Slovenský Guggenheim má ušľachtilé poslanie. Galéria Nedbalka nie je iba očarujúci interiér.


6599   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Uličkami Starého mesta

Galéria Nedbalka sa nachádza na ulici patriacej k najstarším v Bratislave. Krivoľaká ulica postavená na starých mestských hradbách z 13. až 15. storočia spája Laurinskú ulicu s Uršulínskou. Ešte aj začiatkom 20. storočia bola architektonicky i historicky jednou z najzaujímavejších ulíc v historickom jadre bratislavského Starého mesta.

Galeria-nedbalka

Zvonka typická klasicistická fasáda rakúsko-uhorského typu ukrýva vnútri nečakane pôsobivý interiér s vnútorným členením, pripomínajúcim Guggenheimovo múzeum v New Yorku. Každé z piatich kruhových poschodí bezpochyby nadchne vari každého milovníka umenia. Galéria patrí k najkrajším stavbám tohto typu na Slovensku. Dvaja významní slovenskí architekti Viktória Cvengrošová a Virgil Droppa získali za unikátnu dostavbu budovy, v ktorej sa galéria nachádza, architektonickú Cenu Dušana Jurkoviča.

Neprehliadnite:
Objav 100 najlepších slovenských vín

V roku 2012 sa uskutočnila kompletná rekonštrukcia pod vedením Ing. arch. Jarmily Kusej. Odvtedy je galéria centrom unikátnych umeleckých zbierok. Tie sústreďujú viac ako 1 000 diel od 83 významných slovenských umelcov. Stošesťdesiat obrazov a sôch je vystavených v stálej expozícii na ploche 1 529 m2.

Nesporný umelecký prínos

Poslaním Galérie Nedbalka je poskytnúť všetkým záujemcom o výtvarné umenie možnosť zoznámiť sa s dielami najvýznamnejších umelcov tvoriacich na Slovensku od konca 19. storočia až po súčasnosť. V priestoroch Galérie sa pravidelne organizujú umelecké soirée. Dnes je však aktuálny presah výtvarného umenia prostredníctvom online prehliadok pre všetkých netrpezlivých návštevníkov.

Viac na: www.visitbratislava.com
www.nedbalka.sk