Medzi pralesom a Bratislavou: ColoMBiana.Tip na valentínsky darček


8566   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Tip na valentínsky darček , ColumBiana

 

V súčasnosti sa našťastie začali aj v móde prejavovať také trendy, ktoré sú v súlade s prírodou – nepoškodzujú ju, ale naopak, chránia. Dôkazom toho môžu byť napríklad aj originálne módne šperky ColoMBiana vyrobené z plodov palmy La Tagua. Tvorí ich Slovenka Monika Babčanová. Ak teda hľadáte na Valentína pre svoju lásku originálny a zároveň ekologický darček, určite si pozrite aj stránku www.colombiana.sk.

Medzi pralesom a Bratislavou
Bratislavčanka Monika Babčanová, inžinierka ekonómie, si po desiatich rokoch audítorskej kariéry zaumienila, že bude cestovať, učiť sa jazyky a spoznávať exotické končiny. V Južnej Amerike sa v Kolumbii dostala medzi domorodých Indiánov, ktorí žijú v amazonskej džungli v spojení s prírodou, takmer bez technologických vymožeností dneška. Pri pozorovaní ich každodenného života spoznala plody palmy La Tagua, Indiáni si z nich vyrábajú jednoduché ozdoby. (Kedysi dávno, keď sme nepoznali umelú hmotu, sa z plodov palmy vyrábali gombíky na americké vojenské uniformy. Keď ich nahradili kovové, domorodci stratili obživu.)

Úžasná tvrdá a stála hmota vysušených orechov zmenila Monike život. Počas dvoch mesiacov sa naučila plody opracovať indiánskou technikou a vytvorila svoje prvé ozdoby. Pritom v sebe objavovala zručnú remeselníčku a kreatívnu dizajnérku. Zároveň si uvedomovala obrovský potenciál tejto vzácnej prírodnej hmoty – rastlinnej slonoviny. Domov na Slovensko si priniesla niekoľko orechov s túžbou vytvoriť z nich čosi pekné. Svoj zámer zrealizovala hneď potom, keď získala od mamy, zubnej techničky, nástroje.

Tip na valentínsky darček, ColumBiana
Odvtedy už osem rokov dizajnérka Monika delí svoj čas medzi navrhovanie a tvorbu celých kolekcií dámskych módnych doplnkov, ktoré nazvala ColoMBiana, a pobyt v Amazónii medzi Indiánmi, ktorým pomáha tým, že v zbere plodov pre jej tvorbu našli vo svojej domovine slušnú obživu. Pridanou hodnotou je to, že si chránia palmy – živiteľky a nedovolia klčovať svoj prales. Navyše, Monika Babčanová svojou tvorbou a podnikaním podporuje myšlienku etického a spravodlivého obchodu, ktorý zahŕňa aj ochranu životného prostredia. Z každého predaného šperku časť zisku ide naspäť v prospech domorodcov a pralesa.
Tip na valentínsky darček, ColumBiana
Ekologická krása na Valentína
V jedinečných, ručne vyrábaných šperkoch ColoMBiana sa spája exotická príroda, kolumbijská kultúra a európsky zmysel pre detail. Užívaním eko-šperkov z plodov palmy La Tagua nielen šetríme životy slonov, keďže získavame alternatívny materiál, ale súčasne pomáhame prežiť miestnym obyvateľom, žijúcim v ťažko dostupnom pralese.

Ak sme vás inšpirovali, nahliadnite do Monikinej ponuky na internete, alebo sa zastavte sa v jej obchodíku pri recepcii hotela Holiday Inn v Bratislave. Určite si si vyberiete pre svoju lásku z nepreberné množstvo náhrdelníkov, náramkov, brošní či prsteňov. Pre tohtoročnú módnu líniu platí, že odev môže byť aj jednoduchý až minimalistický, ale punc luxusu mu dokáže dať krásny, originálny a výrazný šperk. O to viac, ak je aj ekologický.
Tip na valentínsky darček, ColumBiana
Rastlinná slonovina
V tropických dažďových pralesoch Kolumbie rastú palmy La Tagua. Ich plody majú veľmi vzácnu hmotu podobnú slonovine, pre ktorú sa v Afrike likvidovali slonie stáda. Jadro plodov La Tagua, ktoré volajú aj rastlinná slonovina, je ekologické, stále a nealergické. Dá sa sušiť, rezať, píliť i farbiť osvedčenými prírodnými farbivami z rastlín. Domorodí amazonskí Indiáni plody zbierajú, sušia a pília na potrebné tvary, z ktorých sa po farbení vyrábajú rôzne ozdoby a šperky.

Foto: archív Moniky Babčanovej