Ďalší online prenos z Novej scény: chlapská komédia VÝSTUP – o sile priateľstva a kríze stredného veku


2912   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Peter Quilter VÝSTUP – chlapská komédia nielen o ženách, online komedia divadlo Nova Scena

Divadlo Nová scéna v Bratislave uvedie 25. februára o 20.00 hod. online premiéru komédie svetovo uznávaného britského dramatika Petra Quiltera VÝSTUP – THE HILL. V komédii o sile priateľstva a kríze stredného veku sa v réžii Svetozára Sprušanského predstavia traja členovia súboru Divadla Nová scéna – Marcel Ochránek, Martin Kaprálik a Pavol Plevčík. Diváci si budú môcť premiéru pozrieť na portáli Ministerstva kultúry SR navstevnik.online.

Peter Quilter VÝSTUP – chlapská komédia nielen o ženách, online komedia divadlo Nova Scena

Podľa generálnej riaditeľky Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangovej je divadlo bez diváka a sezóna bez predstavení smutným konštatovaním tohto dlhotrvajúceho obdobia:
„Inscenácie zapadajú prachom, pandémia nám ich neumožňuje ani len oprašovať. Aby sme úplne nevychladli z tvorivých procesov, rozhodli sme sa naštudovať a priniesť divákom komorné komediálne inscenácie. Ako prvé uvádzame v online premiére skvelé dielo Petra Quiltera Výstup. Autor, režisér, ako aj traja talentovaní herci nášho umeleckého súboru sú zárukou kvalitnej inscenácie a dobrej zábavy.“

Výstup je predovšetkým hra o priateľstve.

O tom, že priatelia sú ľudia, ktorých máme radi, občas sa poškriepime a na ktorých sa spoliehame. Hra zároveň skúma nástrahy starnutia a spôsob, ako sa vyrovnávame s výzvami a stratami, ktoré nám život prináša. Nazerá však na tieto veci cez prizmu komédie. Je teda aj o tom, že ani za najťažších okolností nesmieme stratiť humor.

Už po prvom prečítaní…

…sa hra zapáčila režisérovi i dramaturgovi Svetozárovi Sprušanskému:
Uvoľnenosť, hravosť a živosť textu divadelnej hry Výstup mňa aj hercov od prvého prečítania ohromili. A neskôr aj opantali a viedli. Počas všetkých skúšok. Na čítacích sme objavovali skryté možnosti a nuansy textu, ale aj aranžovacích, kde sme sa – inšpirovaní situáciami z hry – poriadne vybláznili. Aj napriek zložitosti a „bezpečnostnej rúškovej situácii“ bol pre nás celý skúšobný proces nebezpečne spontánny. A pozitívny!

Neprehliadnite:
PODAJME KULTÚRE ZÁCHRANNÉ KOLESO.
Spolu to dokážeme a uvidíme sa znova v divadle

Kto je Peter Quilter?

Jeho muzikál Boyband úspešne uvádzame na Novej scéne už desať sezón. Zaujímavosťou je, že autor udržiava s Divadlom Nová scéna a jeho hercami úzky a priateľský kontakt. A keďže všetci starneme, je logické, že téma jeho najnovšej hry režiséra i hercov zaujala a radi sa k jeho tvorbe znovu vrátili. Ale tentokrát v inej žánrovej podobe. Prostredníctvom láskavej, prevažne konverzačnej komédie založenej na presnom odpozorovaní smutno-smiešnych svetov, trápností, stavov a vzájomného podpichovania dnešných chlapov. Tí počas horského výstupu na počesť zosnulého kamaráta sebaironicky a s vtipom rekapitulujú vlastné životy.

Peter Quilter VÝSTUP – chlapská komédia nielen o ženách, online komedia divadlo Nova Scena

Ako sa na skúšobný proces tešil Pavol Plevčík, predstaviteľ Robiho?

„S chalanmi sme už stará zohratá partia, takže som presne vedel, do čoho idem. Tvorivá, zábavná práca bez konfliktov, plná srandy, chlapskej energie a pohody, ale aj profesionality a presnosti, ktorú dielo potrebuje! Sveťo Sprušanský s nami dokonale až kamarátsky splýva, napriek tomu si dokáže udržať rešpekt. Je to typ režiséra, ktorý presne vie, čo chce. Vyžaduje presnosť a pripravenosť, neznáša približnosť a všeobecnosť. Nebolo to jednoduché a je za nami plnohodnotné dvojmesačné obdobie.
A čo sa týka hry, každá z troch postáv zastupuje istý archetyp muža, ktorý stojí pred problémom krízy stredného veku. A každý sa s tým vyrovnáva ináč. Konkrétne môj Robi, samoľúby búrlivák, sa po živote plnom slobody a milostných aférok, rozhodne usadiť a oženiť, lebo… už by sa patrilo. Ale spoločný pietny horský výstup s priateľmi za účelom uctenia si ich mŕtveho kamaráta, mu myšlienky usporiada opäť trocha inak.

