Tip na valentínsky darček

38
0
Share:
ColumBiana

 

V súčasnosti sa našťastie začali aj v móde prejavovať také trendy, ktoré sú v súlade s prírodou – nepoškodzujú ju, ale naopak, chránia. Dôkazom toho môžu byť napríklad aj originálne módne šperky ColoMBiana vyrobené z plodov palmy La Tagua. Tvorí ich Slovenka Monika Babčanová. Ak teda hľadáte na Valentína pre svoju lásku originálny a zároveň ekologický darček, určite si pozrite aj stránku www.colombiana.sk.

Medzi pralesom a Bratislavou
Bratislavčanka Monika Babčanová, inžinierka ekonómie, si po desiatich rokoch audítorskej kariéry zaumienila, že bude cestovať, učiť sa jazyky a spoznávať exotické končiny. V Južnej Amerike sa v Kolumbii dostala medzi domorodých Indiánov, ktorí žijú v amazonskej džungli v spojení s prírodou, takmer bez technologických vymožeností dneška. Pri pozorovaní ich každodenného života spoznala plody palmy La Tagua, Indiáni si z nich vyrábajú jednoduché ozdoby. (Kedysi dávno, keď sme nepoznali umelú hmotu, sa z plodov palmy vyrábali gombíky na americké vojenské uniformy. Keď ich nahradili kovové, domorodci stratili obživu.)

Úžasná tvrdá a stála hmota vysušených orechov zmenila Monike život. Počas dvoch mesiacov sa naučila plody opracovať indiánskou technikou a vytvorila svoje prvé ozdoby. Pritom v sebe objavovala zručnú remeselníčku a kreatívnu dizajnérku. Zároveň si uvedomovala obrovský potenciál tejto vzácnej prírodnej hmoty – rastlinnej slonoviny. Domov na Slovensko si priniesla niekoľko orechov s túžbou vytvoriť z nich čosi pekné. Svoj zámer zrealizovala hneď potom, keď získala od mamy, zubnej techničky, nástroje.

ColumBiana
Odvtedy už osem rokov dizajnérka Monika delí svoj čas medzi navrhovanie a tvorbu celých kolekcií dámskych módnych doplnkov, ktoré nazvala ColoMBiana, a pobyt v Amazónii medzi Indiánmi, ktorým pomáha tým, že v zbere plodov pre jej tvorbu našli vo svojej domovine slušnú obživu. Pridanou hodnotou je to, že si chránia palmy – živiteľky a nedovolia klčovať svoj prales. Navyše, Monika Babčanová svojou tvorbou a podnikaním podporuje myšlienku etického a spravodlivého obchodu, ktorý zahŕňa aj ochranu životného prostredia. Z každého predaného šperku časť zisku ide naspäť v prospech domorodcov a pralesa.
ColumBiana
Ekologická krása na Valentína
V jedinečných, ručne vyrábaných šperkoch ColoMBiana sa spája exotická príroda, kolumbijská kultúra a európsky zmysel pre detail. Užívaním eko-šperkov z plodov palmy La Tagua nielen šetríme životy slonov, keďže získavame alternatívny materiál, ale súčasne pomáhame prežiť miestnym obyvateľom, žijúcim v ťažko dostupnom pralese.

Ak sme vás inšpirovali, nahliadnite do Monikinej ponuky na internete, alebo sa zastavte sa v jej obchodíku pri recepcii hotela Holiday Inn v Bratislave. Určite si si vyberiete pre svoju lásku z nepreberné množstvo náhrdelníkov, náramkov, brošní či prsteňov. Pre tohtoročnú módnu líniu platí, že odev môže byť aj jednoduchý až minimalistický, ale punc luxusu mu dokáže dať krásny, originálny a výrazný šperk. O to viac, ak je aj ekologický.
ColumBiana
Rastlinná slonovina
V tropických dažďových pralesoch Kolumbie rastú palmy La Tagua. Ich plody majú veľmi vzácnu hmotu podobnú slonovine, pre ktorú sa v Afrike likvidovali slonie stáda. Jadro plodov La Tagua, ktoré volajú aj rastlinná slonovina, je ekologické, stále a nealergické. Dá sa sušiť, rezať, píliť i farbiť osvedčenými prírodnými farbivami z rastlín. Domorodí amazonskí Indiáni plody zbierajú, sušia a pília na potrebné tvary, z ktorých sa po farbení vyrábajú rôzne ozdoby a šperky.

Foto: archív Moniky Babčanovej

Share: