Staňte sa súčasťou projektu Vytvorené na Slovensku. Na Orave dobre, na Orave hravo.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vytvorené na Slovensku

V spolupráci s Oravskou galériou v Dolnom Kubíne bude od 29. augusta do 1. septembra 2019 prebiehať štvrtý ročník projektu Vytvorené na Slovensku – na Orave. Jeho súčasťou sú tvorivé dielne, odborné prezentácie, umenie a dizajn. Príďte si vytvoriť s nami netradičné, hravé suveníry, inšpirované folklórom a dedičstvom našich starých rodičov.

Projekt Vytvorené na Slovensku – na Orave vychádza z bohatých ľudových tradícií oravského regiónu, námetov a remesiel, ktoré výtvarníci a dizajnéri menia do atraktívnej súčasnej podoby.

Nina Augustínová Šošková

Nina Augustínová Šošková

Už vo štvrtok (29. augusta) prídu do Oravskej galérie v Dolnom Kubíne rezidenti Vytvorené na Slovensku – na Orave, ktorí budú vytvárať nové suveníry inšpirované regiónom. Pri tejto tvorbe sa predstavia Jana Potiron Nováková – dizajnérka, Nina Augustínová Šošková – sochárka, Karolína Bašteková – dizajnérka, Martin Šalgo a Michal Žák – dizajnéri LOPKI – výroba kyjatických hračiek a ďalší výtvarníci.

Vytvorené na Slovensku

Súčasťou podujatia je program, určený pre všetkých, ktorí by si chceli spraviť výlet na Oravu vrátane večerného programu PechaKucha Dolný Kubín, zúčastniť sa zaujímavých prednášok. Na tému tradičné vs. súčasné umenie a dizajn, prezentácie od dizajnéra Michala Hanulu k téme “contemporarycraft” alebo na otvorených dielňach “vytvor si Kompánka“.

Neprehliadnite: Navštívte zaujímavé expozície v Oravskej galérii

Otvorené dielne pod vedením sochárky Niny A. Šoškovej a dizajnérky Janky Potiron na tému Vladímír Kompánek “vytvor si Kompánka” sa uskutočnia v piatok od 16. do 19. hodiny a v sobotu od 15. do 18. hodiny. Autorky si pre návštevníkov pripravili úžasnú, hravú a do detailov premyslenú dielňu. S odkazom na tvorbu nášho sochára, výtvarníka, milovníka ľudovej kultúry a folklóru, Vladimíra Kompánka. Domov si odnesiete originálny suvenír alias originál totém. (Nechajte sa prekvapiť, bude to mega eňo ňuňo špeci.) Ak sa chcete zúčastniť otvorených dielní, prihláste sa (meno, adresa, vek) na info@vytvorenenaslovensku@gmail.com. (Pozor, počet účastníkov na jednotlivé dielne je limitovaný).

Vytvorené na Slovensku

Všetky prednášky, prezentácie a dielne budú prebiehať v priestoroch Oravskej galérie v Dolnom Kubíne. Dielne a program sú prístupné akejkoľvek vekovej kategórií, ale deti pod 10 rokov len v sprievode rodiča.

Okrem dielní je súčasťou podujatia v piatok komentovaná prehliadka stálych expozícií. Staré umenie 15. – 19. storočia, Slovenské výtvarné umenie 20. storočia. Ikony, Tradičné ľudové umenie, Štefan Siváň – rezbár z Oravy a Michal Hanula – (umelec a dizajnér hračiek) autorská prezentácia “Súčasné remeslo”.

Vytvorené na Slovensku

V piatok večer (30. augusta) sa bude konať špeciálne vydanie PechaKucha v Dolnom Kubíne ako sprievodné podujatie projektu. V sobotu večer (20.20) zase na nádvorí Oravskej galérie odprezentujú svoje diela umelci a rezidenti projektu Vytvorené na Slovensku – Orava 2019. Bude to veľmi inšpiratívna prezentácie. Na nedeľu je na záver podujatia naplánovaný výlet na Slanický ostrov umenia.

Tešíme sa na vás v duchu hesla: “Na Orave dobre, na Orave hravo”.

www.vytvorenenaslovensku.sk
www.oravskagaleria.sk