Marcel Ochránek sa pridáva:

„Žijeme covidovú dobu, ktorá výrazne zasiahla aj do nášho skúšobného procesu. Niekoľkokrát sme skúšanie museli na pár dní prerušiť a nanovo reštartovať. Posledné dva týždne nám však šťastena bola naklonená a inscenáciu sme dotiahli do úspešného – pevne dúfam – generálkového týždňa.
Moja postava (Tony) má tak asi o štyridsať kíl viac ako ja a jediné, čo ma s ním spája je neutíchajúca chuť na sladkosti… Myslím si, že Divadlo Nová scéna bude mať v repertoári príjemnú komédiu o mužoch v strednom veku, o priateľstve a láske nielen k ženám, ale aj k prírode…a viac neprezradím, príďte sa na nás pozrieť. A dúfam, že čoskoro aj naživo….

A ešte Martin Kaprálik:

„Téma inscenácie je mi blízka aj tým, že sa odohráva na horách. Ja hory milujem, chodievam na turistiku, vysokohorské výstupy, aj na štíty, kde treba ísť iba s horskými vodcami. Až ma zamrazilo, keď som si prečítal prvýkrát scenár. Mne zahynul tento rok v horách kamarát, horský vodca Juraj a tiež som si s priateľmi hovoril, že by sme mali ísť práve na jeho počesť na nejaké túry v Tatrách. To som ešte netušil, že si o tom zahrám…Takže hra má aj tento vážny rozmer. Samozrejme má aj veľa humoru a úsmevných situácií. Moja postava Danyho je trošku “protirola”. Vo veľa veciach je iný – homosexuál, ktorý musí mať vo všetkom poriadok, symetriu. Bola to herecká výzva a teším sa, že som dostal takúto príležitosť. Tá ozajstná premiéra bude pre mňa až vtedy, keď si do hľadiska sadne očakávaný divák a bude s nami, budeme mať spätnú väzbu, bude tam spojenie javiska a hľadiska…

Peter Quilter VÝSTUP – chlapská komédia nielen o ženách, online komedia divadlo Nova Scena

A ako na záver dodáva generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová:
“Veríme, že naša neštandardná online premiéra rozbúši aj srdcia divákov a emóciu, ktorú prežijú vo svojich obývačkách, budeme cítiť na našich doskách, ktoré sa toho času, žiaľ, uzavreli pred svetom. Vopred ďakujeme divákom za aplauz, ktorý nám dáva zmysel bojovať aj za takýchto ťažkých podmienok.“

Uznávaný svetový dramatik aj na slovenských scénach 

Jeden z najúspešnejších a najuvádzanejších britských dramatikov súčasnosti. Jeho hry sa priebežne hrajú v štyridsiatich krajinách po celom svete. Boli preložené do tridsiatich dvoch jazykov. Je autorom hudobnej drámy o slávnej speváčke Judy Garlandovej End of the Rainbow – Na konci dúhy. Ďalším veľkým medzinárodným úspechom Petra Quiltera je komédia Glorious! Je úžasná! Ide o skutočný príbeh Florence Foster Jenkinsovej, najhoršej speváčky na svete. Je autorom ďalších úspešných hier a hra The Hill – Výstup je jeho absolútnou novinkou.
Hry Petra Quiltera sa s úspechom a obrovskou priazňou u publika uvádzajú aj na Slovensku: Boyband (Divadlo Nová scéna), Ráno po a Opona hore! (Divadlo Aréna), Je úžasná! (Slovenské národné divadlo).

Chlapská komédia nielen o ženách, online komedia divadlo Nova Scena

Scenár – Peter Quilter
Preklad – Alexandra Ruppeldtová

Kostýmy, scéna, úprava a réžia – Svetozár Sprušanský

Slovenská online premiéra hry Výstup bude 25. februára 2021 o 20.00 hod. na portáli navstevnik.online