Nastavili sme si celoročný Stravovací kompas. Aj vy sa pýtate: čo mám jesť, aby som zostal zdravý? Tieto odpovede vás prekvapia.


4722   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Stravovaci kompas
Reklamy
Predaj kníh online - kníhkupectvo BUX.sk

Naozaj – ako jesť zdravšie? Čo jedia dlhoveké národy? Ako sa efektívne chudne? Dá sa vyhnúť typickým chorobám staroby? A možno sa určitými potravinami udržať mladým? Aj o tom si môžete prečítať v užitočnej knihe Stravovací kompas, ktorá práve vyšla vo vydavateľstve Príroda.

Keď jej autor, novinár Bas Kast vo svojich štyridsiatich rokoch skolaboval s bolesťami na hrudníku, vynorila sa pred ním existenčná otázka: Zruinoval si zdravie nezdravou stravou (Junkfood) bez akejkoľvek hodnoty?
Predsavzal si, že radikálne zmení svoje stravovanie a vylieči sa sám. Ale čo je skutočne zdravé? Začala sa mnohoročná výskumná cesta do aktuálneho bádania o starnutí a stravovaní.

Stravovanie, ktorým sa dá predchádzať tým chorobám, ktoré nám devastujú našu starobu. Stravovanie, ktoré podľa možnosti dokonca brzdí proces starnutia ako taký. „Pre mňa osobne sa vtedy skutočne začalo niečo celkom iné – v mojej naliehavej situácii mi jednoducho išlo o len o to, aby som sa zbavil problémov so srdcom. Tak som začal vyhľadávať informácie, pričom hlavou sa mi preháňala jediná otázka: Čo mám jesť, aby som si šetril srdce?“ vysvetľuje pozadie autor knihy.

Neprehliadnite:
Každý deň vitamíny, každý deň zdravím nabité smoothies!

Nech je to akokoľvek, zo začiatku ho prekvapovalo, dnes už nie, že mnohí z nás nedôverujú oficiálnym stravovacím odporúčaniam a radšej sa obracajú na iné, často aj pochybné zdroje.

V Stravovacom kompase preto nielen skúma, akými potravinami možno predchádzať typickým chorobám staroby, ale tiež – čo je obsahom štvrtej a poslednej hlavnej témy tejto knihy – ako stravovanie pôsobí na proces starnutia ako taký:
Existujú potraviny, ktoré urýchľujú starnutie?
Či, naopak, ak otázku mierne zveličíme: Sú aj také, ktorými sa dá „prejesť sa do mladosti“? Alebo je to naivná predstava?

Z tisícok miestami odporujúcich si štúdií filtruje overené poznatky o zdravej strave. Na ceste k nim odhalí mnohé stravovacie mýty. Objektívny pohľad na zozbierané dáta a poznatky uplynulých desaťročí odhaľuje: mnohé veci, ktoré považujeme za zdravú stravu, môžu značne škodiť nášmu telu. A naopak, niektoré potraviny so zlou povesťou sa ukážu ako veľmi liečivá medicína.

„Pomocou informácií zostavených v Kompase môžete, dokonca by ste mali, pre seba vytvoriť vlastný spôsob stravovania – na serióznej báze poznatkov, ďaleko od zneisťujúcich diétnych metód a mýtov,“ dodáva Kast.

Kniha Basa Kasta Stravovací kompas, ktorej obsahom je vedecky odskúšaná liečivá strava, sa nás usiluje priviesť k tomu, aby sme pochopili zásadný zmysel zdravého stravovania a diét. Posúva naše myslenie smerom k tomu, aby sme prehliadli čarovné formulky a zavádzajúce reklamy samozvaných diétnych guru a lepšie sa vyznali v monštruóznej stravovacej a informačnej džungli. So Stravovacím kompasom nás už nikto nemôže zaskočiť v otázkach stravovania!

Milan Buno, knižný publicista