vaša záhrada bude slúžiť niekedy na kamarátske posedenia pod holým letným nebom. Vaše hniezdo oddychu by teda malo byť jednoducho premeniteľné na centrum spoločenskej zábavy. Ak tento opis sedí na váš životný štýl, je dobré, ak oddychovú zónu vytvoríte medzi bazénom a vchodom do domu. Má to jeden jednoduchý praktický dôvod: nebudete musieť obchádzať mokré okolie bazéna s taniermi s občerstvením a plnými pohármi. Ak je to možné, malo by to byť miesto s dobrou dostupnosťou ku kuchyni aj toaletám. Dlažba by mala byť pevná, aspoň v rozsahu 1 m okolo stola. Dlažobné kocky okolo bazéna rozhodne naimpregnujte, aby sa predišlo prípadným škvrnám od rozliateho jedla a nápojov. V opačnom prípade by sa špina mohla vpiť do materiálu. Aj cestičky by mali byť dláždené, a to tiež kvôli uľahčeniu servírovania.

Foto: Freepik.com