Neprehliadnite: Letisko M. R. Štefánika v Bratislave bude koncom apríla 2020 pre rekonštrukciu dočasne uzatvorené.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Rekonštrukcia na letisku v Bratislave

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave bude v období od 21. apríla  do 1. mája 2020 uzatvorené. Dôvod, rekonštrukcia križovatky vzletovo-pristávacích dráh 04-22 a 13-31. V tomto období sa na bratislavskom letisku neuskutočnia žiadne lety, o čom boli leteckí dopravcovia vopred informovaní a na dané obdobie lety nepredávajú.

Vlani vybavilo bratislavské letisko spolu na prílete a odlete 2 290 242 cestujúcich, čo je druhý najvyšší počet v celých jeho dejinách. V roku 2019 sa na letisku uskutočnilo 28 745 letov, spolu odletov aj pristátí. Najviac cestujúcich smerovalo do Londýna, tureckej Antalye, Dublinu, Kyjeva a Moskvy. Aby tento pozitívny trend mohol pokračovať, rekonštrukcia križovatky vzletovo-pristávacích dráh 04-22 a 13-31 je nevyhnutná.

Obe vzletovo-pristávacie dráhy letiska boli vynovené v osemdesiatych rokoch minulého storočia so životnosťou približne 30 rokov a v súčasnosti si už vyžadujú rekonštrukciu. Letisko ju vykonáva postupne po etapách už štvrtý rok. Kým po minulé roky sa rekonštruovala vždy časť jednej z dráh s prevádzkou letov z druhej dráhy. V období od 21. apríla do 1. mája tohto roka sa plánuje rekonštruovať časť dráhy, kde sa obe vzletovo-pristávacie dráhy križujú. Z toho dôvodu bude letisko uzatvorené pre všetky prílety a odlety. V prevádzke ostanú len heliporty a odbavovacia plocha.

Rekonštrukcia na letisku v Bratislave

„Letecké spoločnosti, ktoré prevádzkujú pravidelné i nepravidelné charterové lety, boli o uvedenej uzávere informované s dostatočným časovým predstihom. Z toho dôvodu neponúkajú počas daných 11 dní z Bratislavy žiadne lety,“ informoval generálny riaditeľ Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.

Neprehliadnite: 7 noviniek pre cestujúcich na letisku v Bratislave

Rekonštrukcia križovatky dráh bude prebiehať v troch etapách. V týždni od 13. do 20. apríla budú prebiehať prípravné práce na vzletovo-pristávacej dráhe 04-22, ktorých súčasťou bude búranie cementovo-betónových dosiek. V tom období bude letisko uzatvárané na 6 hodín v nočných hodinách, čo však pravidelné lety neovplyvní.

Samotná rekonštrukcia križovatky dráh sa začne 21. apríla o 10. hodine a potrvá do 1. mája 2020 do 18. hodiny. Počas uzávery letiska v danom období budú prebiehať na križovatke vzletovo-pristávacích dráh búracie práce, odvoz cementovo-betónového krytu, rezanie dosiek, kladenie nového cementovo-betónového krytu, osádzanie osového osvetlenia či nástrek denného značenia. V tomto období sa na letisku neuskutočnia žiadne lety, riadna prevádzka na letisku (prílety a odlety) sa začne po 18. hodine, kedy je už napríklad plánovaný odlet do Moskvy dopravcom Pobeda a ďalšie lety.

V záverečnej tretej etape koncom mája sa počas nočných zmien ešte dokončia zálievky špár asfaltovou zálievkou, čo však už na pravidelné lety nebude mať vplyv.

www.bts.aero