#niesomprasa: Kampaň za čisté hory mesiac od spustenia zasiahla viac ako milión ľudí. Príroda to potrebuje.


4287   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Kampaň za čisté hory mesiac od spustenia zasiahla viac ako milión ľudí

Príroda dostáva už od jari z dôvodu zvýšenej návštevnosti turistov zabrať. To sa prejavilo na množstvách odpadkov, ktoré si nenašli cestu do smetných košov. Na tento nepriaznivý stav sa rozhodla upozorniť iniciatíva #niesomprasa, ktorá svojou kampaňou za čisté hory zasiahla už 1,3 milióna ľudí na Slovensku a v Českej republike. A nielen ich – iniciátori sa uprostred prázdnin rozhodli zapôsobiť aj na zahraničných dovolenkárov.  ,,Desatoro cool výletníka“ sa dočkalo nemeckej a poľskej verzie.

Kampaň za čisté hory mesiac od spustenia zasiahla viac ako milión ľudí

Po viac ako mesiaci od spustenia kampane #niesomprasa sa jej iniciátori tešia, že osud znečistenej prírody nie je verejnosti ľahostajný. „Na sociálnych sieťach sme na Slovensku a v Česku zasiahli viac ako 1,3 milióna užívateľov. Máme cez 3000 zdieľaní našich príspevkov a promo videá si pozrelo viac ako 300 tisíc ľudí. Cítime, že sme na dobrej ceste. Životné prostredie si našu pozornosť zaslúži, preto chceme v osvete pokračovať. Už teraz plánujeme ďalšie aktivity v auguste a na jeseň,“ hovorí iniciátorka kampane Michaela Grendelová.

Neprehliadnite:
Iniciatíva #niesomprasa má za sebou prvú úspešnú akciu na očistu prírody

Od našich priaznivcov z Tatier, ale aj z Krušných hôr, Šumavy či Beskýd dostávame stále viac žiadostí, aby sme oslovili tiež poľských a nemeckých turistov. Práve preto sme preložili naše Desatoro cool výletníka do poľštiny a nemčiny a rozosielame ho do pohraničných informačných centier,“ priblížila ďalej Michaela Grendelová. O spoluprácu prejavili záujem aj ochrancovia prírody z nemeckého Bavorska.

Do júlovej upratovacej akcie Vyčisti chlievik! sa zapojili stovky účastníkov, ktorí zdieľali na sociálnych sieťach fotografie a videá, na ktorých sa pochválili vreciami s nazbieraným odpadom. Podľa Michaely Grendelovej je podstatné to, aby sa ľudia v prírode držali jednoduchého hesla  „Čo prinesieš, to odnesieš“ a odpadky v batohoch odnášali do najbližších smetných košov a kontajnerov.

Kampaň za čisté hory mesiac od spustenia zasiahla viac ako milión ľudí

K šíreniu osvety iniciatívy #niesomprasa napomáhajú aj známe osobnosti. Napríklad spisovateľka a herečka Kristína Tormová, hudobník Ondrej Kandráč či zjazdár na lyžiach Adam Žampa. „Zapojil som sa do tejto kampane, aby som aj ja mohol zvýšiť povedomie o odpadkoch a o neporiadku, ktorý za sebou zanechávajú ľudia v prírode. Osobne chodím do prírody veľmi rád, aby som tu načerpal inšpiráciu a mrzí ma, keď vidím, čo v nej po nás ostáva. Nie raz som zbieral odpadky po iných a verím, že to dokáže urobiť každý z nás. Ja určite nie som prasa,“ povedal youtuber Matej Slažanský alias Selassie, jeho príspevok ku kampani nájdete tu.

www.niesomprasa.sk
Facebook
Instagram