Kam za bylinkami? Prezradíme, kde rastie medvedí cesnak v okolí Trnavy.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Park v Dolnej Krupej, Medvedí cesnak
Reklamy

Medvedí cesnak je zázračná bylinka, ktorá by nemala chýbať v jarnom očisťovacom procese. Skvele chutí, má blahodarné účinky a príroda nám ho ponúka štedro a zadarmo. Prinášame vám tipy, kam sa za ním vybrať.

Park v Dolnej Krupej, Medvedí cesnak

V prírode rastie množstvo klenotov a jedným z nich je aj vzácne prírodné antibiotikum medvedí cesnak. Hovorí sa, že keď sa medveď zobudí zo zimného spánku, tak ako prvé hľadá rastlinu s cesnakovou vôňou. Vedie ho totiž inštinkt, aby si prečistil svoje telo. Práve preto tento cesnak dostal prívlastok medvedí. Túto aromatickú bylinku poznali už naši predkovia pred 1 500 rokmi. Dôvodov, prečo by sme ho mali zaradiť do jarného sortimentu očistných byliniek, je hneď niekoľko.

Medolandia_krémová polievka cesnak, Medvedí cesnak

Medvedí cesnak je výborný na imunitu, keďže obsahuje veľké množstvo vitamínu C. Zároveň znižuje vysoký krvný tlak, cukor v krvi, prečisťuje telo a pečeň, zlepšuje činnosť dýchacieho ústrojenstva, podporuje trávenie či liečbu kožných ochorení. Najlepšie je ho jesť čerstvý a hlavne v tomto období, keď rastie.

Neprehliadnite:
Naberme silu z jarnej prírody

„Medvedí cesnak má všestranné využitie. Môžete si ho dať len tak na chlieb, alebo si z neho pripraviť pesto či rôzne polievky. Naši kuchári ho napríklad skombinovali s medovinovým kaviárom a pripravili tak chutné rizoto či výborné plnené ravioly. V Dolnej Krupej rastie cesnak v rozľahlom kaštieľskom parku i v jeho okolí. Medvedí cesnak, alebo ako sa u nás hovorí „konský“ cesnak, sa tam nedostal prirodzenou cestou. Je výsledkom premysleného sadenia tisícov cibuliek v minulosti so zámerom, aby sa plochy v grófskom parku po zime čo najskôr zazelenali. Žiaľ, park je tento rok až do odvolania zatvorený, no medvedí cesnak sa vždy dá nazbierať aj v jeho susedstve,“ hovorí Stanislav Petráš z Medolandie v Dolnej Krupej, ktorej areál s parkom susedí.

Medolandia

Kaštieľ Dolná Krupá

Medvedí cesnak rastie napríklad aj pri Horných Orešanoch v časti Majdán. Trhať sa však nedá kdekoľvek. Treba sa preto vopred informovať a ubezpečiť, či nejde o chránené územie s tretím až piatym stupňom ochrany. Do tejto oblasti napríklad spadá aj Katarínka. V oblastiach do tretieho stupňa ochrany si ho môžete nazbierať. Ide o záhrady, lúky, lesy alebo háje. V týchto dňoch platí pravidlo, že treba byť zodpovedný a ísť si ho nazbierať individuálne. Zároveň si zobrať so sebou len toľko listov medvedieho cesnaku, koľko potrebujete.

Foto: Medolandia, Trnava Tourism, Alexandra Galambová
www.regiontrnava.sk