Na minútku do múzea – Národný týždeň manželstva 2022 sa začína. Hľadajte aj vy cestu k sebe…


2938   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Národný týždeň manželstva, lexikon.sk

Národný týždeň manželstva. Pod týmto názvom sa ponesie séria zaujímavých podujatí na podporu manželstva v našej krajine. Rozhodnutie oženiť resp. vydať sa, je jedno z najdôležitejších v živote. Nikdy sa nerodí ľahko, vyžaduje si mnoho odvahy a rozhodnosti. Ide o veľký počin hodný ocenenia... Samotným manželstvom sa totiž náročná cesta životom iba začína. A s tým spojené aj aktivity v rôznych oblastiach výchovy, vzdelávania, podpory zdravia a harmonického vývoja členov rodiny, cestovania, spoznávania nášho sveta… To je cieľ, ktorému dáva zmysel manželstvo.

Každý chce lásku, na ktorú sa môže spoľahnúť. Keď niekoho milujeme, chceme, aby nás miloval tiež. Často to však nie je jednoduché. Chceme dôveru, istotu a bezpečie. Keď sa niekomu otvoríme, podstupujeme obrovské riziko. Preto sa potrebujeme cítiť v bezpečí – emocionálne, fyzicky a tiež mať pocit bezpečia, plynúci zo záväzku.

Manželstvo je dobré pre pocit emocionálneho bezpečia

Zoznamovacie kancelárie nám rady hovoria, že úspešný vzťah je celý o kompatibilite. No mýlia sa. Oveľa viac závisí od toho, ako zvládame naše rozdiely. Príkladom je jedna nemecká štúdia, ktorá zistila, že akýkoľvek prvotný účinok kompatibility u novomanželov do piatich rokov úplne vymizol. Namiesto toho, polovica šťastia páru závisí od toho, ako zvládajú konflikt.

Dokonaly svadobný deň cez agenturu

Manželstvo je dobré pre pocit fyzického bezpečia

Násilie je bez pochýb a bez výnimiek hrôzostrašná vec. Neexistuje úplná záruka bezpečia. Niektorí ľudia sú nesmierne falošní a zlí. Veľa počúvame o násilníckych “manželoch”. Osoby v manželstve – muži aj ženy – opakovane uvádzajú, že v predošlom roku zažívali násilie od partnera alebo dokonca akýkoľvek druh násilia v menšej miere ako ostatní. Celkovo asi 2% osôb v manželstve zažívajú týranie partnerom a 3% zažívajú nejakú formu násilia. No páry žijúce v spoločnej domácnosti čelia dvojnásobnému nebezpečenstvu, slobodní trojnásobnému a tí, ktorí žijú oddelene až päťnásobnému. Napriek tomu, že sa to vzťahuje na mužov aj ženy, v každej kategórii ženy zvyčajne čelia dvakrát vyššiemu riziku ako muži.

Neprehliadnite:

Dokonaly svadobný deň cez agenturu, Národný týźdeň manželstva, lexikon.skAko zažiť dokonalú svadbu podľa predstáv a užiť si tento deň naplno?
Dobrá rada: oslovte svadobnú agentúru

Manželstvo je dobré pre pocit bezpečia, plynúceho zo záväzku

Je v manželstve konkrétna vec, ktorá pomáha párom hádať sa menej ničivo a s menšou mierou násilia? Určite. Aj keď porovnáme páry podobného veku a vzdelania, manželské páry ostanú spolu s vyššou pravdepodobnosťou ako páry, ktoré spolu žijú v jednej domácnosti a deti manželských párov zažívajú mentálne problémy s nižšou pravdepodobnosťou. Nikto nie je dokonale uchránený od týchto vecí. No v manželstve sú okolnosti naklonené v náš prospech. Keď kladieme otázku “Vezmeš si ma?”, vyjadrujeme, že plánujeme spoločný život. Nemusí to vyjsť. No je to plán. Len veľmi málo firiem zažilo úspech bez toho, aby mali plán. Vzťahy sú na tom rovnako.

Národný týždeň manželstva, lexikon.sk

Harmonické manželstvo je bezpečný prístav v rozbúrenom mori

Keď si niekoho berieme, vysielame jeden druhému jasný signál. Už viac nie sme závislí od dohadov. Zbavujeme sa akýchkoľvek pretrvávajúcich pochybností a nejasností. Sme na jednej lodi. A keď to na oslave všetkým povieme, vidíme, ako priatelia a rodina potvrdzujú našu skvelú voľbu – a to nám tiež sťažuje návrat späť! Nečudo, že v manželstve sme náchylnejší pokúšať sa, aby to fungovalo. Manželstvo prináša prísľub bezpečia. A to je dôvod, prečo v nespoľahlivom svete plnom nespoľahlivých ľudí, je manželstvo najbezpečnejším miestom, kde možno nájsť lásku, na ktorú sa dá spoľahnúť.

Pripravené v spolupráci s Národným týždňom manželstva 2022 a Múzeom v Kežmarku
Spracované a redakčne upravené.

Foto: archív redakciie

Viac na: www.ntm.sk , www.kezmarok.com  a na facebooku