HELLO! Andy Warhol – Koncept Warhol tour prichádza do Bardejova


10762   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Andyho Warhola

Putovná výstava Warhol tour vycestovala ešte vlani pred Vianocami z Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach na turné po Prešovskom kraji. Po zástavke v Levoči a Prešove prichádza 26. septembra 2019 do Bardejova ako Andy Warhol – HELLO! Vernisáž výstavy sa v Bardejove uskutoční v Hornošarišskom osvetovom stredisku 26. septembra o 17. hodine. Návštevníci mesta si ju budú môcť pozrieť do 5. novembra 2019.

Muzeum Andyho Warhola

Warhol tour je špeciálny kurátorský koncept. „Tematicky v ňom predstavujeme kráľa popartu v rôznych okresných mestách nášho kraja,” vysvetlil riaditeľ Múzea moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach Martin Cubjak. Pri otvorení prvej výstavy s tým, že sa pri výbere vystavovaných diel kurátori výstav – Dr. Michal Bycko, PhD., Mgr. Carmen Cilipová a Mgr. Martin Cubjak – sústreďujú jednak na menej známe diela a jednak každému mestu prispôsobujú témy tak, aby aspoň trochu korešpondovali s jeho históriou.

Andyho Warhola

Andy Warhol – HELLO!

Výstava v Bardejove má názov inšpirovaný videoklipom piesne „Hello Again“ skupiny The Cars, v ktorom účinkuje Andy Warhol. Je koncipovaná tak, aby divákom dala možnosť bližšie spoznať dielo umelca, jeho osobnosť v súkromí a tiež ako osobnosť pop-kultúry 80-tych rokov. Prináša aj diela Andyho Warhola inšpirované sakrálnou tematikou (Zvestovanie, Posledná večera, Ježiš…). Diela s témou smrti (Kríže, Lebky…), ktoré maľoval najmä v posledných rokoch života.

Andyho Warhola

Zároveň si návštevníci môžu pozrieť fotografie Billyho Namea, ktorý zachytil atmosféru Warholovej Silver Factory, jeho newyorského ateliéru.

Cieľom kurátorov projektu „Warhol Tour“, ktorého súčasťou je aj táto výstava, je priblížiť záujemcom špecifickosť a  istú tajomnosť umelca, ktorého pôvod je nám blízky.

Andyho Warhola

Čo možno neviete o kráľovi popartu

Andy Warhol sa narodil 6. augusta 1928 v americkom meste Pittsburgh prisťahovalcom z východného Slovenska z Mikovej v Prešovskom regióne. Andyho rodičia sa hrdo hlásili k rusínskej národnosti. Andy bol v detstve chorľavý a matkina starostlivosť sa na ich vzťahu výrazne prejavila i v jeho ďalšom smerovaní k ceste k umeniu. Bola zručná kreslička a aj syna, s ktorým trávila veľa času a rozprávala s ním rodnou rusinčinou, viedla ku kresleniu, tvoreniu a vystrihovaniu rôznych motívov, aby sa veľmi nenamáhal a vydržal v posteli.

Andyho Warhola

Warholovci svoje deti vychovávali vo východnom gréckokatolíckom duchu. Andy ako chlapec so svojou rodinou často navštevoval byzantsko-katolícky chrám St. John Chrysostom v Pittsburghu. Aj neskôr ako dospelý muž sa v New Yorku pravidelne zastavoval vo farnosti sv. Vincenta Ferrera na Upper East Side of Manhattan. Katolicizmus Andyho Warhola bol evidentný aj v jeho filantropii a osobnej zbožnosti.

Warhol sa po vyštudovaní Carnegie Institut of Technology v Pittsburghu zamestnal ako reklamný grafik. Dennodennou praxou sa dopracoval k prevratnej grafickej technike aplikovaním sieťotlače pri maľovaní obrazov priamo na plátno. Dnes tomuto umeleckému smeru hovoríme popart.

Merilyn a Lenin Andy Warhol

Jeho autorstvo je natrvalo spojené s menom Andyho Warhola. K jeho najznámejším dielam patria Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Lenin a ďalšie. Napriek tomu, že si navonok strážil svoju náboženskú identitu, Warhol vo svojej umeleckej tvorbe často kreatívne spracovával náboženské motívy. Diela s náboženskou tematikou sú posledným pozastavením sa umelca v úvahe nad životom a smrťou – v poslednom roku života namaľoval Andy Warhol viac ako sto obrazov prevažne so sakrálnou tematikou.

Andyho Warhola

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola je historicky prvé svojho druhu na svete a doteraz jediné v Európe. V stálej expozícii o pôvode kráľa popartu sú okrem iného prezentované jeho podobizne z detstva i portrét jeho matky Júlie.

Andyho Warhola

Múzeum vo svojich priestoroch v Michalovciach, ale aj v iných mestách pripravuje každý mesiac okrem výstav aj prednášky a tvorivé dielne, na ktorých sa účastníci a študenti zoznamujú s dielom a osobnosťou Andyho Warhola.

Program Andyho Warhola sept-okt 2019

www.muzeumaw.sk