Ako chutia vulkanické vína na lodi? Botel Grácia na Dunaji predstavuje vína z Čajkova.


6223   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Botel Gracia

Ochutnávka vín sa uskutoční v Bratislave dňa 5. septembra 2019 (štvrtok) o 18.30 hodine v reštaurácii lode Botel Gracia (Rázusovo nábrežie). Súčasťou podujatia bude tombola s atraktívnymi cenami v podobe vín a vstupeniek na ďalšie ochutnávky.

Botel Gracia

Botel Gracia

Tradícia ochutnávok vín na lodi začala v roku 2012. Odvtedy sa na 90 ochutnávkach predstavilo 150 vinárov, vypilo sa 3000 fliaš, 1500 druhov vína a zúčastnilo sa 4100 návštevníkov. Na práve pripravovanej ochutnávke sa predstaví Vinárstvo Anton Uhnák a Murani víno. Oba vinárstva pôsobia v Čajkove (Nitrianska vinohradnícka oblasť, Tekovský rajón).

Odporúčame: Senecký vínny festival 2019

Cena ochutnávky je 15 eur/osoba. Je v nej zahrnutá možnosť ochutnať 20 druhov vín a občerstvenie (syr, pečivo a voda). Z dôvodu obmedzených kapacitných možností (max. 40 osôb) záujemca by si mal vstupenku rezervovať na info@vinopolis.sk najneskôr do 5. 9. 2019 do 12. hodiny. Viac informácií o ochutnávke získate na tel. čísle 0903 520 413.

Predstavenie vinohradov a vinárov

Vinohradnícka krajina pod Vulkánom Sitno

Vinohradnícka krajina pod Vulkánom Sitno je magické miesto, kde sa na sopečnom podloží stretávajú dva klimatické svety. Končí tu horúca – južná časť Európy (Panónska panva – Pannonicum) a začína sa chladná – severná časť Európy (Západné Karpaty – Carpaticum occidentale). Vinohrady tu ležia na úpätí Južných svahov Štiavnických vrchov a na priľahlej Ipeľskej pahorkatine. Svoje korene zapúšťajú hlboko do sopečného podložia, ktoré stvoril v pradávnych časoch mohutný vulkán Sitno.

Vinohradnícka krajina pod Vulkánom Sitno

Vinohrady ležia väčšinou na tufoch a andezitoch. Sopečná pôda je porézna a vynikajúco absorbuje vodu, plyny a kyslík, ktoré má následne vinič k dispozícii, keď zapúšťa svoje korene do sopečného podložia. Vinohradnícka krajina pod Vulkánom Sitno je malá oblasť, ktorá zahŕňa len niekoľko vinohradníckych dedín: Rybník, Čajkov, Nová Dedina, Podlužany, Devičany, Brhlovce, Bátovce, Žemberovce, Jabloňovce, mestečko Pukanec a čiastočne zachytáva aj severnú časť okresného mesta Levice.

Vinárstvo Anton Uhnák, Čajkov, Nitrianska vinohradnícka oblasť, Tekovský rajón, Slovensko

Vinárstvo Anton Uhnák

Vinárstvo Anton Uhnák

Vinárstvo pestuje hrozno výhradne v Čajkove, kde obhospodarujú približne 5 hektárov vinohradov. Ročná produkcia je 40 000 litrov vína. Sortiment tvoria tradičné odrody ako Pesecká leánka (Feteasca regala), Veltlínske zelené, Rizling, Pinot blanc (Rulandské biele) a Frankovka modrá. Spracovanie a výroba vína prebieha pomocou moderných technológií, ale vo vinárstve radi experimentujú pri procese kvasenia. Jedinečný charakter a mineralitu vínam dodáva tufové a andezitové podložie pochádzajúce zo sopečných vyvrenín Štiavnických vrchov.

Murani víno Čajkov, Čajkov, Nitrianska vinohradnícka oblasť, Tekovský rajón, Slovensko

Murani víno Čajkov

Murani víno Čajkov

Súčasná rodinná firma Murani víno Čajkov bola založená v roku 1993, ale jej korene siahajú hlbšie. (Prvá písomná zmienka spájajúca rodinu s vinohradníctvom pochádza zo súpisu čajkovských vinohradov, ktorý bol vytvorený dňa 14. 9. 1762.) Začiatkom deväťdesiatich rokov obhospodarovali len približne 1 ha vinohradov a väčšinu hrozna kupovali. Zásadný zlom nastal v roku 2008, keď začali postupne vysádzať nové vinohrady. V súčasnosti majú ich rodiace vinohrady rozlohu 10 ha a plánujú ešte výsadbu ďalších. Vinohrady vinárstva Murani zapúšťajú svoje korene do tufových a andezitových sopečných vyvrenín v Čajkove, na úpätí južných svahoch Štiavnických vrchov.

Vinopolis

www.vinopolis.sk