Viete ako vyzerá Oravský výprask? Odpoveď nájdete v Oravskej galérii.


3699   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Oravský výprask

V Oravskej galérii v Dolnom Kubíne sa počas septembra konajú výstavy v rámci podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva. Aj práve inštalovaná výstava (5. 9.) dvoch mladých maliarov Juraja Floreka a Juraja Tomana Oravský výprask je jeho súčasťou. Pozrieť si ju môžete až do 3. novembra 2019.

Oravský výprask

Výstava Oravský výprask ponúka diela dvoch výtvarníkov maľované v súčasnej vysoko urbanizovanej post-industriálnej krajine. Podľa kurátorky výstavy J. Ľuptákovej „…sú prezentované obrazy ostrým náhľadom do tvorby dvoch mladých slovenských maliarov Juraja Tomana a Juraja Floreka, ktorí sa venujú plenérovej maľbe súčasného mestského prostredia.

Neprehliadnite: Staňte sa súčasťou projektu Vytvorené na Slovensku

Zaujímajú ich všedné mestské motívy, ktoré pretavené skrz médium olejomaľby, naberajú nový svieži uhol pohľadu. Nevyhýbajú sa ťažkým prostrediam, vyber lokalít nefunkčných „stalkerských prostredí“ industriálnych architektúr, zdanlivo nemalebných zákutí súčasného mesta alebo súčasnej prebujnenej zlej architektúry odkazuje na maliarov, ktorí skrz svoju tvorbu hľadajú neprikrášľovanú pravdu.“

Oravský výprask

Rozdielne maliarske rukopisy oboch výtvarníkov sa vzájomne dopĺňajú a vedú dialóg nad možnosťami spodobenia súčasného mestského prostredia. Takto vzniknuté inštalácie obrazov prinášajú často kontrastné až bizarné dialógy, inokedy sú až podozrivo vo vzájomnom súlade. Svoj prístup k práci označujú ako “voľnú hru urbánneho priestoru.” Industriál na všetky spôsoby je ich obľúbený sub-žáner mestskej krajinomaľby.

Oravský výprask

A prečo názov výstavy Oravský výprask? „Obaja umelci majú radi neštandardné, vtipné, jednoduché názvy výstav. Na druhej strane nenávidia falošné “veľké slová” ideovo a formálne vychradnutých slabých výstav. Vtip sa stáva akoby ich ochrannou vrstvou v záplave čudesných a nadnesených názvov výstav dnešných dní.“

Juraj Toman (*1985, Trenčín)

študoval maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a na Akadémii umení v Banskej Bystrici, kde v roku 2014 absolvoval doktorandské štúdium pod vedením prof. Ľudovíta Hološku. V súčasnosti pôsobí ako odborný asistent na Katedre výtvarnej tvorby a výchovy Pedagogickej fakulty UKF v Nitre. Pravidelne vystavuje na Slovensku aj v zahraničí, a to najmä vo dvojici Jurajom Florekom alebo v rámci skupinových prehliadok.

Juraj Florek (*1986, Dolný Kubín)

Najskôr robil grafity, neskôr namiesto na múry začal maľovať na plátno, ale ostal verný mestu a bizarným výjavom opustených lokalít. Vyštudoval na Akadémii umení v B. Bystrici a absolvoval študijný pobyt na UCLM v španielskej Cuence. V roku 2014 získal 1. miesto v súťaži VUB Maľba roka. Taktiež aktívne maľuje, vystavuje a zúčastnil sa na viacerých umeleckých rezidenčných pobytoch v zahraničí. Vlani mu vyšla kniha PREVÁDZAČI – prvá kniha o fenoméne Urban Exploration na Slovensku.

Logo DEKD 2019

 

 

 

www.oravskagaleria.sk
www.lodslanica.sk