Albana Ejupi: Túžba po intimite – chcela by som pochopiť, čo to znamená byť človekom…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Albana Ejupi, Danubiana

Kto je Albana Ejupi? Kto je tá umelkyňa, ktorej všetky diela sa točia okolo ústrednej otázky nášho bytia? Výsledný svet jej malieb je dôverný a emocionálny, provokatívny a prinášajúci výzvy, no aj tajomný a záhadný. Táto mladá umelkyňa si už vytvorila jedinečný vizuálny jazyk, aby mohla skúmať seba a podmienky človečenstva.

Témy, ktorými sa zaoberá – potešenia a bremená telesnosti a sexuality, krása a bolesť veku a rozkladu – sú také staré ako ľudstvo samo. Jej maliarske techniky svedčia o odbornosti a precíznosti, ale aj o jej otvorenosti voči umeleckému experimentu (napríklad dômyselné použitie piesku ako maliarskeho média). Jej maľby vytvárajú svoju vlastnú realitu, zhusťujú skutočný svet, alebo ešte presnejšie, sú odvážnym pokusom vytvoriť ilúziu skrytej podstaty tela alebo tváre a prepožičať im umeleckú formu.

Túžba po intimite

Je z roku 2020 a je jej posledná séria prác, ktorá zobrazuje dvojice v intímnej chvíli telesného spojenia. Táto séria obrazov kladie dôraz na obrysy a nesústreďuje sa na detaily. V porovnaní s jej predchádzajúcimi dielami používa jemnejšie farby. Láska a vášeň pre dvojice nevybledla. Naopak, stala sa silnejšou, senzuálnejšou, hlbšou, hĺbavejšou a pre samotnú umelkyňu ešte zmysluplnejšou. Expresivita, známa z jej skorších prác, ustúpila hlbokému a intenzívnejšiemu momentu intimity. Expresívnosť okamžiku sa vytráca, avšak tá spojená s pretrvávaním sa prehlbuje.

Albana Ejupi, Danubiana

Albana Ejupi: The Kiss, 2020, kombinovaná technika na plátne (akryl, sprej, piesok, textil)

Neprehliadnite:

Michal černušák CORPO-RATIOZa umením do Galérie Danubiana: Michal Černušák CORPO-RATIO expozícia

DANUBIANA MEULENSTEEN ART MUSEUM – centrum moderného umenia

Necelých 20 km južne od Bratislavy sa nachádza jedno z najromantickejších múzeí moderného umenia v Európe – Danubiana Meulensteen Art Museum. Jeho zakladateľmi sú holandský zberateľ a podporovateľ umenia Gerard Meulensteen z Eindhovenu a slovenský galerista Vincent Polakovič. Od roku 2000, keď bolo múzeum otvorené, uskutočnilo desiatky výstav najprestížnejších osobností slovenskej, európskej a svetovej výtvarnej scény. (Joan Miró, Karel Appel, Sam Francis, Hermann Nitsch, Robert Doisneau, Walasse Ting, Jiří Georg Dokoupil, Jan Kaplický, Miroslav Cipár, Markus Prachensky, Ilona Kesserü Ilona, Rudolf Sikora, Vladimír Kompánek, Peter Pollág, Dorota Sadovská a ďalší).

Albana Ejupi, Danubiana, lexikon, umenie, galéria

Nad Dunajom slnko zapadá…

Návštevníkov neprestáva vzrušovať – popri vystavených dielach – aj promenáda na streche, kde pohľad na Bratislavu a majestátny Dunaj býva pri západe slnka nezabudnuteľným zážitkom.

Danubiana, lexikon, galéria, umenie,

Exponáty sú aj pod holým nebom

Prehliadku múzea, ktoré sa po svojej veľkorysej dostavbe stalo novým symbolom modernej Bratislavy, dnes odporúčajú najprestížnejšie svetové bedekre a sociálne portály. Medzi jej stálymi návštevníkmi nesmiete chýbať. Výstava potrvá do 28. novembra (utorok – nedeľa: 10.00 – 18.00 h).

Kurátorka: Dr. phil. Penesta Dika

Viac na: www.danubiana.sk