Zamilovaný Veľký Lysec, alebo láska kvitne v každom veku…a neobmedzí ju ani rúško na tvári.


3893   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Naša krajina je geomorfologicky mimoriadne zaujímavým územím, ktorá láka klasických turistov s batohom na chrbte vari odjakživa. K neprehliadnuteľným prírodným atraktivitám pohoria Tribeč patrí geomorfologicky unikátny vrch Veľký Lysec, vypínajúci sa nad obcami Kostoľany pod Tribečom a Velčice. Jeho vrcholovú časť tvoria mohutné skalné bralá, veže a iné útvary; neraz veľmi zaujímavých tvarov. K najznámejším patrí skalné okno, údajne jediné v celom Tribeči.

Neprehliadnite:
Záhadné lesy pohoria Tribeč

Pod bralami sa rozkladajú skalné sutiny a kamenné moria. Z vrcholu Veľkého Lysca sa naskytajú krásne výhľady na obec Kostoľany pod Tribečom, na hrad Gýmeš vypínajúci sa na náprotivnom kopci, a tiež na tribečské vrchy Zobor, Žibrica a Veľký Tribeč.

Zaujímavé:
Najstaršie fresky na Slovensku a v strednej Európe

Na Veľkom Lysci stálo v dávnych dobách hradisko, ktorého nenápadné zvyšky možno vo vrcholových častiach badať dodnes. Skalné steny vrchu vysoké miestami až 50 metrov poskytujú ideálny terén pre skalolezcov. Na vrch Veľký Lysec vedú žlto značené turistické chodníky z obcí Kostoľany pod Tribečom a Velčice.

Príspevok vznikol v spolupráci s Klubom slovenských turistov – KST.

www.kst.sk