Zaváranie je aktivita, ktorá je čoraz viac trendy! Prináša radosť i úžitok a podporuje kreativitu


6094   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Zaváranie je trendy

Zaváranie je sezónna aktivita a je jedno, či máte malú balkónovú záhradku, alebo plné záhony úrody v rozľahlej záhrade. A možno sa niekde dostanete k väčšiemu množstvu ovocia a zeleniny. Určite sa zhodneme, že zaváranie je príjemným relaxom pri tvorbe sladkých či slaných dobrôt. Navyše, už nie je iba výsadou našich babičiek. Tejto aktivite prichádzajú na chuť ľudia v každom veku, ktorí chcú vedieť, aké potraviny konzumujú. Ponúkame pár tipov zavárajúcim začiatočníčkam/začiatočníkom. Ale aj v zaváraní skúsenejší tu možno nájdu nové užitočné informácie a rady. Prajeme vám, aby zaváranie prinieslo nielen úžitok, ale aj radosť a pocit šťastia…

Ak vidíte potenciál v tom, že zaváranie bude vašou obľúbenou činnosťou, určite sa vám oplatí investovať do kvalitného riadu a pomôcok. Sklené poháre, užitočné i dekoratívne viečka, bezpečené nástroje a kuchynské pomôcky, ktoré vám uľahčia prácu. S dobre vybavenou kuchyňou sa budete k zaváraniu vracať naozaj s potešením. Mnoho užitočných pomôcok nájdete na www.dedoma.sk v sekcii Zaváranie.

Čistota je alfa a omega

Za každým úspešným zaváraním je čistota, najmä ak ide o sterilizáciu pohárov, do ktorých vkladáte svoju úrodu. Sklo je pachovo neutrálne, neprijíma do seba cudzie látky, preto sa na zaváranie hodí najviac. Poháre aj viečka najspoľahlivejšie zbavíte baktérií vyvarením v prudko vriacej vode – cca 15 minút, potom ich môžete vložiť do rúry na plech vyložený utierkou a nechať pri teplote 80°C vysušiť. Ak nemáte toľko času či trpezlivosti, postačí dať čisté poháre priamo do rúry a nechať ich tam 15 minút na 100°C. Ak máte poháre s gumovým tesnením, to pred sterilizáciou odstráňte, stačí ich kratúčko vyvariť a nechať vyschnúť. Aby sa do pohárov nedostali mikroorganizmy, musíte ich vzduchotesne uzavrieť.

Zaváranie je trendy, Lexikon, gastro, cestovanie po Slovensku, zdravý životný štýl,

Neprehliadnite:
Budúcnosť je tu: aquaponické systémy pestovania mikrozeleniny.
Zdravie pre ľudí, zdravie pre Zem

Ovocné šťavy ako základ pre mnoho dobrôt

Tepelným spracovaním ovocných štiav dokážete pripraviť mnoho výrobkov – sirupy, želé či rôsoly. Na odšťavenie si dajte variť cca 2 kg ovocia s 1 l vody. Ešte horúcu masu vylejte na gázu napnutú cez väčšiu misu, šťava bude pomaly odtekať, nechajte si na to pokojne aj celú noc. Ak by ste ovocie dali klasicky scediť, výsledok nebude taký dokonale čistý. Ak však do takéhoto základu pridáte tretinu čerstvého ovocia, môžete si vyrobiť klasický džem. Šťavu dokážete získať aj pomocou špeciálneho hrnca, ktorý odšťavuje parou.

Vhodný kuchynský riad

Pri príprave surovín na zaváranie je dobré vyberať si riad z ušľachtilej ocele, so silným dnom, na ktorom sa vám ovocie nebude pripaľovať, prípadne riad s teflónovou vrstvou. Môžete použiť aj klasické smaltované hrnce s dokonale rovným dnom, tu je riziko, že biele smaltované hrnce sa môžu časom zafarbiť. Ak nemáte špeciálny zavárací hrniec, na zaváranie si môžete vyčleniť jeden široký hrniec, ktorý nebudete používať na nič iné, aby zaváraniny neprebrali na seba pachuť iných jedál. Akýkoľvek riad sa rozhodnete používať, mal by byť odolný voči kyselinám, ktoré sú v ovocí. Pomôcť pri práci môžu aj silikónové nástroje, ktoré neprijímajú pachy alebo nerezové naberačky či cedidlá.

Zaváranie je trendy, gastro, zdravý životný štýl, Slovenko, lexikon

Nebojte sa nových chutí

Možno si predstavíte najskôr klasické zavárané čerešne, jablká, hrušky, marhuľový a jahodový džem a nakladané uhorky, ale kombinácií je toľko, že je škoda takto úzko obmedziť zaváracie možnosti. Zo sladkých tipov spomeňme napríklad skvelú kombináciu jahôd a rebarbory, ovocie sa skvele hodí dokopy s kvapkou alkoholu – skúste napríklad broskyne s amarettom alebo slivky s rumom. V rámci slaných zaváranín nakombinujte papriky, uhorky a rajčiny alebo kapustu s kôprom. Geniálne chutí prílohová červená kapusta s vínom, jablkami a brusnicami.

Tak, hor sa vyskúšať si niektoré z našich zaváracích tipov na posilnenie zdravia!


TagsGastro