U predčasne narodených bábätiek je najdôležitejší pokojný spánok. Aké sú pomôcky pre najmenších bojovníkov?


2700   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Pampers kampaň predčaniatka, predčane narodené deti

V celej Európe predčasne narodené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov. Za posledných 15 rokov ich počet na Slovensku vzrástol takmer o tretinu. Ročne sa u nás narodí okolo 55 tisíc detí. No dlhodobé zdravotné problémy sa objavujú práve u predčasniatok 10-krát častejšie ako u donosených novorodencov. Keď sa rodičom narodí vytúžené bábätko predčasne, každý deň je dôležitý. Obzvlášť veľký význam má zdravý spánok malých bojovníkov.  Predčasne narodeným deťom pomáha aj značka Pampers.

Spolupráca je nevyhnutná

V exkluzívnej spolupráci s dm drogerie markt a spolu s OZ malíček vyvinuli špeciálne vyvinuté plienky pre predčasniatka, ktoré daruje všetkým perinatologickým centrám na Slovensku.  
Pampers Preemies sú jedinečné plienky pre predčasne narodené bábätká. Boli špeciálne vyvinuté v spolupráci so zdravotnými sestrami z novorodeneckých JIS oddelení. Bežné plienky pre novorodencov sú totiž pre predčasne narodené bábätká príliš veľké a nevyhovujú ich potrebám. Plienky Pampers Preemies sú špeciálne navrhnuté aj pre tie najmenšie a najzraniteľnejšie detičky s hmotnosťou od 500 g do 2 300 g. Prihliada sa pritom na tvar telíčka predčasniatok, aby im umožnili zdravý telesný vývoj, potrebné pohodlie a dopriali pokojný spánok nevyhnutný pre ich ďalší správny vývoj.

Slovo odborníčky

„Plienky Pampers sú dlhodobo synonymom pohodlia, ktoré je veľmi dôležité, aby mohli bábätká nerušene spať a rásť. Pri predčasne narodených deťoch je spánok pre rast kľúčový, aby mohli bábätká čím skôr odísť z nemocnice do domáceho prostredia. A tešiť sa so svojimi rodičmi a silnieť, aby z nich boli veľkí siláci – chlapci a dievčatká, pripravení objavovať svet,“ hovorí Denisa Žideková, Brand Manager Pampers, Procter & Gamble.

Predčasne narodené deti, Pampers kampaň, zdravý životný štýl, lexikon

Neprehliadnite:
Zdravie nadovšetko! Bakteriálna vaginóza spôsobuje vážne zdravotné problémy.
Vyvarujte sa im

Nielen dobré slovo lieči

„Hovorí sa, že spánok lieči. V prípade predčasne narodených detí je to to najdôležitejšie. Svoj boj o život a zdravie musia totiž zvládať v čase, keď sa mali ešte vyvíjať v bezpečí tela svojej mamy. Preto sa predčasniatkam usilujeme našou činnosťou a aktivitami v malíčku pomáhať zabezpečiť také prostredie, aby im čo najviac pomohlo v ich vývoji, kým sa dostanú do náručia svojich rodičov. Tento projekt a spolupráca s Pampers je tým, čo určite podporí pohodlie predčasne narodeného dieťatka počas tzv. spánku na jeho ‘ceste’. Pomôže v jeho napredovaní a dosiahnutí toho najcennejšieho a najdôležitejšieho cieľa – zdravia a plnohodnotného života,“ hovorí Mgr. Ľubica Kaiserová, prezidentka OZ malíček.

