Ako na montáž tatranského profilu? K úspechu vedú 3 jednoduché kroky.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Montaz tatranskeho profilu

Keď príde reč na obkladové materiály, možnosti zákazníka sú takmer neobmedzené. Ako si ale vybrať to pravé pre vašu domácnosť? Tatranský profil je rokmi overená klasika, ktorá sa hodí do väčšiny interiérov a okrem toho, že je esteticky veľmi atraktívny, dodá priestoru prírodný a prirodzený vzhľad. Prečítajte si naše tipy na montáž tatranského profilu.

Montaz tatranskeho profilu

Zdroj: Tatranskyprofil.eu

Pripravte si podkladový materiál

Je na vás, kam sa rozhodnete tatranský profil umiestniť. Dá sa využiť pri budovaní terasy obkladaní stien či podkrovia. V každom prípade je však dôležité dodržať postupnosť krokov, ktoré vedú k jeho úspešnému používaniu. Najprv si pripravte stenu. Najdôležitejšie je, aby bola dôkladne vysušená. Ak tento krok podceníte, pod novým tatranským profilom sa vám časom rozrastú plesne, ktoré dokážu vytvoriť vysoké náklady.

Neprekáža, ak stena nie je úplne rovná. Drobné rozdiely sa stratia po montáži základnej drevenej konštrukcie. Drevo, ktoré budete pri montáži tatranského profilu používať, prineste do miestnosti vopred. V ideálnom prípade týždeň pred začiatkom práce. Ak to nebudete časovo stíhať, postačia aj dva dni. Dôvodom je, že sa drevo “aklimatizuje” na teplotu a vlhkosť danej miestnosti a vy sa tak vyhnete jeho následnému napínaniu či praskaniu po tom, ako ho namontujete na stenu.

Zaujímavé: EKO v kuchyni – kuchynské spotrebiče od Miele

Ak chcete dosky a hranoly natierať, urobte tak po tom, ako sa aklimatizujú a pred tým, ako ich pripevníte na stenu. Budete si ich tak môcť otáčať a natierať ľubovoľne, a tiež budete mať prístup ku všetkým ich stranám. Aj k takým, ku ktorým sa už po montáži nedostanete.

Montaz tatranskeho profilu

Zdroj: bigstockphoto.com

Pripravení na montáž podkladu?

Tatranský profil sa montuje na nosnú konštrukciu z hranolov, ktorá plní hneď niekoľko funkcií. Tou prvou je, že drží dosky profilu pokope a zabezpečuje cirkuláciu vzduchu. Druhou veľkou prednosťou je, že zakryje drobné nerovnosti steny. A do tretice – do medzery, ktorú nosná konštrukcia vytvorí medzi stenou a doskami, môžete umiestniť tepelnú alebo zvukovú izoláciu. Je dôležité, aby ste nezabudli doniesť hranoly nosnej konštrukcie do miestnosti zároveň s doskami profilu.

Montaz tatranskeho profilu

Zdroj: drevoprofil.sk

Hranoly by v prípade rozdielnej vlhkosti mohli tiež pracovať, čo by zmarilo vaše úsilie a snahu. Keď budete hranoly osádzať, najprv upevnite tie obvodové. Následne vytvoríte “mriežku”. To znamená, že ďalšie hranoly budete umiestňovať vo vzdialenosti pol metra až meter, v horizontálnom aj vertikálnom smere. V priestoroch, ktoré medzi jednotlivými hranolmi vzniknú, tak bude automaticky prúdiť vzduch.

Montaz tatranskeho profilu

Zdroj: bigstockphoto.com

Finále – montáž dosiek tatranského profilu

Montáž samotných dosiek je už len zlízanie smotany. Vďaka jednoduchému systému perodrážky sa budete cítiť ako pri skladaní puzzle. Jednotlivé kusy do seba jednoducho a prirodzene zapadnú, vďaka čomu vám práca pôjde od ruky. Zvýšenú pozornosť venujte uloženiu prvej dosky – tá určí, ako bude vyzerať celá obložená plocha. Položte si prvú dosku na nosnú konštrukciu a pomocou vodováhy ju umiestnite do optimálnej polohy. Následne ju pripevnite k nosnej konštrukcii napevno.

Ako spojovací materiál môžete použiť klince alebo skrutky. V prípade, že nechcete, aby bolo spoje vidno, odporúčame montážne pliešky z ocele. Poslednú dosku v rade bude pravdepodobne potrebné orezať tak, aby vošla do vzniknutého priestoru. Na úpravu jej rozmerov odporúčame použiť priamočiaru pílu. Na záver aplikujte hornú a spodnú lištu a voilá, drevený obklad je hotový.