Prvý bratislavský mestský ovocný sad sa už začína zelenať a rozkvitať

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Prvý bratislavský mestský ovocný sad
Reklamy

V bratislavskej Petržalke, najväčšom sídlisku na Slovensku, bol vlani založený prvý mestský ovocný sad. Nachádza sa medzi Macharovou ulicou a Panónskou cestou. Hlavným cieľom mesta bolo vytvorenie nového komunitného miesta s pridanou hodnotou rozširovania ovocných stromov v Bratislave. Vysadených tu bude 75 rôznych druhov stromov, ako aj desiatky odrôd krov či bylinných záhonov.

Prvý bratislavský mestský ovocný sad

V mestskej časti Petržalka, v priestore medzi Macharovou a Panónskou cestou na doteraz nevyužívanom mieste vedľa železničnej trate vlani v jeseni založili prvý mestský ovocný sad. Vysadili vyše sto ovocných stromov 75 rôznych druhov, urobili živé ploty a brány z vŕbového prútia a založili záhony s trvalkami ako napríklad pamajorán, šalvia, rebríček, echinacea či klinček, ktoré sú vhodné na arómaterapiu a podporu opeľujúceho hmyzu.

Prvý bratislavský mestský ovocný sad

Na najväčšom slovenskom sídlisku tak vznikol ovocný sad, ktorý sa už teraz začína zelenať a aj rozkvitať. Sad bude verejnosti sprístupnený tento rok, len čo to pandémia koronavírusu dovolí. V mestskom ovocnom sade budú rásť slivky, čerešne, višne, marhule, orechy, liesky. Prvé ovocie už tento rok prinesú kríky s drobným bobuľovým ovocím. Miesto tu bude mať aj užitočný hmyz a vtáčiky.

Neprehliadnite:
7 byliniek, ktoré na jar pomôžu s očistou organizmu aj pri prekonávaní jarnej únavy

Sad je rozdelený do piatich zón. Každá má svoje špecifické druhové zloženie ovocných drevín a krov, jedinečné vegetačné úpravy a prvky. Okrem toho sa budú v sade nachádzať aj prvky na zvýšenie biodiverzity a tiež miesta na relax, vzdelávanie a ochutnávanie. Obyvatelia mesta si tak budú môcť nielen pripomenúť, ale aj zachovávať ovocinársku tradíciu regiónu a keď stromy prinesú ovocie, ktokoľvek si ho bude môcť odtrhnúť a ochutnať.

Prvý bratislavský mestský ovocný sad

Bratislava touto aktivitou, s ktorou plánuje pokračovať aj na iných miestach, chce vytvoriť pre obyvateľov nový komunitný priestor s pridanou hodnotou a snaží sa o rozširovanie ovocných stromov v meste. Práce v sade budú, samozrejme, pokračovať aj v tomto roku. Mesto počíta s dotiahnutím inžinierskych sietí, vybudovaním osvetlenia a chodníkov, osadením lavičiek, odpadových košov a informačných tabúľ, ale aj búdok pre vtáky, kompostoviská, hmyzích „hotelov“ a bylinných záhonov. Projekt finančne podporil a zabezpečovať pravidelnú starostlivosť o mestský ovocný sad bude súkromný partner. Odborným garantom projektu je taktiež súkromná firma.