Staviate dom v lokalite bez kanalizácie? Tak potom hľadáte aj odpoveď na otázku – akú žumpu si vybrať?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Kanalizácie, žumpa, lexikon.sk

Bez kanalizácie sa dnes pri výstavbe nehnuteľností nezaobídeme. Pri umývaní zubov, sprchovaní, či umývaní riadov zvyčajne neriešime, kam tečie odpadová voda; veď predsa do kanalizácie. Táto samozrejmosť nieje však vždy taká samozrejmá.

Základom je kvalitný materiál s dlhou životnosťou

Väčšina ľudí nemusí riešiť „cestu“ vody po tom, čo začne vytekať z vodovodných batérií. Sú totižto napojení na verejnú kanalizáciu. V súčasnej trendovej vlne sťahovania sa z miest na vidiek, sa však niektorým obyvateľom novej nehnuteľnosti stane, že musia riešiť aj odpadovú vodu. Jednoduchým a účinným riešením je vlastná žumpa. Na trhu je viacero druhov, no vari najvhodnejšou voľbou sú betónové žumpy. Vyrábajú sa z vodotesného betónu, ktorý je vystužený oceľou. Naviac sa na žumpu nanáša špeciálny asfaltový náter, ktorý predlžuje jej životnosť. Keď nepriepustnosť je navyše garantovaná aj certifikátom, môžete mať istotu, že žumpa určite nebude presakovať. K žumpe patrí štandardná vrchná doska, komín a betónový poklop. V prípade potreby si môžete doobjednať príslušenstvo v podobe liatinového veka, prejazdovej dosky, ktorá zvládne aj vyššie zaťaženie, či zariadenie na meranie hladiny.

Neprehliadnite:

žumpa, lexikon.sk, Vyberáte podlahu na terasu či chodník okolo domu? Poradíme, ako si správne zvoliť exteriérovú dlažbuVyberáte podlahu na terasu či chodník okolo domu?
Poradíme, ako si správne zvoliť exteriérovú dlažbu

Neodporúčame ušetriť kúpou menšej žumpy

Žumpa takmer nepotrebuje žiadnu údržbu. Treba ju len v prípade potreby odčerpať. Pravidelnosť tohto úkonu záleží od spotreby vody, na ktorú ma najväčší vplyv počet osôb v domácnosti a samozrejme aj od veľkosti žumpy. Preto pri zháňaní kvalitných žúmp v Bratislave nešetrite na objeme. Pre bežné rodiny sa zvyčajne odporúčajú žumpy s objemom 10 – 12 m3. Ak si kúpite príliš malú žumpu, ušetríte síce na jej cene, no budete mať starosti s častým odčerpávaním, ktoré naviac niečo stojí a tak menšiu žumpu nakoniec preplatíte. V prípade, že chcete ešte menej odčerpávania, zvoľte takzvanú dvojkomorovú žumpu, čiže septik. Pomohli sme vo vašom rozhodovaní o novej nehnuteľnosti s vlastnou žumpou?

Autor: Fabio Balbi / Shutterstock.com