Kvalitný spánok a ideálny rám postele pre hodnotný spánok sú spojené nádoby. Aké typy poznáte?


1704   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Zdravý spánok

Kvalitný spánok si mnohí z nás si spájajú s pohodlným a optimálne tvrdým matracom, ktorý vychádza z našich potrieb. Ten však nie je jediným determinantom hodnotného nočného odpočinku dôležitú rolu hrá aj rám postele. Odlišná výška a materiálové prevedenie dodajú miestnosti rozdielnu atmosféru, ktorá sa následne odzrkadľuje na samotnej kvalite spánku.

Rám postele podľa výšky

Nízky rám postele

Postele s nízkym rámom majú zvyčajne výšku do 60 cm. Takýto typ je obľúbený hlavne v japonskom štýle bývanie “japandi”, v spálňach s minimalistickým interiérovým dizajnom a detských izbách. Nízke rámy postele vytvárajú efekt, vďaka ktorému vyzerá miestnosť vzdušnejšie a stropy vyššie.

Klasický rám postele

Obľúbenou voľbou je rám vysoký cca 60 – 70 cm. Ide o ideálnu výšku, ktorá je šetrná ku kĺbom pri vstávaní z postele. Čo sa týka dĺžky a šírky rámu, záleží hlavne od počtu osôb, ktoré budú posteľ využívať. Pre jednu osobu sú postačujúce rozmery 80/190 alebo 100/200, pre dve osoby je to zase rám 160/200 alebo 180/200. Vsadiť môžete aj na praktickú alternatívu – rozkladaciu posteľ 90×200.

Tip: Ak chcete zvýšiť výšku ložného priestoru inak, ako kúpou vyššieho rámu, choďte cestou nového kvalitného matraca alebo dodatočného vrchného topperu.

Neprehliadnite:

Zdravý a dobrý spánok
Naše rady na dobrý spánok.
Na zdravý odpočinok myslíme opäť viac a jeho kvalitu netreba zanedbávať

Vysoký rám postele

Za vysoké postele považujeme tie, ktorých výška rámu siaha nad 70 cm. Do tejto kategórie zaraďujeme napríklad starožitné postele z masívu, ktoré sa hodia prevažne do domácností zariadených v rustikálnom alebo tradičnom štýle. Svoje miesto majú však aj v elegantne vyzerajúcich spálňach s vysokým stropom.

Rám postele podľa materiálu

Drevené postele z masívu

Drevené postele sú nadčasovým kúskom nábytku, ktorý sa hodí takmer do akéhokoľvek interiérového dizajnu. Vyznačujú s dlhou životnosťou, odolnosťou a pevnými roštami do postele. Skvelou voľbou sú dubové alebo borovicové rámy. Rozhodnúť sa môžete pre čisté línie alebo zložitejšie vyrezávané modely.

Zdravý spánok

Kovové postele

Postele s kovovým (resp. mosadzným alebo železným rámom) zažívajú svoj veľký comeback. Vintage vzhľad a romantickú atmosféru viktoriánskej doby môžete v spálni navodiť vďaka bielej kovovej posteli s matnou úpravou. Alebo si naopak vyberte futuristický leštený dizajn, ktorý do miestnosti vdýchne trochu extravagancie.

Čalúnené postele

Široký výber farebného a látkového prevedenia ponúkajú moderné čalúnené postele. Ak túžite po tradičnejšom vzhľade, ktorý bude mať v sebe punc luxusu, stavte na látkové rámy – tvíd alebo zamat. Pre modernejšie interiéry sú zase skvelou voľbou rámy z kože alebo ekokože (syntetická koža), ktoré sú zároveň ľahko udržiavateľné a kombinovateľné, napr. s kontrastným úpletovým či kožušinovým bytovým textilom v spálni.

Tip: Nezabúdajte aj na úložné priestory pre úsporu miesta v skiniach, šatníkoch a komodách – je výhodou, ak si zaobstaráte rám s integrovaným úložným priestorom, a to buď výsuvným vo forme zásuviek po bokoch postele (najčastejšie ako súčasť klasických manželských a rozkladacích postelí) alebo vyklápacím mechanizmom (napr. otomany).