Nevšedný prírodný útvar – šarišský skamenelý Spiaci mních si pod hviezdami podriemkava celé tisícročia


7515   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Územie Slovenska je mimoriadne pestré. Na malej rozlohe nájdeme viacero nevšedných útvarov. Poväčšinou ide o skalné útvary, ktoré pozorujeme na povrchu ako často nenápadné miestne atrakcie. Leto je čas, keď priam prahneme po neobjavených a menej známych lokalitách ako dobrodruhovia á la Indiana Jones s plným batohom adrenalínových zážitkov. Na takýto výlet sa chystáme na severovýchod nášho Slovenska. Cieľom je vyrušiť Spiaceho mnícha, ktorý si podriemkava pod hviezdami celé tisícročia…

Pre upresnenie. Ide o zaujímavý skalný útvar, ktorý sa nachádza v Spišsko-Šarišskom medzihorí, neďaleko obce Kamenica. Je súčasťou bradlového pásma, ktoré sa tiahne oblúkom od Záhoria cez Súľov, Oravu, Pieniny ďalej smerom do Rumunska. Bralo nezvyčajného tvaru mohlo vraj v minulosti slúžiť ideovým potrebám dávnych civilizácií. Zachovalo sa v pôvodnom stave a po tisícročia sa vzhľad vcelku nezmenil a dodnes dominuje okolitej krajine. Najstarší zachovaný názov je Spiaci obor. Po 10. storočí n.l. bol premenovaný a známy ako Spiaci mních.

Ako to bolo?

Lokalita – vďaka tejto zvláštnosti – bola svedkom rôznych náboženských obradov, ktoré súviseli s prechodom na kresťanskú vieru. Ľudská fantázia je nekonečná a skalný útvar dostal postupne rôzne prívlastky a mená. Napríklad novšie názvy sú: Spiaci princ, Indián, Kamenná žena, Kamenná baba i Spiaca panna. Všetky pomenovania majú spoločné prvky vyplývajúce z podobnosti jedinečného mohutného prírodného útvaru na ležiacu postavu, kde do očí pozorovateľa udrie postava ležiaceho človeka. Zreteľne vidieť obrovskú ľudskú hlavu, krk a hruď už z cesty vedúcej okolo. Ďalej na hlave môžeme z profilu pri troche fantázie rozlišovať aj detaily – oko, ucho nos…

Neprehliadnite:
Otvorenie sezóny na hrade Ľubovňa nás vráti o niekoľko storočí späť

Spoločným prvkom mnohých takýchto kultových objektov je názov, ktorý upozorňuje na ich dávnu funkciu. Napr. „Brána raja“ situovaná v strede skaly, má magický význam. Aj Spiaci mních má takisto vo svojom strede „Bránu raja“ – jaskyňu obrátenú vchodom k Slnku. Jej prostredníctvom bola usmerňovaná magická sila Slnka, ktoré cez ňu vo významné dni kalendárneho roka – slnovratové rovnodennosti – oplodňovalo svojou energiou Zem ako matku. Uvedenú funkciu zastáva tu miestne nazývaná Perúnova jaskyňa. Je obojstranne priechodná, umelo dotvorená, vysoká asi štyri metre a dlhá skoro 12 metrov. Vchody do jaskyne tvoria “oči” v hlave ležiacej postavy. Vo vnútri môžeme vidieť viacero figúr, ktoré sú v súlade s funkciou Brány raja a dávnou oslavou kolobehu života v prírode.

Spiaci mních tu nie je sám…

Na kameňoch a menších skalách okolo Spiaceho mnícha je veľké množstvo obrazov a figúr, sústredených okolo otvorov do skál. Zdá sa, že pomocou umelej priekopy ľudia vytvorili krk. Na povrchu vytvorili zo skál napodobeniny zvierat. Možno tu nájsť útvary vyzerajúce ako myš, sokol a pod. Vpravo je bradlo ukončené mohutnou plastikou. Do skaly bola vysekaná tajomná mýtická tvár s veľkými pravouhlými dračími očami nazvanými Kukla. Tvár sa podobá postave z legendárnej českej rozprávky, preto má rovnomenný názov Golem.

Zaujímavý skalný útvar Spiaci mních je dokumentom dávnej kultúry našich predkov. V celej svojej kráse je už z diaľky viditeľný a peši poľahky dostupný. Z parkoviska na ceste Prešov – Lipany – Stará Ľubovňa to stihnete asi za 20 minút. Nádherná je aj kruhová panoráma výhľadu na okolie z jeho prístupných najvyšších častí. Že sa dnes táto lokalita stáva čoraz častejším cieľom turistov, niet najmenších pochýb… skamenelý Spiaci mních sa už konečne prebúdza…

Zdroj: www.spiacimnich.sk

Video zdroj: www.myslovakia.sk
Viac zaujímavých videí nájdete na www.myslovakia.sk