Predčasne narodené deti, Pampers kampaň, zdravý životný štýl, lexikon

…ako v bavlnke…

Zásadné a celoživotné postoje

Ambasádorkou projektu sa stala Kristína Tormová, obľúbená mamička troch detí, ktorej prvé dve dcérky – dvojičky Matilda a Ela sa narodili predčasne. Teraz sú to už, našťastie, zdravé školáčky: Byť ambasádorkou kampane Pampers Preemies je pre mňa obrovskou cťou. Nielen preto, že Pampers ako jediní vyrábajú maliličké predčasniatkovské plienky, ktoré sme my ešte nemali… Predčasniatkam sa namiesto nich dávali síce najmenšie možné plienky – no aj tie im boli až po krk. Vždy, keď začujem čokoľvek o OZ malíček, do očí sa mi tlačia slzy a so všetkou pokorou a láskou si v duchu miliónkrát poviem: ‘Ďakujem.‘ Neviem to ovládať. Mám to aj roky po tom, čo som v 33. týždni porodila, aby boli naše maličké v poriadku. Narodili sa pred ôsmimi rokmi. No na to, že ich život a zdravý vývin neboli samozrejmosťou, na to nikdy nezabudnem. Som doživotnou dlžníčkou múdrym a šikovným ľuďom, ktorí robia osvetu o predčasniatkach a stáli pri vzniku OZ malíček. Patria medzi najdôležitejších ľudí v mojom živote. Lebo bez nich by som možno nemala tých svojich úplne najbližších ľudí: Elu a Matildu.“

Uspávanka pre život

Kristína hovorí, že keď jej dcérky ešte ležali v inkubátoroch, púšťala im uspávanky, ktoré dodnes milujú. Deti tú „svoju“ uspávanku intenzívne vnímajú. Spája sa im s príjemnými rituálmi, vedia, že s melódiou prichádzajú rodičia, láska a príjemné dotyky, aj keď zatiaľ iba cez výrezy v inkubátoroch. Vďaka tomu, aký je spánok pre predčasniatka podstatný, vznikla špeciálna pieseň – uspávanka – speváka Petra Cmoríka. Peter s manželkou Dankou sú tiež rodičmi predčasniatok. Bolo preto naprirodzenejšie, aby takúto uspávanku zložil a naspieval pre predčasne narodené bábätká práve on:

Peter Cmorík a kampaň Pampers Preemies

„Doma máme predčasne narodené dvojičky. Takže som si tým všetkým prešiel a pocítil na vlastnej koži, čo to obnáša a aké problémy vznikajú; také, o ktorých som predtým ani netušil. OZ malíček a hlavne pani Ľubica Kaiserová stáli pri nás a pomáhali nám od začiatku, až kým nás neprepustili z nemocnice, za čo sme im nesmierne vďační. To, že je spánok mimoriadne podstatný, sme zistili takmer okamžite. Obe naše deti neboli vôbec spáči, a tak sme bdeli viac ako sme spali po nociach. Toto trvalo dva predlhé roky. Pamätám si, ako som ich denne 3 hodiny rýchlym tempom a bez jediného zastavenia kočíkoval, lebo iba tak boli schopní spať. Bolo to dobré na kondičku, dávalo to tak 12 kilometrov denne ?  Pospali si ešte v aute, ale to sme sa báli zastať na červenú, aby sa nezobudili… Odvtedy plne chápem frázu niekomu strážiť spánok ?.“

Predčasne narodené deti, Pampers kampaň, zdravý životný štýl, lexikon

Praktické a vždy poruke…

Dobre mienené rady…

… alebo – čo Peter Cmorík odporúča rodičom predčasniatok? „Láska k deťom je fakt bezodná a keď si spomíname s Danielou na to obdobie, nechápeme, kde sa v nás vzala tá nadľudská sila, že sme to zvládli. Ostalo v nás také úsmevné konštatovanie, ktoré platí vždy pri deťoch, že Je to len obdobie. Každé predčasne narodené dieťa je veľký bojovník, treba veriť a byť trpezlivý! K tomu tu máme našich skvelých lekárov, o ktorých rady, pomoc a skúsenosti sa netreba váhať oprieť. Chcem dať do pozornosti brožúrku rád pre rodičov predčasne narodených detí od OZ malíček, ktorá nám pomohla mnoho pochopiť a dodala nám istotu a odvahu.“

A na záver?

Nie, to nie je záver. To je iba začiatok dlhej cesty životom pre najzraniteľnejších… V rámci kampane je pripravené ešte prekvapenie v spojení s talentovanou ilustrátorkou Tinou Minor. Ak sa chcete dozvedieť viac, sledujte instagram Kristíny Tormovej, pretože pôjde o skutočne krásnu a dobrú vec. 

Podporiť predčasne narodené bábätká môžete aj vy! Každým nákupom produktov Pampers v dm drogerie markt do 31.10. pomôžete pokryť náklad na darovanie 1 plienočky Pampers Preemie Protection pre predčasniatka na Slovensku.

Viac na:   www.pg.com
                www.malicek.sk
                www.mojadm.sk