Veľká kniha rastlín – svet reality a výtvarné umenie: „Toto je unikát v celom stredoeurópskom priestore“


4749   -   4
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Zelený pás Európy

Veľká kniha rastlín je unikátne, bohato ilustrované dielo, ktoré v ucelenej forme podáva obraz flóry celej strednej Európy. Hlavnou časťou a ťažiskom diela sú informácie o viac ako 1700 druhoch rastlín, ktoré sú vyobrazené na jedinečných veľkých farebných ilustráciách. Ich autorom je známy akademický maliar Jindřich Krejča. Tomuto vynikajúcemu výtvarníkovi sa s neuveriteľnou presnosťou podarilo zobraziť aj voľnému oku neviditeľné detaily rastlín, a tak harmonicky skĺbiť svet reality s výtvarným umením.

Osobný a citový vzťah

„Mám k tej knihe nesmierny citový vzťah, pretože som s ňou doslova rástol. Môj otec päť rokov tohto môjho obdobia života, kým knižka vyšla, kreslil tieto knihy. Okrem rastlín aj Veľká kniha živočíchov. Myslím, že doteraz sa nikomu v strednej Európe nepodarilo tak komplexne urobiť takéto dve obrovské encyklopédie,“ tvrdí syn autora, známy moderátor Henrich Krejča.

Veľká kniha rastlín, Henrich Krejča, lexikón, knihy

Encyklopédia bez fotografií

A prečo nie sú v encyklopédii fotografie, ale ilustrácie, ktorých namaľovanie trvalo desať rokov a bola to nesmierne sizyfovská práca? „Myslím si, že fotografiou také farby nenamiešate. Otec ma učil, že je zhruba 600 farieb a 600 odtieňov, a to sa žiadnej fotografii nepodarí. Navyše fotografia časom mení svoje farby. Čiže keď otvoríte atlas o desať-pätnásť rokov, fotografia má už iné zafarbenie, odtiene. Zatiaľ čo keď urobíte dobrý základ pre ilustrácie, použijete poctivé farby, tak vám to v tej knihe zostane,“ dopĺňa H.Krejča. Celý rozhovor o Veľkej knihe rastlín, ako aj o cestovaní a novinárčine si môžete vypočuť v podcaste Knižný kompas

ľan siaty

Veľká kniha rastlín, H.Krejča, lexikon

Encyklopedický text dopĺňajú unikátne ilustrácie

 

Jediná vec, ktorá sa nedá stratiť – unikát

Najnovšie vydanie Veľkej knihy rastlínvydavateľstva Ikar predstavuje obsahovo prepracované, aktualizované a doplnené dielo, na ktorom pracovali desiatky posudzovateľov, recenzentov, pôvodných i nových autorov – odborníkov vo svojej oblasti. Dielo je jediné svojho druhu, aké bolo doteraz na Slovensku publikované. Preto je už desaťročia vyhľadávané nielen odborníkmi a študentmi, ale aj laickou verejnosťou. Nemalo by chýbať v žiadnej rodinnej knižnici. Kolektív autorov, ktorý na zobrazenie a názorné priblíženie vybral 1 700 druhov rozličných divo rastúcich rastlín strednej Európy, sa pokúsil – okrem ich stručného opisu populárne-vedeckou formou – poukázať na rozmanitosť, zložitosť, ako aj účelnosť usporiadania rastlinstva na zemskom povrchu.

Veľká kniha Henrich Krejča

Dve Veľké knihy…

Desaťročia trpezlivosti

 „Majstrovi Krejčovi bol tento talent daný do vienka. Svojím umom a šikovnými výtvarníckymi rukami dokázal až fotograficky stvárniť realitu. Tá navždy zostane zapísaná a s uznaním vnímaná medzi umeleckými profesionálmi, univerzitnými pedagógmi, nepostrádateľná botanikmi a zoológmi a stále vyhľadávaná aj širokou laickou verejnosťou. Po ďalších a ďalších vydaniach už tri dekády stále nadchýna všetkých tých, ktorí si život bez prírody nevedia predstaviť, ako aj tých, ktorí sú len na začiatku a chcú sa o nej všetko dozvedieť. Tvorca tým dáva inšpiráciu pekne žiť a spoločnosti zanecháva trvalé hodnoty,“ píšu v úvode encyklopédie vdova Anna Krejčová a syn Henrich Krejča.

A ako H. Krejča predstavuje túto nádhernú encyklopédiu?

V roku 2019 vyšla encyklopédia Veľká kniha živočíchov, v ktorej nájdete vyše 1600 ilustrácií Jindřicha Krejču a prehľad fauny celej strednej Európy. Nové invázne druhy živočíchov doplnila mladá talentovaná ilustrátorka a odborníčka na zoológiu. Všetky živočíchy sú zobrazené v systematickom poradí od jednobunkovcov až po cicavce.

Milan Buno, knižný publicista

 

 


TagsKnihy