Letné ovocné pokušenie je tu! Už viete, čo s plnými košíkmi ovocia? Dr. Oetker má pre vás niekoľko nápadov


2025   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Ovocie dozrieva, Želírovanie, ovocné pokušenie

Ovocné pokušenie môže mať mnoho podôb, a to najmä v období zberu sladkého ovocia. V mesiacoch júl a august sa naše záhrady premenia na hotový raj a vy sa isto tešíte na zber zrelých višní, marhúľ, broskýň, malín, černíc, egrešov, ríbezlí či čučoriedok. Ako však zužitkovať túto bohatú úrodu? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Letné mesiace sú ideálnym obdobím na prípravu sladkých džemov, marmelád, želé či čatní. Ovocie je v tomto čase ľahko dostupné a vďaka letným slnečným lúčom je neodolateľne sladké a plné vitamínov. Na to, aby sa aj vo vašej špajze objavilo pár pohárov ovocného pokladu, si stačí nájsť originálny recept a siahnuť po užitočných želírovacích výrobkoch Dr. Oetker, s ktorými rýchlo a jednoducho pripravíte všetky vaše dobroty. Predsa každý ovocný gurmán vie, že domáci džem je najlepší a láske v skle nikto neodolá. 

želírovanie

Marmeláda, džem, lekvár, želé a čatní. Aký je medzi nimi rozdiel? 

Stručne sumarizujeme základné rozdiely medzi – na prvý pohľad – podobnými typmi sladkých zaváranín. 

Marmeláda je zaváranina vyrobená z citrusových plodov, akými sú napríklad pomaranč, kiwi či mango. Správne uvarená marmeláda by mala byť priezračná a mala by mať horkastú príchuť.
Džem je zaváranina vyrobená z jedného alebo viacerých druhov ovocia, okrem citrusových plodov. Správne pripravený džem má primerane tuhú konzistenciu, krásnu farbu a mal by obsahovať kúsky ovocia.  
Lekvár je rozvarené ovocie, ktoré je prepasírované cez jemné sito. Najvhodnejším ovocím na prípravu lekváru sú napríklad slivky. Príprava je dlhšia a má tuhšiu konzistenciu ako džem, vďaka čomu ho môžete krájať. 

Želírovanie


Želé je zaváranina pripravená z ovocnej šťavy a cukru. Na jeho prípravu je potrebné ovocie bohaté na pektínové látky a kyseliny, ktoré zabezpečujú tvorbu rôsolu, ako sú napríklad egreše, ríbezle či jablká.
Čatní je sladkokyslá až ostro pikantná korenená omáčka z ovocia a/alebo zeleniny, ktorú je možné zjemniť pridaním mnohých ďalších korenín a byliniek. Čatní výborne chutí k mäsu, ryžovým pokrmom alebo fondue.

Neprehliadnite:

Dr. Oetker, novinky,
Dr. Oetker opäť prekvapuje a prináša ďalšie novinky v súlade s výživovými trendami

Vyberte si správne prípravky na želírovanie

Dostali ste chuť na domáci džem? Neviete, ako si vybrať správnych pomocníkov na ich prípravu? Nikdy nebolo jednoduchšie premeniť želírovanie na tvorivú zábavu pre každého.  

Pektín Dr. Oetker  je moderný želírovací prípravok na zaváranie džemov a marmelád. Výrobok je 100 % rastlinného pôvodu s medzinárodnou ochrannou známkou V-Label. Obsahuje citrusové pektíny, ktoré v džeme pôsobia ako prírodné zahusťovadlo, vďaka ktorému bude mať váš džem požadovanú konzistenciu. Jeden balíček vystačí na spracovanie 2 kg ovocia, ku ktorému sa pridáva 700 až 1000 g cukru v závislosti od zrelosti ovocia či od preferovaného obsahu cukru v pripravovanom džeme. Pripravte si džem podľa vlastnej chuti a nebojte sa premýšľať kreatívne. 

Kyselina citrónová Dr. Oetker je ekologickým a všestranným pomocníkom s medzinárodnou ochrannou známkou V-Label. Využiť ho môžete nielen v domácnosti, ale aj počas letnej sezóny. V džemoch podporuje želírovací proces, vďaka čomu budú mať vaše džemy ideálnu konzistenciu. Zároveň pôsobí ako antioxidant, vďaka čomu si zavarené ovocie zachováva farbu aj chuť.

želírovanie

A to nie je všetko…

Gelfix Klasik 1:1 Dr. Oetker sa skvele hodí na jednoduchú výrobu sladkých marmelád, džemov a želé. Svojím zložením je vhodný najmä na prípravu džemov z menej zrelého či kyslejšieho ovocia.

Gelfix Extra 2:1 Dr. Oetker zaručí prirodzene sladkú chuť zo stredne sladkého či stredne zrelého ovocia. Vďaka svojmu zloženiu je správnou  voľbou pre každého, kto si chce dopriať v rámci zdravej výživy sladký džem. 

Gelfix Super 3:1 Dr. Oetker na veľmi sladké či veľmi zrelé ovocie. To je kombinácia pre tých, ktorí si strážia svoje kalórie, alebo potrebujú cukor nahradiť umelými sladidlami. Vďaka tomu je osvedčeným pomocníkom pre diabetikov, ktorí majú radi lahodnú marmeládu. 

Rady nad zlato

Už ste sa dozvedeli, aký je rozdiel medzi jednotlivými druhmi sladkých zaváranín a viete, ako si vybrať správneho pomocníka na želírovanie. Teraz vám prezradíme niekoľko užitočných rád, ktoré ocení každý, kto sa rozhodne pripraviť domáci džem, marmeládu či čatní. Správne náradie je základ, preto si vždy pripravte: misky na ovocie, sito, ostrý nôž, kuchynskú dosku a dostatočne veľký nerezový hrniec, ktorý si naplníte maximálne do polovice. Ďalej budete potrebovať odmerku, naberačku na zbieranie peny, malú odmerku na plnenie, široký lievik a v neposlednom rade čisté zaváraninové poháre. 

želírovanie

Pred začiatkom zavárania dôkladne vypláchnite zaváracie poháre čistou horúcou vodou. Viečka bez chorobotvorných zárodkov získate najrýchlejšou metódou tak, že viečka na poháre dáte do hrnca s vodou a povaríte asi 5 minút. Pred naplnením do pohárov môže byť potrebné pozberať penu zo želé a džemov z ovocia. Prírodná pena, ktorá eventuálne vznikne pri varení, môže vzhľadom na bublinky vzduchu poškodiť vzhľad a trvanlivosť zaváraniny. Džemy, marmelády a želé môžete po uvarení vylepšiť pridaním kvapky likéru, rumu, ovocnej pálenky alebo vodky. Odporúčané množstvo je do cca 3 PL, želírovaniu tým neuškodíte. Pri svojich kreatívnych zaváracích nápadoch môžete použiť tak čerstvé, ako aj sušené korenie či bylinky. Zavarené poklady uchovávajte vždy na chladnom a tmavom mieste. Načaté poháre najlepšie uchovajte v chladničke.

Ďalšie užitočné rady a inšpirácie k želírovaniu nájdete TU

Prajeme Vám množstvo zábavy v kuchyni, krásne chvíle s rodinou a dobrú chuť!

Dr. Oetker

 

 

 

Foto: shutterstock
Dr. Oetker a jeho skvelé recepty nájdete na: www.oetker.sk


TagsGastro