Slovensko má za sebou najlepšiu letnú turistickú sezónu


2232   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Letnú turistickú sezónu na Slovensku

Profesijné združenia a podnikatelia združení vo Zväze cestovného ruchu potvrdili, že Slovensko má za sebou najlepšiu letnú turistickú sezónu od krízy v roku 2009, ba možno najlepšiu vo svojej dlhodobej histórií.

Priaznivý vývoj potvrdili viaceré turisticky vyhľadávane regióny na Slovensku. Rekordný nárast počtu prenocovaní domácich, ale aj zahraničných turistov prináša pozitívne výsledky nielen ubytovacím zariadeniam. Darilo sa aj reštauráciám a ďalším službám cestovného ruchu a maloobchodu.

Letnú turistickú sezónu na Slovensku

Ak rastie počet prenocovaní, zvyšuje sa výber dane z ubytovania. Vyšší počet turistov znamená aj vyššiu spotrebu a tým aj vyšší výber spotrebných daní. Ďalší rozvoj služieb v regiónoch, z čoho profitujú tiež miestne samosprávy. „Obľube turistov sa tešili nielen tradičné destinácie ako sú Vysoké a Nízke Tatry, Orava a Kysuce, ale aj iné oblasti ako Gemer, Šariš či Zemplín, teda regióny, ktoré často patria k najmenej rozvinutým oblastiam na Slovensku,“ skonštatoval Marek Harbuľák, prezident Zväzu cestovného ruchu SR.

Zaujímavé: Cestovný ruch začína byť kľúčovým odvetvím pre Slovensko

Za výrazným zvýšením počtu prenocovaní domácich návštevníkov je potrebné vidieť hlavne zavedenie príspevku na rekreáciu, teda rekreačných poukazov pre zamestnancov. Poznatky poskytovateľov služieb v cestovnom ruchu ukazujú, že tento nástroj uplatňujú zamestnanci najmä v rodinným penziónoch a malých ubytovacím zariadeniach.

Letnú turistickú sezónu na Slovensku

Cestovný ruch

je potrebné vnímať ako komplexné odvetvie, ktoré tvorí niekoľko desiatok tisíc podnikateľov. Z toho viac ako 90 % sú mikro a malé podniky. Čísla potvrdzujú, že pri efektívnej prezentácií Slovenska a zohľadnení špecifických podmienok pre podnikateľov (akou je znížená sadzba DPH na ubytovacie služby), je cestovný ruch jedným z mála odvetví, ktoré dokážu zabezpečiť rozvoj aj v najmenej rozvinutých oblastiach Slovenska.

sezóna na Slovensku

Cestovný ruch dnes dáva prácu viac ako 160 000 ľuďom. Tržby vo vybraných službách cestovného ruchu rastú medziročne dvojciferným číslom, rovnako tak zamestnanosť v ubytovacích a stravovacích službách. Tieto čísla znamenajú významné benefity aj pre ekonomiku Slovenska v podobe znížených výdavkov na sociálne zabezpečenie a tiež vyšší výber daní.

Letnú turistickú sezónu na Slovensku

Pri tvorbe a určovaní stratégií ďalšieho rozvoja Slovenska by súčasná aj budúce vlády mali brať do úvahy práve odvetvie cestovného ruchu a jeho špecifiká.

www.zcrsr.sk

zcrsr logo

 

 

Zväz cestovného ruchu Slovenskej republiky združuje 15 organizácií zväzov, združení a inštitúcií v cestovnom ruchu:
Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska – AHRS, Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr – SACKA, Záujmové združenie prevádzkovateľov lanoviek a lyžiarskych vlekov – LAVEX, Asociácia historických hotelov Slovenska – HHS, Slovenský zväz vidieckej turistiky a agroturistiky – SZVTA, Asociácia slovenských kúpeľov – ASK, Tatry mountain resorts – TMR, Ústav turizmu – ÚT, Región Vysoké Tatry – RVT, Bratislavská organizácia cestovného ruchu – Bratislava Tourist Board (BTB), Asociácia zábavy a hier – AZAH, AQUAPARK Poprad, TRINITY Hotels.