Kubo – stará dobrá slovenská klasika! Prijmite pozvanie na dnešný online večer


3605   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Prijmite naše pozvanie na online večer v spoločnosti Kuba SND, Slovenske narodne divadlo online

Našou skúšobňou sa v čase pandémie stali naše domácnosti, našim javiskom online priestor a našim hľadiskom vaše obývačky. Tak tomu bolo aj pri naštudovaní predstavenia slovenskej klasiky, hry Jozefa Hollého – Kubo.

Uvedomujeme si, že tento krehký vzťah (nielen) v slovenskom divadelníctve stojí na obetavosti vás – profesií, ktoré svoje pôsobenie do online priestoru presunúť nemôžu. Bez vašej práce by sme nemohli vykonávať ani my – tú svoju.

Online prenos 20. 3. 2021 o 20.00 h.
si môžete pozrieť
TU

S hlbokým rešpektom k náporu, ktorému aktuálne všetci čelíme, by sme vám preto radi ponúkli kúsok nášho sveta. Sveta, v ktorom zabúdaním na každodennosť, paradoxne, občas lepšie rozumieme dianiu okolo nás.
Sveta, ktorý nám samým často dodáva silu inej perspektívy v momentoch, keď ju strácame.

Anča, aha, ja mám nožík…

Toto je najznámejšia replika z populárnej veselohry, ktorú jej autor, evanjelický kňaz Jozef Hollý, nikdy nenapísal. Preslávil ju Jozef Kroner najprv v martinskej inscenácii v réžii autorovho syna, no do povedomia širšej verejnosti sa dostala predovšetkým prostredníctvom televíznej inscenácie Martina Ťapáka. Dedinský obmedzenec Kubo sa stal – vďaka Jozefovi Kronerovi – prototypom komickej figúry, na ktorej sa nesmejú len ostatné postavy, no predovšetkým diváci. V tomto spracovaní Hollého predlohy sa však pozabudlo na odvrátenú podobu príbehu zo slovenského vidieka – na egoizmus, cynizmus, krutosť postáv; na to, že Kubo je vlastne obchodným artiklom, človekom, ktorého chcú zneužiť na zištné ciele.

Prijmite naše pozvanie na online prenos kultovej komédie Jozefa Hollého – Kubo v réžii Lukáša Brutovského.

Záštitu nad podujatím SND K VÁM prebrala ministerka kultúry SR Natália Milanová a štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Jana Ježíková.

Na stretnutie s dobrou zábavou na doskách Slovenského národného divadla sa teší Milan Ondrík, súbor Činohry SND, Miriam Kičiňová a Matej Drlička.

Príspevok je pripravený v spolupráci s Gastro revue.

Foto: SND
Viac na: navstevnik.online