Noc divadiel tento rok v inej podobe! Neodolateľné tipy, skvelí umelci a nezabudnuteľné zážitky online


3109   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
dejiny sveta, knihy, mesiac knihy

11. ročník medzinárodného podujatia Noc divadiel je tu! Z dôvodu epidemiologickej situácie, ktorá výrazne poznačila rok 2020, sa bude konať v obmedzenej forme. Divadlá neotvoria brány fyzicky. Pripravili si však pestrý online program. To všetko už 21. novembra 2020.

Noc divadiel je pravidelným divadelným podujatím. Už tradične tejto výnimočnej udalosti patrí tretia novembrová sobota. Program, ktorý pre svojich návštevníkov pripravujú naše divadlá, vždy na celom Slovensku plynie až do neskorej noci. Pre pandémiu ostanú po prvýkrát historicky divadlá fyzicky zatvorené. Neznamená to však, že si pre svojich divákov nepripravili žiadny program. „Aj keď si pre nás rok 2020 pripravil nespočetné množstvo výziev, nechceme tento ročník Noci divadiel vynechať. Divadlá pracujú na tom, aby mohli svojim divákom priniesť záznamy inscenácií, prehliadky zákulisia, livestreamy a iný lákavý program vo virtuálnej podobe,“ hovorí riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

Ponuka nezávislá od lokality

Do programu podujatia Noc divadiel sa počas tohto roka zapojilo štyridsať subjektov (divadiel, kultúrnych centier, umeleckých škôl a kultúrnych priestorov) v šestnástich slovenských mestách. Tento projekt je výnimočný. Pomyselne prepája profesionálnych umelcov a ochotnícke súbory. Na jednu noc sa tak všetci účastníci stanú veľkou divadelnou rodinou.

Neprehliadnite:
Pozývame vás do divadla! Viete, že Nová scéna v Bratislave uvádza ďalší online koncert MALÁ NOČNÁ HUDBA?

Rok 2020 so sebou síce priniesol množstvo negatív, Noc divadiel však poznačilo jedno významné pozitívum. „Online ponuka tohto projektu dostane divadelné podujatia bližšie aj k takým divákom, ktorí by sa k nim za bežných okolností nedostali. Záujemcovia o divadlo naprieč celým Slovenskom si tak budú môcť pozrieť všetko to, čo divadlá pripravili pod aktuálnym heslom Stále sme tu!“ – dopĺňa Vladislava Fekete.

Čo bude súčasťou Noci divadiel?

V rámci tohtoročnej Noci divadiel prinesie Slovenské komorné divadlo Martin vo forme livestreamu divadelný kvíz. Slovenské národné divadlo pripravilo pre svojich divákov napríklad diskusiu o projekte Anna Franková. Štátne divadlo Košice pripravuje dokument zo zákulisia novej inscenácie. Štúdio 12 a Divadlo ASTORKA Korzo ’90 sa spojili. Ich spoločným výsledkom bude online diskusia a scénické čítanie hry bieloruského dramatika Andreja Kurejčika – URAZENÍ. BIELO(R)USKO. Divadlo Andreja Bagara v Nitre prezentuje online formou publikáciu a divadelnú knižnicu. Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene sumarizuje, čo všetko sa udialo a neudialo počas uplynulej divadelnej sezóny.

Divadlá nemyslia len na dospelých. Pripravujú program aj pre najmenších. V podaní Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici, Bábkového divadla v Košiciach, Bábkového divadla Žilina či Bratislavského bábkového divadla sa deti môžu tešiť na scénické čítanie, zostrihy inscenácií a ďalší program.

Ochotní ochotníci

Ochotnícke súbory neostanú nič dlžné svojej skvelej povesti. Počas tohto podujatia a okrem záznamov a zostrihov inscenácií bude pre divákov k dispozícii napríklad film o vzniku Divadla KĽUD.

Spomenutý program je len ochutnávkou z toho, čo slovenské divadlá pripravujú pre svojich fanúšikov. Množstvo zapojených divadelných a umeleckých subjektov sľubuje rôznorodé a kvalitné podujatia. Určite nenechajú vlažným žiadneho diváka a diváčku. „Pozývame k obrazovkám každého milovníka slovenského divadla. Nepremeškajte túto jedinečnú príležitosť. Nahliadnite do zákulisia nielen svojho obľúbeného divadla, ale aj subjektu na opačnej strane republiky. Zvyčajne takúto možnosť nemáte. Teraz sa vám naskytla a bola by veľká škoda, nevyužiť ju,“ uzatvára Vladislava Fekete.

Viac informácií nájdete, ak navštívite webovú stránku Noci divadiel alebo Facebook Noci divadiel.