Európsky týždeň mobility 2020 oslávime inak. Napriek koronakríze zabojujeme za čistejšie ovzdušie pre nás všetkých


4081   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Európsky týždeň mobility 2020 oslávime inak, napriek koronakríze zabojujeme za čistejšie ovzdušie pre všetkých

Do národnej kampane Európsky týždeň mobility 2020 (ETM) sa napriek dosahom pandémie Covid- 19 do 14. septembra zaregistrovalo 49 samospráv a 22 originálnych aktivít zástupcov organizácií, inštitúcií i škôl. Svojimi aktivitami a trvalými opatreniami podporia od 16. do 22. septembra tohtoročné motto kampane Čistejšie ovzdušie pre všetkých.

A aj keď sa nemôžu pre preventívne opatrenia konať mnohé tradičné aktivity v pôvodnom rozsahu, zaregistrovaní účastníci kampane opäť potvrdili svoju vynaliezavosť a kreativitu.

Veľa dobrých príkladov

Napríklad v Bánovciach nad Bebravou chystajú Bánovskú stopovačku – mobilnú hru, ktorej podmienkou bude prejsť peši alebo na bicykli niekoľko stanovíšť v meste, odpovedať na otázku alebo splniť úlohu. Obyvatelia mesta sa, ak to situácia dovolí, napríklad môžu tešiť na nočný beh s Bánovskými Behúňmi či Vikingskú cyklistickú súťaž. V Levoči sa môžu obyvatelia zapojiť do Levočskej hecovačky či do diskusie na tému  udržateľná doprava v meste. V Liptovskom Mikuláši sľubujú v úvodný deň kampane Cykloraňajky na cyklochodníku popri Váhu a počas Dňa bez áut večernú cyklojazdu mestom. Aj v Banskej Bystrici vyrazia počas ETM na večernú cyklojazdu, ktorá bude viesť nielen po vybudovanej cyklotrase, ale aj mimo nej.

Neprehliadnite:
Vyčisti si hlavu, nielen ruky! Máš to v nohách. Bajkuj!
Cyklistická doprava sa stala naozajstným globálnym fenoménom.

Zúčastnení tak budú môcť porovnať komfort svojej jazdy a pocit bezpečnosti na oboch trasách. Na Deň bez áut chcú v meste pod Urpínom uzavrieť pre motorové vozidlá časť cestnej komunikácie na Námestí S.H. Vajanského. Pôvodne tam chystali množstvo atraktívnych podujatí pre verejnosť, no vzhľadom k pandemickej situácii je program upravený. Uvidíme, ako by táto časť mesta mohla vyzerať, keby tam mali zakázaný vstup motorové vozidlá. Vytvoril by sa tak priestor pre zeleň, pre naše aktivity či posedenia. Aj v Štúrove chcú v Deň bez áut uzatvoriť Školskú ulicu od 7.00 do 9.00 hod. a na pešiu zónu chystajú program pre deti z materských škôl –  detské dopravné ihrisko, ukážky vozidla Mestskej polície, rádiostaníc, ako bezpečne jazdiť na kolobežkách, bicykloch.

Dobrých nápadov nie je nikdy dosť

Počas tohtoročnej aktivity ETM pripravujú na mnohých miestach napríklad aj zber jednorazových lístkov na autobusy mestskej hromadnej dopravy. 22.septembra vyžrebujú výhercu, ktorý dostane od mesta voľný cestovný lístok na MHD na celý jeden rok. V Hlohovci na Deň bez áut organizujú Cyklojazdu po Fraštáku. Tento raz po netradičnej trase, v ktorej je zahrnutý aj nový úsek cyklotrasy, ako aj aktivity na uzavretej časti námestia.

Hlavný organizátor kampane – SAŽP

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) je národným koordinátorom kampane ETM. Na 18. septembra pripravuje na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja workshop Ako pripraviť a realizovať strategické plány udržateľnej mobility. Spolu s organizátormi z Ministerstva životného prostredia SR chcú zástupcom samospráv a odbornej verejnosti priblížiť problematiku udržateľnej mobility. Vrátane plánovania a realizácie dopravy s ohľadom na obyvateľov, mestá a regióny. Zároveň im vytvoria priestor pre vzájomné zdieľanie skúseností so zavádzaním trvalých opatrení a aktivít v prospech udržateľnej mobility a tým aj ku zlepšovaniu kvality ovzdušia.

Ďalšie informácie o pripravovaných aktivitách ku kampani ETM 2020, nad ktorou prevzal záštitu minister životného prostredia Ján Budaj, a realizovaných trvalých opatreniach v prospech udržateľnej mobility v našich mestách a obciach nájdete na:

https://mobilityweek.eu/2020-participants/?year=2020&country=SK alebo na https://mobilityweek.eu/registered-actions/?country=SK.

Európsky týždeň mobility sa koná každoročne od 16. do 22. septembra s cieľom povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mobility. Po skončení kampane majú zaregistrované samosprávy možnosť zapojiť sa aj do Národnej súťaže ETM. Informácie o kampani a Národnej súťaži ETM nájdete na:

eurotm2020.eurotm.sk

Príspevok vznikol v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR a SAŽP.