7 tipov na individuálne túry a vychádzky k hradným zrúcaninám na najbližších 7 dní


10772   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Ponúkame 7 tipov na individuálne túry a výchádzky k hradným zrúcaninám, Viniansky-hrad

Kým sú múzeá, galérie a divadlá zatvorené, môžeme si naplánovať aspoň turistické vychádzky k menej známym a zriedkavo navštevovaným hradným zrúcaninám. Takých je na Slovensku neúrekom. Títo nemí svedkovia stredovekých čias predsa len ťažko odolávajú zubu času. Tým skôr, že mnohé boli – listujúc v histórii – navyše v roku 1710 vyhodené do povetria cisárskym nariadením. Naša história je naozaj neraz veľmi tajomná. Poďme sa o tom presvedčiť…

Samozrejme, náš výlet musíme zvážiť a dodržiavať prísne hygienické zásady a aktuálne opatrenia. Deťom môžete cieľ jarnej vychádzky a vytipovanú konkrétnu zrúcaninu ozvláštniť napríklad aj tým, že im vopred – namiesto večernej rozprávky – prečítate o tajomnom hrade povesť.

Ako pomôcku prinášame 7 tipov na výstupy k zrúcaninám našich hradov. V blízkom okolí sa k svojim cieľom dostanete pešo, prípadne na bicykli alebo autom; hromadnej doprave sa radšej vyhnite. Naše vychádzky sa môžu začať.

1. Viniansky hrad (335 m n.m)

Nachádza nad obcou Vinné v michalovskom okrese. Hrad kedysi patril k tým rozľahlejším. Dá sa k nemu dostať z obce Vinné. Kúsok za kostolom zabočíte doľava na severozápad a na konci ulice prejdete na modrú turistickú značku, ktorou obídete zo severu hradný vrch až do sedla. Tu prejdete na žltú značku a tá vás privedie až k zrúcaninám, na ktorých prebiehajú reštaurátorské práce. Za námahu budete odmenení nádherným výhľadom na Zemplínsku nížinu a okolie.

Ponúkame 7 tipov na individuálne túry a vychádzky k hradným zrúcaninám, Čabraď

2. Plavecký hrad (400m n.m.)

Kedysi sa vypínal nad Plaveckým Podhradím v okrese Malacky. K zrúcanine vedie z centra obce od kaštieľa modrá turistická značka najprv lúkami a potom lesom až na vrchol. Cesta je príjemná, nenáročná a výhľady z vrchu sú naozaj nevšedné.

Ponúkame 7 tipov na individuálne túry a vychádzky k hradným zrúcaninám, Plavecký hrad1

3. Pustý hrad (571 m n.m.)

Táto dobre známa a navštevovaná lokalita sa nachádza neďaleko mesta Zvolen. Z hlavnej cesty odbočíte za dobronivským mostom doprava a zas doprava smerom k zimnému štadiónu, okolo ktorého prídete na parkovisko. Odtiaľ začína asi hodinová cesta lesom najprv k dolnému a potom aj k rozsiahlemu areálu horného hradu. Nádherné výhľady do krajiny až po Nízke Tatry sú najcennejšou odmenou za námahu.

Ponúkame 7 tipov na individuálne túry a vychádzky k hradným zrúcaninám, Pustý hrad

Neprehliadnite:
Viete, kde Trenčania relaxujú? Liekom pre perlu Považia a mesto Matúša Čáka je lesopark Brezina.

4. Vyšehrad (830 m n.m.)

Tento náš slovenský sa nachádza nad obcou Jasenovo okres Turčianske Teplice. Prístup k nemu je cez Nitrianske Pravno a Vyšehradné. Prejdete až do sedla pod Vyšehradom a odtiaľ kráčate juhozápadným smerom po červenej značke najprv lúkami, potom lesom a nakoniec sa krátkym strmým výstupom dostanete až na hrebeň. Po ňom prechádzate po zvyškoch múrov až k centru niekdajšieho hradu. A odmena za krásny výlet? Nádherný výhľad do okolitých dolín pod hrebeňom.

Ponúkame 7 tipov na individuálne túry a vychádzky k hradným zrúcaninám, Vysehrad

5. Ostrý Kameň (545 m n.m.)

Táto zrúcanina je súčasťou obce Buková v trnavskom okrese. Z obce pôjdete po asfaltovej ceste smerom k hore až po „zákaz vstupu“ a odtiaľ červenou turistickou značkou na hrad a ďalej na Záruby. Cesta vedie serpentínami a stúpaním. Z hradnej veže – dnes už zrúcanej – bolo vidno až na Plavecký hrad a Korlátku, s ktorými hrad udržiaval kontakt signálmi.

Ponúkame 7 tipov na individuálne túry a vychádzky k hradným zrúcaninám, Ostrý_Kameň

6. Hanigovce – Nový hrad (765 m n. m.)

Vypína sa nad obcou Hanigovce v okrese Sabinov. K zrúcaninám hradu sa dostanete od zástavky autobusu v obci. Nájdete tu tabuľu s informáciami aj s naznačenou cestou. Navedie vás na zelenú značku poľnou cestou, neskôr na žltú značku, ktorá vedie až pod impozantný vrch so zrúcaninami, na ktorých aktuálne prebiehajú reštaurátorské práce.

Ponúkame 7 tipov na individuálne túry k hradným zrúcaninám, Hanigovce – nový hrad

7. Čabraď (320 m n. m.)

Ide o pomerne málo známy hrad ukrytý nad obcou Čabradský Vrbovok v okrese Krupina. K jeho ruinám sa dostanete, keď odbočíte z hlavnej cesty medzi Plášťovcami a Veľkým Krtíšom na modrú turistickú značku. Asi po 5 km prídete k nevšedným zvyškom objektu.

Ponúkame 7 tipov na individuálne túry k hradným zrúcaninám, Čabraď

Tak ako? Už viete, kam sa vyberiete na najbližší výlet do okolia? Poteší nás, ak nám o zrúcanine navštíveného hradu vo svojom blízkom okolí napíšete a pošlete aj fotografie.