Vykurovacie obdobie je tu. Radiátor v kúpeľni by mal spĺňať tieto kritériá


1711   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
radiátor

Radiátor. Samozrejmá výbava našich domácností. Je pravda, že v dnešnej technologicky pokročilej dobe sú klasické radiátory čoraz viac odsúvané do úzadia. Môže za to najmä oveľa efektívnejšie podlahové vykurovanie. Špecifickou kategóriou sú však takzvané rebríkové radiátory, ktoré sa tešia neutíchajúcej používateľskej popularite. Svoje najčastejšie využitie nachádzajú v kúpeľniach, no v súčasnosti sa zvyknú montovať napríklad aj do chodieb. Ponúkajú totiž mnoho cenných benefitov. Viete, aké kritériá by mal spĺňať rebríkový radiátor v kúpeľni?

Ako vybrať ten správny rebríkový do kúpeľne?

Pri výbere rebríkového radiátora zohľadnite najmä veľkosť kúpeľne, do ktorej ho plánujete umiestniť. Ďalej je dôležité vziať do úvahy aj štýl, v akom je zariadená kúpeľňa. A v neposlednom rade, berte ohľad na to, koľko členov je v domácnosti.

Rebríkový typ musí zodpovedať veľkosti kúpeľne

Vedeli ste o tom, že v dnešnej dobe nájdete na trhu mnoho rebríkových radiátorov, ktoré sa od seba líšia šírkou i výškou? Na základe toho viete odhadnúť, ktorý bude vhodný pre vašu kúpeľňu. Napríklad, niektoré sú široké len 450 mm. Také modely sa perfektne hodia do menších kúpeľní, kde sa doslova bojuje o každý jeden centimeter. Naproti tomu, na trhu nájdete aj kúpeľňové radiátory so šírkou 750 mm. No a zlatou strednou cestou sú „rebríky“ široké zhruba 600 mm.
Pozor, dôležitým ukazovateľom je aj ich výška. Výška stropov je síce v každej kúpeľni viac-menej rovnaká, no umiestňovať rebríkový radiátor vysoký 1850 mm do malej bytovej kúpeľne by bolo asi zbytočné. Nielenže by malú kúpeľňu pravdepodobne zbytočne prehrieval, no takýto radiátor by ešte k tomu opticky zmenšoval priestor. Na trhu však natrafíte aj na modely s výškou do 800 mm. Tie sú vhodné napríklad pod okná alebo do blízkosti záchodov.

Neprehliadnite:

šetrenie v domácnosti
Šetrenie v domácnosti.
Tipy, ktoré vám pomôžu optimalizovať rodinné náklady k spokojnosti všetkých

Rebríkový typ by mal zapadnúť do štýlu kúpeľne

Radiátor do kúpeľne dnes nie je len funkčným, ale zároveň aj estetickým doplnkom. Preto si pri jeho výbere všímajte aj postranné zvislé profily. Najžiadanejšími sú modely s profilmi v tvare „D“ a „O“. O čosi elegantnejšie a modernejšie sa javia modely s „D“ profilmi. Avšak, voči gustu žiaden dišputát. Koniec koncov, veľkú úlohu zohráva v tomto prípade aj prevedenie horizontálnych profilov, ktoré môžu byť či už rovné, ploché, alebo oblé.

Radiátor do kúpeľne musí mať dostatočný počet horizontálnych profilov

Na záver jedno dôležité poznanie: radiátor do kúpeľne musí zodpovedať počtu členov domácnosti. Keďže jednou z hlavných výsad „rebríkov“ je sušenie uterákov, model s 15 či 16 profilmi asi nebude úplne optimálny pre 4- a viacčlenné rodiny. Našťastie, medzi kvalitnými rebríkovými radiátormi nájdete aj také, ktoré majú 23, 27, 30, 34 či 39 horizontálnych profilov. A takéto radiátory už bez problémov pojmú aj viac uterákov. (W)

Úvodné foto: pexels