Náročnejší turisti majú letné hody: Malý Šturec na Veľkofatranskej magistrále je častý cieľ. Pridáte sa?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Veľkofatranská Magistrála, KST

Veľkofatranská magistrála – Malý Šturec. To je tip na túru, ktorou si isto preveria svoje schopnosti v priamej konfrontácii s terénom a jeho nástrahami tí zdatnejší vyznávači horskej turistiky. Hrebeňovka na Malý Šturec totiž patrí k tým náročnejším turistickým trasám, ktorých je na Slovensku neúrekom. Leto je ideálny čas na ich postupné zdolávanie…

Veľkofatranská magistrála – ozaj iba pre náročných?

Túra sa začína na železničnej stanici v známej obci Ľubochni (440 m n. m.). Táto informácia je adresovaná tým turistom, ktorí plánujú príchod vlakom. Odtiaľ vedie mostom ponad Váh do centra obce, kde sa stáča na západ a ponad potok Ľubochnianka smeruje na rázcestie Korbeľka (480 m n. m.). Následné prudké stúpanie na predvrchol Kopy (1 160 m n. m.) je predzvesť začiatku hrebeňovky turčianskej vetvy Veľkej Fatry a stáča sa južným smerom.

Veľkofatranská-magistrála, KST

Pokračuje cez Ľubochnianske sedlo (762 m n. m.), Vyšné Rudno (1 045 m n. m.) a dobre známe sedlo Príslop (935 m n. m.). A potom na Kľak (1 394 m n. m.), najvyšší vrch turčianskej vetvy hlavného hrebeňa s nerušeným panoramatickým výhľadom.

Neprehliadnite:

Bystrá lávka, Tatry , KST
Bystrá lávka je menej známa, no o to krajšia túra.
Aj vám dodá pravý tatranský adrenalín a bonus navyše

Nádherné úseky odkrývajú tajomstvá

Chodník pokračuje cez Vyšnú Lipovú (1 220 m n. m.), Jarabinú (1 314 m n. m.), Malý Lysec (1 280 m n. m.) a Šoproň (1 370 m n. m.) ku chate pod Borišovom (1 300 m n. m.). Je významnou križovatkou turistických chodníkov. Magistrála výstupom na výraznú Ploskú (1 532 m n. m.) opúšťa turčiansku vetvu hrebeňa. Cez Chyžky (1 307 m n. m.) a potom cez Koniarky (1 377 m n. m.) smeruje na najvyšší vrch horstva i magistrály Ostredok (1 596 m n. m.). Chodník sa v tejto časti nachádza nad hornou hranicou lesa. Poskytuje ďaleké panoramatické výhľady, ktoré turistov sprevádzajú až po cieľ magistrály na Krížnej v nadmorskej výške 1574 metrov.

Veľkofatranská Magistrála, KST

Je významnou križovatkou turistických chodníkov. Magistrála výstupom na výraznú Ploskú (1 532 m n. m.) opúšťa turčiansku vetvu hrebeňa. Cez Chyžky (1 307 m n. m.) a potom cez Koniarky (1 377 m n. m.) smeruje na najvyšší vrch horstva i magistrály Ostredok (1 596 m n. m.). Chodník sa v tejto časti nachádza nad hornou hranicou lesa. Poskytuje ďaleké panoramatické výhľady, ktoré turistov sprevádzajú až po cieľ magistrály na Krížnej v nadmorskej výške 1574 metrov.

Na krížnych cestách

Špecifikom Krížnej je križovatka troch červenoznačených turistických chodníkov. Magistrála tu križuje Cestu hrdinov SNP, ktorá sem vedie zo sedla Malý Šturec (890 m n. m.) okolo horského hotela Kráľova studňa. A konečne z vrcholu pokračuje východným smerom cez sedlo Veľký Šturec (1 010 m n. m.) na Donovaly (960 m n. m.). Výdatný turistický zážitok sa môže začať…

Autor: redakcia
Foto: T. Grman, KST