Gabriele Saint-Genois a jej tvorba pre vilu v Bratislave


2434   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Gabriele Saint Genois

 

V Galérii mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci je ešte do 16. júna 2019 prístupná výstava prác grófky Gabriele Saint-Genois, ktoré vytvorila pre vilu svojho syna Huga Moritza v bratislavskom Horskom parku. S dielom je spojený pozoruhodný príbeh rodiny.

Grófka Gabriele Eleonora Josefa zu Stolberg-Stolberg sa narodila 26. augusta 1827 v meste Visk ako najmladšia dcéra poľného maršala Christiana Ernsta von Stolberg. V roku 1846 sa stala druhou manželkou Moritza Johanna Nepomuka Saint-Genois. Obaja manželia boli nadaní amatérski maliari.

Gabriele Saint Genois

Spolu mali osem detí, prvé tri zomreli v útlom veku. Okolo roku 1865 sa rodina nasťahovala do vily v Badene pri Viedni. Gabriele sa maľbe venovala kontinuálne, od kresieb do denníkov či skicárov cez náročnejšie práce vo forme knižnej maľby (ilustrácie herbára, albumov a kníh) až po portrétnu a žánrovú olejomaľbu, ktorej sa začala venovať približne od sedemdesiatych rokov 19. storočia. Ako talentovaná amatérka sa vypracovala až na poloprofesionálnu maliarku s bohatými výtvarnými aktivitami.

Gabriele Saint Genois

Rod Saint Genois spojil s Bratislavou syn Gabriele a Moritza – Hugo Moritz. Pravdepodobne okolo roku 1885 sa začala jeho známosť s vydatou Eleonórou von Wachtler, ktorá pochádzala z Prešporka. Z mimomanželského vzťahu s Hugom sa jej v roku 1886 narodila vo švajčiarskom Lausanne dcéra Mauricette. Po prestupe na evanjelickú vieru a rozvode sa pár po troch rokoch oficiálne zosobášil a presťahoval do Bratislavy. Hugo odkúpil v areáli Horského parku pozemok, ktorý pomenoval po svojej manželke – Eleonórin dvor a začal so stavbou vily.

Zaujímavé: Pablo Picasso v Mirbachovom paláci

Šťastie mladého páru netrvalo dlho, na Vianočné sviatky v roku 1891, Hugo Moritz zomrel na následky chrípky a zápalu pľúc- Mal len 33 rokov. Vdova ostala s dcérou žiť vo vile na Eleonórinom dvore. Päť rokov po manželovej smrti sa znovu vydala za baróna rytiera Petra Regnera von Bleyleben, s ktorým mala dcéru Doris. Vila dnes patrí Ekonomickej univerzite v Bratislave.

Výzdoba vily v bratislavskom Horskom parku

V zbierkach Galérie mesta Bratislavy sa nachádza séria obrazov, ktoré pochádzajú z pôvodnej výzdoby vily v Horskom parku. Najstaršie plátna namaľovala grófka synovi v roku 1890, najmladšie pochádzajú z roku 1893. Spolu je dodnes známych 24 diel. Kolekcia svedčí o tom, že jej kontakty Gabriele Saint-Genois s nevestou a vnučkou neprerušila ani synova náhla smrť.

Výzdoba vily v bratislavskom Horskom parku

Podľa doterajších poznatkov vieme rozpoznať štyri cykly, ktoré predstavujú historické portréty, heraldickú a ornamentálnu výzdobu a napokon detské žánrové výjavy určené pravdepodobne pre izbu vnučky. Diela sú vystavené v Mirbachovom Paláci od 16. apríla do 16. júna 2019. Grófka Saint-Genois-Stolberg maľovala až do vysokého veku. Zomrela v roku 1904 v Badene. V jej nekrológu sa spomína množstvo obrazov z jej ateliéru.

www.gmb.sk