Poznáte povesti o strážcovi Považia a nemom svedkovi histórie? Sladký víkend na hrade Beckov odhalí aj tieto tajomstvá


5007   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Travel and Emotions, lexikon.skSladký víkend na hrade Beckov, nedobytný strážca Považia

Dominantný a majestátny. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako povesti, ktorými je opradený. Hrad kráľov, veľmožov a rytierov, svedok kratochvíľ mocných i utrpenia slabých. Nedobytný strážca Považia – hrad Beckov.

Sladký víkend na hrade Beckov, nedobytný strážca Považia

Z historického prameňa sme načreli…

Beckovský hrad bol pravdepodobne postavený v polovici 13. storočia. Mal slúžiť na obranu severozápadných hraníc Uhorského kráľovstva. Pôvodný majetok uhorských kráľov sa stal neskôr majetkom Matúša Čáka Trenčianskeho, ktorý sa zaslúžil o jeho zveľadenie. Beckov bol v tom období významným centrom obchodu a remesiel. Najväčší rozvoj zaznamenal v časoch, keď bol jeho pánom Stibor za Stiboríc. Beckov sa stal honosným gotickým sídlom s nevšedne zaujímavo zdobenou kaplnkou.

Neprehliadnite:
Vyberte sa s nami na pešiu túru do prírody v okolí Trenčína. Oplatí sa, pokojný tok Váhu je balzam.

Neskôr sa Stiborova vnučka Katarína – vďaka sobášu s rytierom Pavlom Bánfim – stala hradnou paňou a rod Bánfiovcov vybudoval na hrade nové opevnenia a Delovú baštu. Dôležité stavebné úpravy na hrade pomohli čeliť a odolať útokom Tatárov a Turkov. Rod Bánfiovcov vymrel po meči a nezhody medzi viacerými dedičmi mali za následok postupný úpadok hradu, ktorý zavŕšil ničivý požiar v roku 1729. Z majestátneho Beckova zostali ruiny. V súčasnosti prebieha rekonštrukcia areálu. 

Sladký víkend na hrade Beckov, nedobytný strážca Považia

Staré povesti…

Jedna napríklad rozpráva príbeh Stiborovho šaša Becka, ktorý rozveselil svojho pána po namáhavej poľovačke. Opisuje Stibora ako veľkodušné knieža, ktorý v slabej chvíli obdaroval svojho sluhu naozaj štedro. Druhá opisuje príbeh sluhu hradného pána, ktorý rozzúril svojho chlebodarcu po útoku na jeho psa. Pána vykresľuje ako netvora, ktorý dal zvrhnúť svojho sluhu z hradného brala. Povesť končí smrťou hradného pána, ktorú mu jeho sluha prorokoval pri páde zo skaly: “Do rok a do dňa sa stretneme!“ Tak sa aj stalo. Odpoveď na otázku, ktorá z povestí je pravdivá poznajú len hradné múry a tie to za nič neprezradia… 

Sladký víkend na hrade Beckov, nedobytný strážca Považia

Detské leto 2020 medzi hradnými múrmi

Nadchádzajúci júlový víkend sa môžete tešiť na už tradičné podujatie venované medu a včielkam. Na programe bude, okrem iného, stáčanie medu, rozprávanie o pilných včielkach, výstava včelích úľov a zábavná hra pre rodiny s deťmi. 

Program:

11.7.2020 sobota

11.00 sokoliari Falconarii
12.00 Včelie produkty a ich význam pre človeka (Rudolf Moravčík)
13.00 Včela medonosná ako signalizátor zdravého životného prostredia (Rudolf Moravčík)
14.00 sokoliari Falconarii
15.00 Včelie produkty a ich význam pre človeka (Rudolf Moravčík)
16.00 Včela medonosná ako signalizátor zdravého životného prostredia (Rudolf Moravčík)
17.00 sokoliari Falconarii

12.7.2020 nedeľa

10.00 História včelárstva na Slovensku (Milan Krivý)
11.00 Divadielko pod hríbikom
12.00 História medoviny, voskárstvo a výroba sviečok (Milan Krivý)
13.00 Divadielko pod hríbikom
14.00 sokoliari Falconarii
15.00 Divadielko pod hríbikom
16.00 Rady pre záujemcov o včelárstvo (Milan Krivý)
17.00 sokoliari Falconarii

zMedový víkend na hrade Beckov

Počas oboch dní bude prebiehať ukážka výroby voskových sviečok. Deti si budú môcť vyrobiť za poplatok vlastnú sviečku. Ochutnávka medov s predajom. Predaj medovníkov a možnosť zdobenia vlastného medovníku za poplatok. Výstava včelárskych zariadení. Výstavné informačné panely so včelárskou tématikou. Pre deti je nachystaná aj pátracia hra s včielkou Blúdilkou. Počas jej putovania po hrade sa dozviete milé deti veľa zaujímavých vecí o včeličkách a ich živote. A odmena pre všetkých bude sladká ako med! 

Viac na: www.trencinregion.sk