Ako si vybrať hodinky s chronografom? Na čo chronograf slúži a ako ho efektívne využívať?


1917   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
hodinky

Hodinky sú veľmi populárnym doplnkom pre mužov i ženy, pričom je možné vyberať si zo širokého spektra možností. Pri výbere má každý iné preferencie a preto sa aj zameriava na iné podstatné funkcie. Medzi najstaršie funkcie, ktoré majú doteraz svoj obrovský význam, patrí chronograf. Ako sa používa? Ako si vybrať hodinky s chronografom? Aká je história chronografu?

História chronografu

Chronorgraf sa v minulosti považoval za nesmierne pokrokovú funkciu, ktorou klasické hodinky disponovali. Prvý chronograf vynašiel v roku 1816 francúzsky hodinár Louis Moinet výhradne pre použitie na astrologické účely. Celé 19. storočie sa chronograf využíval len ako stopky – v okrúhlom kovovom puzdre alebo malej drevenej krabičke. Na počiatku 20. storočia však nastala zmena a chronograf sa začal integrovať priamo do náramkových hodiniek.

Primárne mali takéto náramkové hodinky s chronografom slúžiť letcom, armáde alebo usporiadateľom napríklad bežeckých pretekov. Postupne sa však čoraz viac začali objavovať medzi širokou verejnosťou, až  sa z nich stala módna záležitosť. Následne sa obohatili takéto hodinky o tachymetrickú stupnicu, ktorá slúži na meranie rýchlosti. Toto vylepšenie súviselo najmä s automobilovými pretekmi; nazývajú sa preto pretekárske hodinky.

hodinky, chronograf

V súčasnosti sa takéto hodinky ešte stále využívajú a dokonca sa vnímajú ako nadčasový kúsok, no využitie chronografu už nie je také časté. Považujú sa však za nesmierne estetické modely a sú vhodné rovnako pre pánov ako aj pre dámy. Aj preto môže byť dobré zopakovať si ako vlastne chronograf na hodinkách používať…

Neprehliadnite:

Valentínsky darček, originálne hodinky, šperk od Pavla Orvana
Hľadáte dizajnový darček pre svoju lásku?
Nás oslovili originálne hodinky STEAMWATCH – šperk od Pavla Orvana

Ako požívať chronograf na hodinkách?

Pánske hodinky s chronografom sa používajú tak, že sa jednoducho spustia do pohybu stlačením tlačidla na boku hodiniek. Tri čiselníky začnú stopovať čas nezávisle od seba a zastavia sa až s opätovným potlačením tlačidla. Jeden ciferník ukazuje pohyb jednej sekundy, druhý meria minúty a tretí sleduje plynutie hodín. Chronograf by nemal byť zapnutý neustále, pretože sa takýmto spôsobom môže ničiť systém hodiniek a skracovať ich životnosť.

Ideálne je využitie vo forme stopiek na určité časové úseky. Horné tlačidlo nad korunkou väčšinou slúži na spustenie a zastavenie chronografu, pričom spodné na reset. Táto funkcia má obrovský význam napríklad pokiaľ chcete zaznamenať viacero časových úsekov po sebe. Tento funkčný doplnok má ešte stále svoje využitie a pritom sú takéto dámske a pánske hodinky nesmierne estetické a dobre kombinovateľné.

hodinky, chronograf

Ako si vybrať hodinky s chronografom?

Ak si chcete vybrať ideálne hodinky s chronografom, treba si najprv zhodnotiť aké sú Vaše priority a čo preferujete. Pánske modely s chronografom sú väčšinou väčších rozmerov no dajú sa vyberať rôzne druhy – od elegantných oblekových cez rôzne športové verzie. Od typu modelu sa odvíja ciferník, farba aj remienok.

Dámske hodinky s chronografom sú tiež väčšinou väčšie, aby jednotlivé malé ciferníky boli dobre viditeľné. Preto je možno dobré pre dámy s užším zápästím si takéto hodinky najprv vopred vyskúšať. Potom je tiež potrebné voliť správne kombinácie, aby ciferníky dobre vynikli na podklade a vyzerali elegantne a nadčasovo. Kúpou kvalitných hodiniek investujete do módneho doplnku, ktorý budete môcť nosiť niekoľko rokov. 

Foto: pixabay