Tatry sú náš unikátny prírodný klenot. Popradská brusiareň skla dodáva našim veľhorám ďalší lesk


8864   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Brusiareň Sklo-Krištáľ v Poprade

Poznáme to všetci. Denne chodíme okolo mnohých objektov nevšímavo a bez hlbšieho záujmu. Berieme ich ako kulisu našich všedných dní. Až do času, keď sa naskytne výnimočná príležitosť a objavíme aj vo svojom meste zrazu niečo výnimočné. Doposiaľ nepoznané pozadie, história budov i ľudí nás potom v mnohom prekvapia. Aký je príbeh malej fabriky na veľké a čisté krištáľové sny? Brusiareň Sklo-Krištáľ v Poprade s určitosťou nadchne aj samotných Popradčanov; podobne ako v tomto prípade.

Popradčan Adam Vanečko o Poprade: “S pocitom zahanbenia som prechádzal okolo každý deň už niekoľko rokov a ešte nikdy som nebol vo vnútri. Konečne som to napravil v jednu letnú sobotu, keď som sa zúčastnil prehliadky brusiarne Sklo-Krištáľ v Poprade – Veľkej. Nenápadné priestory ukryté v mestskej časti brány do Tatier chránia skutočné umelecké skvosty, ktoré tu vznikajú v rukách skúsených odborníkov.”

Brusiareň Sklo-Krištáľ v Poprade

Prehliadka brusiarne

Po vstupe do veľkej miestnosti, ktorá slúži ako sklad a predajňa zároveň, z poličiek vykúkajú a ponúkajú sa zvedavým návštevníkom neskutočnou krásou do najmenšieho detailu vybrúsené vázy, poháre, misy; dokonca stojany na mobilné telefóny. Krištáľové výrobky sa trblietajú a menia farbu pri každom dopade svetelného lúča ako odraz tatranských štítov. Môžete si vybrať vzory a tvary od výmyslu sveta. Bezpochyby si tu každý vyberie výbrus a vzor podľa svojich predstáv.

Brusiareň Sklo-Krištáľ v Poprade

Z nedávnej histórie

Spoločnosť Sklo-Krištáľ vznikla v roku 1998. Dnes je jednou z posledných brusiarní na Slovensku. Aj keď sa výroba brúseného skla za tie roky čiastočne zmenila, tu v Poprade stále brúsia ručne na diamantových kotúčoch. Žiadne brúsenie laserom. Každý jeden výrobok sa právom môže pýšiť prívlastkom – ako to dobre poznáme z etikiet niektorých tovarov – Handmade – vyrobený ručne. A čo ochráni krištáľový kúsok lepšie ako na mieru vyrobený obal vystlaný jemným saténom?  

Neprehliadnite:
Oživené remeslá je výborný letný zážitkový program. Vihorlatské múzeum v Humennom pozýva do skanzenu.

V brusiarni sa venujú aj gravírovaniu na objednávku. Pri pohľade na pohár zo stužkovej a dotyku svojho mena na ňom si samozrejme – okrem onoho slávneho večera – vždy spomeniete na brusiareň a prácu poctivých brusičov. Zaujímavá môže byť otázka, či sa aj pracovník brusiarne pri gravírovaní jednotlivých mien zamyslí, kto sa za konkrétnym menom skrýva? Keď zvedaví návštevníci sledujú majstrovstvo brusičov, asi veľa času na takéto myšlienky neostáva. Jemná a presná práca si totiž vyžaduje maximálne sústredenie.

Brusiareň Sklo-Krištáľ v Poprade

Ako získať originálny tatranský suvenír

Možno budete mať aj vy také šťastie a budete si môcť vyskúšať techniku predkreslenia vzoru, gravírovanie či samotné brúsenie na diamantových kotúčoch. Predajňa je otvorená od pondelka do piatka od 6.00 – 15.00 h. V prípade, že by ste mali záujem o prehliadku (aj mimo pravidelnej prevádzkovej doby), užitočné je dopredu si rezervovať termín telefonicky. Ak si budete lámať hlavu nad tým, čo priniesť svojej rodine a priateľom z dovolenky v Poprade, ručne brúsený výrobok z krištáľu bude bezpochyby ten najlepší tip. Medzi ďalšími tatranskými suvenírmi sa bude vynímať čistý tatranský krištáľ.

A ak je pre vás Poprad a Brusiareň Sklo-Krištáľ príliš ďaleko, môžete si vybrať zo širokej ponuky výrobkov na ich e-shope. Stránka vám výborne poradí napríklad aj v tom, čím potešiť svojich najbližších. A vyhliadky do budúcnosti tohto rodinného podniku? Asi ísť cestou ponuky turistami vlastnoručne vyrobených a určite originálnych tatranských suvenírov. Tak sa možno podarí nadchnúť nových majstrov a vychovať aj novú generáciu brusičov, aby toto krásne a náročné remeslo celkom z nášho územia nevymizlo.

Brusiareň Sklo-Krištáľ v Poprade

Užitočné linky:

Cestovateľský blog Adam Vanečko Traveller
Cestovateľský blog Adam Vanečko Traveller na facebook-u
Cestovateľský blog Adam Vanečko Traveller na instagram-e
Oficiálna internetová stránka Brusiarne Sklo-Krištáľ
Oficiálna fanúšikovská stránka Brusiarne Sklo-Krištáľ
E-shop Brusiarne Sklo-Krištáľ

Článok vznikol v spolupráci s Brusiarňou Sklo-Krištáľ Poprad – Veľká.

© Ing. Adam Vanečko