Na Liptove pribudla pre malých i veľkých ďalšia atrakcia! Vynovená Železnička premáva a veselo si odfukuje…


6486   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Železnička premáva už aj na Liptove

V areáli Múzea liptovskej dediny v Pribyline začína premávať historický vláčik Železnička. Návštevníkov múzea odvezie od expozície ľudovej architektúry až k depu železničky, kde je pre verejnosť prístupná zbierka pôvodných vozidiel.

Úzkorozchodnú trať spájajúcu areál Múzea liptovskej dediny v Pribyline s depom Považskej lesnej železnice  dobudoval Žilinský samosprávny kraj prostredníctvom eurofondov. Celkové náklady na realizáciu boli viac ako 280-tisíc eur. Župa prispela Liptovskému múzeu okrem spolufinancovania projektu sumou 48-tisíc eur aj na nákup funkčnej motorovej lokomotívy. 

Železnička premáva už aj na Liptove

Je to niečo výnimočné, že sa nám podarilo lesnú železničku po 40-tich rokoch obnoviť. Mali sme šťastie aj na ľudí, ktorých spojila dobrá vôľa a záujem tento projekt zrealizovať. Či už občianske združenie Spoločnosť pri Považskej lesnej železnici, Žilinský samosprávny kraj, ale aj príslušné ministerstvá,“ povedal riaditeľ Liptovského múzea v Ružomberku Martin Krupa.

Neprehliadnite:
Hľadáte výborný tip ako zažiť leto na Slovensku

Pri stavbe Považskej lesnej železnice boli použité pôvodné technológie a montovalo sa ručne. Upravila sa takmer kilometer dlhá trať, oceľový most a dve nástupištia, kadiaľ bude premávať historická vlaková súprava zachránená z pôvodnej železnice. Považská lesná železnica bola v prevádzke 60 rokov a bola jediným spojením medzi Liptovským Hrádkom a Liptovskou Tepličkou. „Bola jedinou lesnou železnicou, ktorá vykonávala pravidelnú osobnú dopravu. Okrem dreva vozila aj ľudí a v prípade potreby tiež tovar. Zabezpečovala teda verejnú dopravu v regióne,“ povedal Juraj Veselý z občianskeho združenia Spoločnosť pri Považskej lesnej železnici, ktoré stojí tiež za myšlienkou jej funkčnej prezentácie.

Železnička premáva už aj na Liptove

Stavba lesnej železničky bola ukončená v roku 2018. Nasledoval proces vybavovania povolení, či odborných skúšok samotnej dráhy, vozidiel, i pre personál, ktorý bude viesť dráhové vozidlá, „Celý proces od schválenia projektu, cez jeho realizáciu až po spustenie do prevádzky, bol mimoriadne náročný a zdĺhavý. Pôvodný plán bol spustiť prevádzku na začiatku sezóny, tomu však zabránila pandémia koronavírusu,“ doplnila županka Erika Jurinová.

Vláčik bude v júni a septembri jazdiť cez víkendy, v čase prázdnin aj v piatky. Do vlakov bude povinná rezervácia. Nástup je možný na zastávke Depo alebo zastávke Dedina, pričom jazda je jednosmerná.

Zaujímavosť

Skanzen v Pribyline je najmladším slovenským múzeom v prírode. Vlani ho navštívilo viac ako 53-tisíc návštevníkov. Veríme, že v tejto sezóne sa k nedočkavým návštevníkom pridáte aj vy! Náš vláčik to určite zvládne…

www.zilinskazupa.sk