Fašiangy na Liptove plné zábavy


6577   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Fašiangy na Liptove

Pre Liptov je charakteristická vernosť zvykom a tradíciám. Dodržujú sa poctivo aj dnes. Ako tu môžete osláviť sviatky radosti, veselosti a hojnosti?

Ak chcete na vlastnej koži zažiť tradičné slovenské fašiangy v rôznych podobách, Liptov je to správne miesto, ktoré by ste mali navštíviť. Samotné centrum Liptova, mesto Liptovský Mikuláš, má pre svojich obyvateľov a návštevníkov pripravený bohatý program, rovnako ako aj mnohé okolité dedinky. Či už oslavujete fašiangy s rodinou a blízkymi alebo svojimi kamarátmi, na Liptove si prídete na svoje.

Fašiangy na Liptove

Výstava masiek v múzeu Čierny orol
Ešte predtým, ako sa vyberiete do ulíc Liptovského Mikuláša alebo niektorej z priľahlých dedín oslavovať fašiangy, potrebujete si vybrať masku. Ak ešte nemáte jasnú predstavu o svojej fašiangovej maske, inšpiráciu môžete nájsť v múzeu Čierny orol v Liptovskom Mikuláši. Od 21.1. do 10.2. tu prebieha výstava tradičných fašiangových masiek, ktorá je doplnená aj o karnevalové masky. Obsahuje mnohé typické, ale aj netradičné masky, ktoré sa oplatí prísť pozrieť.

Fašiangy na Liptove

Fašiangy v meste
Ak už máte masku vybratú, pravá fašiangová zábava na Liptove sa môže začať! 1. marca o 16. hodine pri mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši bude začiatok fašiangového sprievodu. Jeho trasa povedie až na Námestie osloboditeľov, kde bude pre zúčastnených pripravený veselý program. Podujatie budú sprevádzať folklórne súbory z Liptova a okolia, Ťažká muzika z Terchovej a veľa nadšených Fašiangovníkov, ktorí sa postarajú o skvelú zábavu.

Fašiangy na Liptove

Fašiangy na dedine
Fašiangy sú predovšetkým typickým dedinským zvykom. Zaujímavý fašiangový program môžete zažiť 23. februára napríklad v obci Vlachy. Organizuje fašiangovú zabíjačku s bohatou hostinou, tombolou a príjemnú atmosféru bude dotvárať folklórny súbor Chabenec a DJ Rudo. 2. marca sa zas oplatí navštíviť obec Pavčina Lehota, v ktorej fašiangový sprievod putuje celou dedinou a zastavuje sa pri jednotlivých domoch, ktorých obyvatelia pripravujú pohostenie a prípitok. Takúto fašiangovú atmosféru len tak hockde nezažijete!

Dominik Parajka