Sign in / Join

Deti, pozor! Svätý Mikuláš bude po východe cestovať vlakom.


4877   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Mikuláš cestuje vlakom, Mikulášsky expres

Víkend z 30. novembra na 1. decembra bude na tratiach východného Slovenska v znamení Mikulášskych vlakov. Sv. Mikuláš vyrazí na svoju púť už v sobotu 30. novembra Mikulášským expresom – historickým vlakom – na trase Košice – Kysak – Prešov – Sabinov a späť. V nedeľu 1. decembra zase poteší všetky poslušné deti, ktoré zavítajú na Košickú detskú historickú železnicu v Čermeli. Vlak bude ťahaný najstaršou prevádzkovanou parnou lokomotívou v strednej Európe z roku 1884 – Katkou.

Mikuláš cestuje vlakom, Mikulášsky expres

Mikulášsky expres Košice – Prešov – Sabinov

Nadšenci a dobrovoľníci z Detskej železnice Košice a Klubu historických koľajových vozidiel pripravili aj v tomto roku deťom a ich rodičom nevšedné vlakové zážitky. Súpravy historických vozňov ožijú detským džavotom a veľkým očakávaním zo stretnutia s Mikulášom, anjelmi a čertom. V sobotu 30. novembra je po deviatej hodine pripravená mimoriadna jazda staručkých motorákov z Košíc do Prešova a Sabinova a späť. „Vlak bude zostavený z historických motorákov, známych pod názvom Hurvínek.

Mikuláš cestuje vlakom, Mikulášsky express

Cestujúci ich môžu poznať podľa drevených lavíc, či klasického vykurovania pieckou. Počas jazdy sa deti osobne stretnú so sv. Mikulášom, čertom i anjelmi. Budú sa môcť odfotiť, porozprávať, odovzdať pekný obrázok, ktorý namaľovali či zaspievať pesničku. A ak boli poslušné, dostanú aj pravý mikulášsky balíček,“ približuje program mimoriadneho vlaku organizátor Ľubomír Lehotský, predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice.

Mikuláš cestuje vlakom, Mikulášsky expres

Prvýkrát bude jazdiť mikulášsky vláčik v Čermeli aj v zime

O deň neskôr, v nedeľu 1.decembra sa udeje na Košickej detskej historickej železnici v Čermeli niečo mimoriadne. Prvýkrát v jej histórii vyrazia na trať v tomto zimnom období parné vlaky, ktoré potiahne najstaršia prevádzkovaná parná lokomotíva v strednej Európe – 135-ročná Katka. Pripravené sú jazdy o 9: a 11: hodine. „Každý rok sa snažíme posúvať hranice a možnosti železničky ďalej, aby sme našim cestujúcim pripravili nevšedné zážitky. Preto na začiatku zimy vypravíme vlaky ťahané parnou lokomotívou. Po iné roky býva Katka v tomto období už dávno zazimovaná, ako napríklad jej kolega Krutwig.

Mikulášsky expres

O zimnom prevádzkovaní parných lokomotív sme ani nikdy neuvažovali, pretože ich údržba je v mrazoch veľmi náročná a v podmienkach, aké v Čermeli máme, prakticky aj nerealizovateľná. Chýba nám zateplené a vykurované depo, a tak hrozí, že voda môže v jemných kanálikoch či zariadeniach zamrznúť a poškodiť rušeň.

Neprehliadnite: Gemer má novú atrakciu!

Za pomoci dobrovoľníkov a nepretržitej služby pri Katke, to však verím zvládneme,“ vysvetľuje Ľ. Lehotský a dodáva, že Katka v tomto roku mohla premávať aj vďaka grantu Ministerstva kultúry SR, z ktorého mohli v lete realizovať na Katke rozsiahlejšie opravy. „Chceli by sme si to otestovať, teploty nám zatiaľ nahrávajú, vyzerá že veľké mrazy do 1. decembra neprídu. Sneh tak pravdepodobne nebude, ale oblaky pary sa budú vznášať nad celým čermeľským údolím.“

Mikulášsky expres

V rámci nedeľnej jazdy je pripravený pre všetkých cestujúcich aj program v podobe minidiskotéky, hier a samozrejme stretnutie so sv. Mikulášom, anjelmi a čertom. Deti sa zahrajú i zahrejú železničiarskym čajom a dobrou náladou. Keďže kapacita vláčika je obmedzená, záujemcovia by si mali včas zakúpiť lístky na stanici v Čermeli, v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach prípadne elektronicky.

www.detskazeleznica.sk
www.khkv.sk


Aktivujte si

Prihlásením k odberu noviniek súhlasíte so zasielaním marketingových e-mailov a potvrdzujete súhlas so zásadami ochrany osobných údajov.