Sign in / Join

Skrytý klenot Tatier: historická Vila Marína na brehu Štrbského plesa je ako láska na prvý pohľad.


5090   -   0
Share:
Vila Marína na brehu jazera Štrbské pleso, sedenie

Historická Vila Marína na brehu tatranského plesa je ako vystrihnutá z dobových básní. Zároveň je však dokonale moderným útočiskom pred svetom, ruchom, stresom či povinnosťami. Pozývame vás na miesto, ktoré si vás získa ako láska na prvý pohľad.

Vila Marina Apartman

Existujú miesta, do ktorých sa zamilujeme postupne každým sústom dobrého jedla, či objavovaním ďalších a ďalších pekných zákutí. Takých je na Slovensku veľa a máme ich radi. Potom sú však i také, ktoré si naše srdce získajú už v prvom momente. Presne takým je i Vila Marína na brehu dobre známeho Štrbského plesa. Pokojne učupená, akoby sediaca v čerstvom snehu, obklopená nedotknutou prírodou; presne taká, ako ju kedysi vo svojich básňach opisovala naša známa poetka Maša Haľamová.

Vila Marína na brehu jazera Štrbské pleso, apartman

Možno ste si ju už pri svojich prechádzkach okolo plesa niekedy všimli, no nenapadlo vám, že by ste v nej mohli aj – čo i len na chvíľu – pobudnúť. Vila Marína, v ktorej kedysi 26 rokov bývala slávna slovenská spisovateľka, ešte pred pár rokmi zívala prázdnotou. Občas sa využívala pre vzácne návštevy. V rokoch 2014/2015 však – vďaka európskym fondom – prešla kompletnou rekonštrukciou a dnes víta hostí kedykoľvek počas celého roka. A ak máte radi výnimočné miesta s príbehom, túto vilu na brehu plesa si zamilujete rovnako ako my.

Vila Marína na brehu jazera Štrbské pleso, Štrbské Pleso

Vila

Horskú vilu blízko výbežku do plesa, na ktorom dnes nájdete pamätník SNP, postavili v roku 1892. Pôvodne slúžila ako letné sídlo aristokracie, svietiac na pozadí tmavých tatranských lesov, ktoré ju neskôr objali a ukryli vo svojom tieni. Neskôr sa do vily nasťahoval miestny lekár, ktorý pomáhal pacientom s rôznymi dýchacími a pľúcnymi chorobami. Práve za jedného z tatranských lekárov sa vydala poetka Maša Haľamová, ktorá v dome na brehu horského jazera žila svoju rozprávku. Opisovala vzácne kvety kvitnúce zo skál, snehom pokrytú prírodu, biele loďky hojdajúce sa na pokojnej vodnej hladine, zelenú farbu hlbokej vody, či roztápajúce sa jarné snehy Tatier.

Vila Marina Vyhlad Strbske pleso

Neprehliadnite:
Dobrú chuť, Slovensko! Praje šéfkuchár s 8 michelinskými hviezdami Enrico Bartolini

Pri pohľade z veľkých vystupujúcich okien jedného z piatich veľkých apartmánov Vily Marína presne vieme, kde známa umelkyňa čerpala svoju inšpiráciu. Pod tieňom ihličia nepočuť nič, len zvuky prírody a vlastné myšlienky. Dokonalé ticho. Zobudíte sa do živej tapety tatranských vrcholov zrkadliacich sa na hladine vari najznámejšieho tatranského plesa. Spoločnosť vám za oknom budú robiť len veveričky, ľahký tatranský vánok vystriedaný pravým severákom, potom občasní turisti, ktorí bežia mimo okolo v ústrety svojmu zdraviu.

Vila Marina Priroda

Hoci je každý z luxusných elegantných apartmánov vybavený kuchyňou s veľkou chladničkou, k dispozícii je i skvelá reštaurácia Al Lago v hoteli Solisko, ktorý túto vilu spravuje. Raňajky si môžete vychutnať práve tu, ale aj na nie veľmi tradičnom mieste – v útulnej štýlovej bielej knižnici vo vile, kde nájdete – okrem iného – i vzácne výtlačky básní Máši Haľamovej.

Vila Marina Strbske Pleso

Za cenu bežnej izby v lepšom slovenskom hoteli si môžete vo Vile Marína užiť bohatý, jedinečný priestor, honosné vybavenie, dokonalé pohodlie a atmosféru neopakovateľného horského luxusu. Napriek veľkým pohodlným posteliam, mäkkým rodinným sedačkám či veľkému televízoru sa však luxus tohto miesta neskrýva vo vnútri, ale za oknom. Hlboko v tatranskej prírode, ktorá nás – napriek mnohým necitlivým zásahom či prírodným katastrofám – dokáže i dnes priviesť do dokonalej duševnej rovnováhy a radosti z každodenného života.

Vilu Marína nájdete na aj facebooku.

Príspevok vznikol v spolupráci s www.kavickari.sk
Text: Miroslava Gemanová
Foto: Ondrej Bobek


Aktivujte si

Prihlásením k odberu noviniek súhlasíte so zasielaním marketingových e-mailov a potvrdzujete súhlas so zásadami ochrany osobných údajov.