Piesňové večery v bratislavskej Redute začínajú: cyklus otvorí mezzosopranistka Jana Kurucová


481   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Dalibor Karvay, Reduta, Slovenská filharmónia

Piesňové večery v Malej sále Slovenskej filharmónie sú novinkou 75. koncertnej sezóny. Úvodný koncert je na programe 7. novembra. Patriť bude slovenskej mezzosopranistke s medzinárodným renomé Jane Kurucovej, ktorá svoj program vyskladala z výnimočne uvádzaných vokálnych diel Antonína Dvořáka, Arnolda Schönberga, Almy Mahler a Ivana Hrušovského.

Sólistka hamburskej opery a hostka popredných operných a koncertných scén Jana Kurucová (na obr.) sa v bratislavskej Redute predstaví s klavírnym sprievodom Stephana Matthiasa Lademanna. Na koncerte zaznejú štyri unikátne piesňové cykly – Písně na slova z Rukopisu královédvorského Antonína Dvořáka, v ktorých skladateľ zhudobnil šesť milostných básní z literárnej pamiatky, ktorá obsahuje štrnásť českých básní, resp. piesní. Fünf Lieder z roku 1901 od Almy Mahler, nám prinesie pohľad na dcéru uznávaného viedenského maliara Emila Jakoba Schindlera z čias pred manželstvom so skladateľom a dirigentom Gustavom Mahlerom.

Jana Kurucová


Prečo Alma?

“Jej piesne sú plné lásky a túžby. Píše tak citlivo, tak jemne, zamilovane, nežne a zároveň vtipne. Vie veľmi dobre vykresliť ľudské túžby a šťastné, nezabudnuteľné momenty. Vždy, keď spievam alebo počúvam jej piesne, napĺňajú ma pozitívnou energiou a hrejú ma pri srdci,” hovorí interpretka Jana Kurucová.

Neprehliadnite:

vyhorenie
Vyhorenie je choroba z povolania. Čelia jej najmä ženy a mladí ľudia do 35 rokov.
Ako sa dá problém riešiť?

Piesňové večery budú pokračovať…

Nasledovať budú Tri reflexie slovenského skladateľa Ivana Hrušovského na básne Milana Rúfusa, Milana Krausa a Maše Haľamovej. Samotný autor o nich napísal: „Tri reflexie pre mezzosoprán a klavír som komponoval na texty autorov rôznych generácií. Napriek tomu ich spoločným menovateľom je meditatívnosť, charakteristická pre všetkých troch básnikov, reflektívnosť, prejavujúca sa sugestívnymi symbolmi a hlboká lyrickosť.“  Večer uzavrie cyklus Vier Lieder od Arnolda Schönberga, ktorý vznikol pod vplyvom poézie Richarda Dehmela, skladateľovho obľúbeného básnika.
Koncert sa začne o 19. hod.

 

Piesňové večery

Text: SF
Foto: archív SF
Medzititulky: redakcia

Viac informácií na: www.filharmonia.sk