Sign in / Join

Vedeli ste, aký ohromujúci je život veľrýb? Knižná novinka nás láka Do hĺbky nekonečného oceánu…


952   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Do hĺbky, Ikar

Kniha Do hĺbky: Svet vo veľrybe je neodolateľné a pútavé rozprávanie o ohromujúcom živote veľrýb a o tom, čo nás tieto fascinujúce tvory môžu naučiť. Kniha získala viaceré ocenenia. Napríklad v roku 2021 Medailu Andrewa Carnegieho za výnimočnosť v non-fiction. Bola tiež finalistom Kirkus Prize za non-fiction v roku 2020.

Šéfredaktorka pre detskú literatúru a non-fiction vo vydavateľstve Ikar Lucia Hlubeňová o nej hovorí: „Rebecca Giggs podáva svoje osobné skúsenosti a vedecké poznatky veľmi pútavým spôsobom. Ak si myslíte, že viete o veľrybách pomerne dosť, táto kniha vás vyvedie z omylu. Dočítate sa v nej o veľrybách, ktoré sú také zriedkavé, že im vedci nedali ani meno. Alebo o veľrybách, ktoré zmenili chemické zloženie atmosféry. Priznám sa, že knihu som nevedela pustiť z rúk a dovolím si tvrdiť, že je to pre mňa jedna z najlepších tohto roku, ktoré som prečítala. Vrelo ju odporúčam,“ odkazuje šéfredaktorka.

Námet na spracovanie priniesol život sám…

Keď spisovateľka Rebecca Giggs (na obr.) videla, ako na pláži v jej rodnom meste uviazol vráskavec dlhoplutvý, začala uvažovať o tom, ako život veľrýb odráža podmienky v oceánoch. Zhromaždené vedecké poznatky podáva priam básnickým štýlom. Veľryby v jej podaní sú veľké vo všetkých zmysloch slova: sú to živočíchy ohromujúcich rozmerov, ale aj nesmierne vznešené tvory, mytológiou ospievané cicavce či obávané monštrá.

Do hĺbky

Kniha spája prírodovedu, filozofiu a ďalšie vedné disciplíny a hľadá odpovede na otázky:

  • Ako veľryby vnímajú ekologickú zmenu?
  • Ako ľudské technológie prenikli do kultúry veľrýb a ako ju zmenili?
  • Čo nás môže pozorovanie veľrýb naučiť o zložitom, krehkom a nádhernom živote?

Neprehliadnite:


Dobro hľadáme dňom i nocou. Vieme ho nájsť?
Profesor Anton Heretik sumarizuje 13 skutočných príbehov

Čo ste určite nevedeli…

Dozviete sa o veľrybích piesňach, ktoré sa šíria po celom svete v pravidelných vlnách ako popové skladby. Vyberiete sa do Japonska na palubu lode, ktorá loví veľryby, a ponoríte sa do najhlbších morí, aby ste zistili, ako sa plastové znečistenie šíri v podmorskom prostredí. Autorka ponúka živý opis prírodného sveta a zároveň jasne definuje a do hĺbky analyzuje výzvy, ktorým ľudia čelia, keď sa usilujú vcítiť do iných živých tvorov a pochopiť svoje miesto na planéte.

 Do hĺbky, Ikar

Kniha Do hĺbky: Svet vo veľrybe ponúka úžasný príbeh o živote veľrýb, ktorý môže všeličo naučiť nás samých. O sebe, o našej planéte, aj našich vzťahoch k iným druhom zvierat. Rebecca Giggs skúma prírodný svet s neuveriteľnou zvedavosťou, vnímavosťou a vie nám to sprostredkovať spôsobom, ktorý si zamilujete.

Do hĺbky nás uvedie aj úryvok…

Pred niekoľkými rokmi som pomáhala zatláčať vráskavca dlhoplutvého, ktorý uviazol na plytčine, naspäť do mora. Hneď nato som však bola svedkom, ako ho vlny opäť vyplavili na breh a ako sa zadusil pod vlastnou hmotnosťou. Trvalo tri dni, kým veľryba uhynula, a za ten čas sa stala verejnou atrakciou. Miestni si ju prišli obzrieť aj s deťmi. Potom začali prichádzať aj obyvatelia okolitých miest. Ľudia stáli v príboji a mávali batoľatami v pastelových overaloch ponad veľrybu, akoby chceli zachytiť nejakého mýtického ducha, ktorý z nej unikal. Veľryba bola čierna ako eben, a keďže bola ešte mladá, kožu v záhyboch pod plutvami mala ružovú. Vlny za ňou narážali na breh a zakaždým sa jej na chrbte zjavila spŕška kvapiek. Každých niekoľko minút udrela chvostovou plutvou o mokrý piesok a hlasno vydýchla – možno to bol prejav hnevu alebo sily. Mäkký stlačiteľný hrudník jej ochabol a z morského príboja bol nariasený.

Aktuálne knižné tipy pre vás pravidelne vyberá Milan Buno, knižný publicista

Ilustračné úvodné foto: pixabay
Medzititulky: redakcia

Knižné hity a bestsellery nájdete na: www.bux.sk 


TagsKnihy

Aktivujte si

Prihlásením k odberu noviniek súhlasíte so zasielaním marketingových e-mailov a potvrdzujete súhlas so zásadami ochrany osobných údajov.